12 lipca 2018

Donald Trump: mógłbym wyjść z NATO, ale obecnie nie ma takiej potrzeby

(fot. Gage Skidmore / FLICKR)

Na trwającym w środę i czwartek szczycie NATO w Brukseli doszło do ostrych negocjacji na temat finansowania obronności. Pojawiły się nawet doniesienia, jakoby Donald Trump groził opuszczeniem Paktu przez Stany Zjednoczone. Ostatecznie jednak osiągnięto porozumienie. Zdaniem amerykańskiego prezydenta inne kraje zgodziły się podnieść swe wydatki na cele militarne. 

 

Według niektórych doniesień Donald Trump zagroził, że Stany Zjednoczone opuszczą NATO, jeśli inne kraje nie zgodzą się na zwiększenie wydatków na obronę. Zapytany o to wprost w środę nie zaprzeczył. Podkreślił natomiast, że w toku negocjacji przyznał, że byłby bardzo nieszczęśliwy w przypadku, gdyby inne kraje nie chciały wywiązywać się ze swoich zobowiązań płatniczych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na środowej konferencji prasowej Donald Trump powiedział, że prawdopodobnie mógłby wycofać się z sojuszu bez aprobaty Kongresu. Stwierdził jednak, że obecnie byłoby to niepotrzebne. Wszak jego zdaniem państwa NATO zadeklarowały w Brukseli podniesienie swych wydatków na obronność. To zaś od dawna stanowiło cel amerykańskiego prezydenta.

 

Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron zaprzeczył, jakoby Donald Trump groził opuszczeniem NATO. Wiadomo jednak, że podczas trwającego we środę i czwartek Brukseli szczytu NATO doszło do ostrej debaty dotyczącej finansowania Paktu. Amerykański prezydent wielokrotnie zwracał uwagę, że USA ponoszą nieproporcjonalnie wysokie koszty.

 

Przed szczytem i w trakcie jego trwania amerykański prezydent krytykował kraje niewywiązujące się z przeznaczania wymaganych 2 procent PKB na obronę. Postulował też podniesienie wymaganego progu do 4 procent PKB. Początkowo spotkał się z oporem. Ostatecznie jednak – według doniesień – sojusznicy przyjęli przynajmniej w znacznej mierze jego żądania.

 

Niekoniecznie oznacza to jednak, że wszystkie kraje zgodziły się natychmiast podnieść wydatki obronne przynajmniej do 2 procent PKB. Zdaniem Emmanuela Macrona, pułap ten ma zostać osiągnięty dopiero w 2024 roku. Oznaczałoby to zaś jedynie potwierdzenie zobowiązań podjętych już w 2014 roku.

 

Donald Trump powiedział, że większe korzyści z NATO odnoszą Europejczycy, niż Amerykanie. Z drugiej jednak strony wyraził zadowolenie z powodu zgody na jego postulaty. Stwierdził, że NATO jest obecnie „silniejsze niż dwa dni temu”. Wyraził także zadowolenie z powodu „braterskiej atmosfery”, jaka zapanowała na szczycie, po tym jak coraz więcej krajów zaczęło deklarować zwiększenie budżetu obronnego.

 

telegraph.co.uk / abcnews.go.com / edition.cnn.com

 

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram