DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Donald Trump zapewnia: zabezpieczyliśmy ropę w Syrii, o którą wszyscy się martwili

Donald Trump zapewnia: zabezpieczyliśmy ropę w Syrii, o którą wszyscy się martwili
fot. YURI GRIPAS/REUTERS/FORUM
#SYRIA    #BLISKI WSCHÓD    #ROPA    #ROSJA    #USA    #DONALD TRUMP

Prezydent USA Donald Trump zapewnił, że rząd amerykański „zabezpieczył ropę” na Bliskim Wschodzie i „sprowadza żołnierzy do domu”.

 

W niedzielę amerykański przywódca napisał na Tweeterze, że kilka dni po tym, jak USA i Turcja zawarły porozumienie o tymczasowym zawieszeniu operacji Ankary na północy Syrii, „żołnierze USA nie znajdują się w strefach walki ani zawieszenia broni”. „Zabezpieczyliśmy ropę. Sprowadzamy żołnierzy do domu!” – dodał. Nie jest jasne, co Trump miał na myśli przez swój komentarz dotyczący ropy. Podobne twierdzenie wyrażone w zeszłym tygodniu spowodowało zamieszanie wśród dyplomatów.

 

Zdaniem sekretarza obrony Marka Espera, zawieszenie broni działa, mimo drobnych utarczek. Kurdowie są przesiedlani. Esper wcześniej w niedzielę poinformował, że około 700 żołnierzy amerykańskich wycofujących się z Syrii zostanie przeniesionych do zachodniego Iraku. W niedzielę sekretarz obrony dodał, że prezydent Tump postanowił zwiększyć liczbą wycofywanych żołnierzy po pojawieniu się doniesień o rozszerzeniu ofensywy przez Turcję „dalej na południe niż pierwotnie planowano i na zachód”. Mówił także o umowie Kurdów z rządem syryjskim i rosyjskim. - I tak znajdujemy się w sytuacji, gdy siły amerykańskie prawdopodobnie znalazłyby się między dwiema przeciwstawnymi armiami i jest to sytuacja nie do utrzymania – tłumaczył w jednym z wywiadów.

 

Doniesienia o „zabezpieczeniu ropy” wywołały konsternację wśród dyplomatów i polityków. Jak zwykle nikt nie rozumiał, o czym mówił prezydent. Syria produkowała 400 tys. baryłek dziennie przed rewolucją w 2011 roku. Świat produkuje około 100 milionów baryłek dziennie, a duzi producenci tacy jak: Arabia Saudyjska, Rosja i same USA wytwarzają od 9 do 12 milionów baryłek ropy dziennie. Przedwojennej produkcji surowca w Syrii dorównały a nawet prześcignęły pola Bakken w Północnej Dakocie, które produkują ponad milion baryłek dziennie. Sugeruje się, że rząd amerykański tak naprawdę wcale nie przejął kontroli nad ropą, wpuszczając Turcję do północno-wschodniej Syrii, ale zrobił coś przeciwnego. Prawdopodobnie jednym z wielu celów obecności USA w północno-wschodniej Syrii było uniemożliwienie rządowi syryjskiemu odzyskania złóż ropy i gazu (a większość syryjskich złóż znajduje się na północnym wschodzie).

 

W 2014 r. dżihadyści Państwa Islamskiego przejęli wiele z tych obiektów w 2014 r., przemycając ropę do Turcji. Nielegalna sprzedaż ropy stanowiła ich główne źródło dochodu. A potem Stany Zjednoczone zbombardowały wiele obiektów naftowych i gazowych, gdy kurdyjskie Powszechne Jednostki Ochrony (YPG) odebrały je ISIS. Większość z nich była prawdopodobnie zbyt zniszczona, aby zapewnić Kurdom duży dochód, ale być może niektóre funkcjonowały. W północno-wschodniej części Syrii znajduje się łącznie 90 proc. rezerw ropy Syrii i 45 proc. gazu ziemnego. Rzecznik rządu syryjskiego ogłosił, iż wszystkie pola naftowe i gazowe Homs, Hama i Rakka są ponownie w rękach rządu syryjskiego i podejmowane są inwestycje, mające na celu przywrócenie ich do sieci. Będzie to wymagało dużo pracy, biorąc pod uwagę znaczne zniszczenia wojenne. Syryjska armia i wojska rosyjskie weszły do ​​Rakki zaledwie kilka dni temu, po wycofaniu się kurdyjskiej YPG, aby skoncentrować się na obronie północnych linii przed Turcją. Rosyjska prasa wskazuje, że rosyjskie firmy będą się rozwijać i czerpać korzyści z tych odzyskanych pól. Rzecznik rosyjskiego rządu powiedział w piątek, że Moskwa jest całkowicie zdezorientowana celami USA w Syrii.

 

Trump zapewniający o przejęciu kontroli i zabezpieczeniu ropy, o co „wszyscy mieli się martwić”, zignorował pytanie dotyczące uwagi na temat ropy, a Rada Bezpieczeństwa Narodowego odmówiła komentarza w tej sprawie. Wypowiedzi prezydenta zaskoczyły analityków ds. energii i ekspertów od  Bliskiego Wschodu w Waszyngtonie. Nicholas Heras, pracownik Centrum Nowego Bezpieczeństwa Amerykańskiego zastanawiał się na Twitterze, czy ta uwaga sygnalizowała, iż ​​USA mogą utrzymywać jakieś niewielkie siły w niektórych częściach Syrii. Według corocznego Przeglądu Statystycznego BP Plc, złoża ropy naftowej w północno-wschodniej Syrii szacuje się na około 2,5 miliarda baryłek. Kontrola USA może być pewną wiadomością dla państw OPEC - grupy producentów ropy naftowej, która spotyka się okresowo w celu zwiększenia lub ograniczenia produkcji surowca, by utrzymać równowagę na rynku ropy naftowej, zwłaszcza dla pięciu członków tej organizacji na Bliskim Wschodzie: Arabii ​​Saudyjskiej, Kuwejtu, Iraku, Iranu i ZEA.

 

Źródło: thehilll.com, opednews.com, energyvoice.com

AS


DATA: 2019-10-21 10:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chorzy ludzie , rzadza tym swiatem.
4 miesiące temu / paulus
 
Tyle ludzi trzeba było zamordował dla ropy. Tyle dzieci.. Dla ropy.. Dla kasy.. Dla jeszcze jednego samochodu domu.. Tyle ludzi trzeba było zamordowac. Dziękuję Ci Boże za łaskę wiary. Wybacz im.. Przynieś ukojenie.
4 miesiące temu / Katka
 
U nas też będą zabezpieczać ?.
4 miesiące temu / fensys
 
Wiadomo. Trump musi utrzymać petro dolara i jego wartość.
4 miesiące temu / mario
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.