24 października 2017

„Ku pokrzepieniu serc”. Bezcenny rękopis „Potopu” ofiarowany Polakom

(Fot. Polska Grupa Zbrojeniowa)

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (woj. lubelskie) otrzymało od Fundacji Polska Grupa Zbrojeniowa rękopis dziesięciu kart „Potopu”. Rękopis został wykupiony od prywatnego właściciela. Od teraz okrzejskie muzeum jest jedyną placówką muzealną, która posiada ten bezcenny rękopis. 

 

Przekazanie rękopisu było częścią uroczystości związanej z rozpoczęciem działalności przez Fundację Polska Grupa Zbrojeniowa. Miała ona miejsce na terenie Parafii Matki Bożej Loretańskiej na warszawskiej dzielnicy Praga. Tu znajduje się symboliczny grób jednego z bohaterów „Potopu” – Rocha Kowalskiego. Na ręce Macieja Cybulskiego, dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej rękopis przekazał Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. 

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Tym, co buduje rzeczywistą  siłę, następnie postrzeganą i używaną, jest duch narodu. Jest dusza narodu. Jest zespół wartości, według których wychowujemy nasze dzieci…Sienkiewicz to mistrz nad mistrze słowa polskiego. Nikt tak nie opisał polskiego ducha wojskowego, polskich wielkich zalet i wielkich słabości jak właśnie Sienkiewicz. To on dał  kolejnym pokoleniom tę  naukę na przyszłość, jak wydobywać z polskości i Polaków ich wielkość, jak ją pielęgnować i jak ją szanować – powiedział minister Antoni Macierewicz.

 

Na przekazanych Muzeum w Woli Okrzejskiej 10 kartach rękopisu „Potopu” ręka mistrza Sienkiewicza opisała trzy sceny batalistyczne – zdobycie szwedzkiej chorągwi królewskiej, zdobycie Sandomierza i niezwykle trudne poselstwo, którego podjął się Jan Onufry Zagłoba.

 

Należący do prywatnego właściciela rękopis 10 kart „Potopu” w maju br. został wystawiony na aukcji w Warszawie. Niemal natychmiast zareagowało na to Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, które po dojściu do porozumienia z antykwariatem -organizatorem aukcji, zastrzegło prawo pierwokupu rękopisu, bezcennego dla społeczeństwa polskiego. W celu pozyskania 70 tys. zł potrzebnych na jego zakup, sienkiewiczowska placówka muzealna, jeszcze w maju, rozpoczęła akcję publicznej zbiórki. Akcja ta prowadzona była głównie w szkołach, a to dlatego aby nadać jej również charakter edukacyjny.

 

Z uwagi na to, iż w szkołach nie udało się zebrać potrzebnej sumy, z pomocą przyszła Fundacja Polska Grupa Zbrojeniowa. Głównym celem tej państwowej instytucji jest „Wspieranie środowisk i inicjatyw, które służą Ojczyźnie. Służbę tę rozumiemy jako świadome i konsekwentne działanie z myślą o dobru Polski i jej obywateli, na różnych polach i w różnych dziedzinach życia społecznego.” –  czytamy w założeniu programowym Fundacji Polska Grupa Zbrojeniowa.

 

Zakup tych rękopisów jest naszą deklaracją, jakim sprawom będziemy służyć… Służba Ojczyźnie w czasach pokoju nie wymaga ofiary krwi. Wiąże się natomiast z wdzięcznością dla tych, którzy swoją krew przelali oraz dla tych, których dorobek, talent i postawa zbudowały fundament naszej Ojczyzny. Dzisiaj, biorąc za wzór poprzednie pokolenia, możemy służyć naszemu Krajowi wytrwałą pracą, nauką, wychowaniem młodzieży i pielęgnowaniem kultury, braniem odpowiedzialności za przyszłość Polski – powiedziała podczas uroczystości Eliza Dzwonkiewicz, prezes Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

 

Zakupione karty rękopisu „Potopu” będą wystawione w oficynie dworskiej w Woli Okrzejskiej, siedzibie Muzeum Henryka Sienkiewicza, które obchodzi jeszcze jubileusz 50-lecia swojego istnienia. – Pozyskanie tych rękopisów to dla nas najpiękniejszy prezent jubileuszowy – powiedział Maciej Cybulski, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

 

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej utworzone zostało w 1966 r. w oficynie dworskiej, w której 5 maja 1846 r. przyszedł na świat Henryk Sienkiewicz, przyszły noblista. Z dawnego XIX wiecznego zespołu architektonicznego dworu po II wojnie światowej i późniejszej dewastacji do dziś przetrwała jedynie oficyna dworska. Muzeum posiada bogaty zbiór fotografii rodzinnych, osobistych pamiątek po pisarzu jak również unikalny księgozbiór zawierający pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza. Ponadto Muzeum kolekcjonuje wydania krajowe i obcojęzyczne twórczości pisarza z całego świata. Imponujący jest również zbiór rekwizytów z ekranizacji filmowych dzieł Noblisty. Natomiast od teraz Muzeum w Woli Okrzejskiej jest jedyną placówka muzealniczą w kraju, która posiada rękopis „Potopu”.

 

 

Adam Białous

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 126 324 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram