26 grudnia 2017

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Żołnierze Wyklęci dbali o zachowanie polskiej tradycji bożonarodzeniowej

Mamy wiele świadectw mówiących o tym jak bardzo Żołnierze Wyklęci dbali o zachowanie polskiej tradycji (Bożonarodzeniowej – red.) – powiedział w poniedziałek na antenie TVP Info prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Prof. Szwagrzyk podkreślił, że eksterminacja, jakiej dokonywali komuniści na swoich przeciwnikach w czasach „instalowania” nad Wisłą „utopijnego systemu” Marksa, Engelsa, Lenina i Stalina polegała nie tylko na ich fizycznej eliminacji oraz skazywaniu na zapomnienie w bezimiennych dołach śmierci. To również walka z tradycją, wiarą i wartościami katolickimi, jakie reprezentowali Żołnierze Wyklęci – Niezłomni oraz ci, którzy walkę z sowietyzacją Polski przypłacili swoim zdrowiem i życiem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zdaniem historyka jednym z najbardziej znienawidzonych przez komunistów aspektów polskości i wiary było obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia i dzisiaj nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ich reakcji, gdy zamknięci w katowniach UB żołnierze i opozycjoniści świętowali przyjście na świat Syna Bożego. – Wiemy, że tę tradycję starali się zachowywać w katowniach ubeckich. Tam, gdzie – wydawało by się – wszelkie człowieczeństwo, a tym bardziej odniesienie do polskich tradycji jest po prostu niemożliwe do zamanifestowania. A działo się inaczej – powiedział.

 

Podobnie działo się w lasach, gdzie „stacjonowali” Żołnierze Wyklęci – Niezłomni. – Mamy wiele świadectw mówiących o tym jak bardzo Żołnierze Wyklęci dbali o zachowanie polskiej tradycji. Nawet w warunkach leśnych dbali o to, żeby pamiętać o świętach i robić to w sposób możliwie godny. Nawet zagrożeni okrążeniem, nawet zagrożeni likwidacją dbali o to, żeby gdzieś w ostępach leśnych wspólnie przełamać się opłatkiem albo przynajmniej złożyć sobie życzenia – zaznaczył wiceprezes IPN.

 

Historyk wspomniał również o bożonarodzeniowej tradycji, jaką zachowały rodziny prześladowanych przez komunistów Polaków. Zwrócił uwagę m.in. na to, czym było dla nich puste nakrycie przy stole. – Było to świadectwo tego, że rodziny pamiętają i będą pamiętały o tych, których nie ma; że będą wierzyły, że przyjdzie taki czas, że będą mogli usiąść wspólnie przy stole – zakończył.

 

Źródło: TVP INFO

TK

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram