DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Donald Trump: mógłbym wyjść z NATO, ale obecnie nie ma takiej potrzeby

Donald Trump: mógłbym wyjść z NATO, ale obecnie nie ma takiej potrzeby
fot. Gage Skidmore / FLICKR

Na trwającym w środę i czwartek szczycie NATO w Brukseli doszło do ostrych negocjacji na temat finansowania obronności. Pojawiły się nawet doniesienia, jakoby Donald Trump groził opuszczeniem Paktu przez Stany Zjednoczone. Ostatecznie jednak osiągnięto porozumienie. Zdaniem amerykańskiego prezydenta inne kraje zgodziły się podnieść swe wydatki na cele militarne. 

 

Według niektórych doniesień Donald Trump zagroził, że Stany Zjednoczone opuszczą NATO, jeśli inne kraje nie zgodzą się na zwiększenie wydatków na obronę. Zapytany o to wprost w środę nie zaprzeczył. Podkreślił natomiast, że w toku negocjacji przyznał, że byłby bardzo nieszczęśliwy w przypadku, gdyby inne kraje nie chciały wywiązywać się ze swoich zobowiązań płatniczych.

 

Na środowej konferencji prasowej Donald Trump powiedział, że prawdopodobnie mógłby wycofać się z sojuszu bez aprobaty Kongresu. Stwierdził jednak, że obecnie byłoby to niepotrzebne. Wszak jego zdaniem państwa NATO zadeklarowały w Brukseli podniesienie swych wydatków na obronność. To zaś od dawna stanowiło cel amerykańskiego prezydenta.

 

Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron zaprzeczył, jakoby Donald Trump groził opuszczeniem NATO. Wiadomo jednak, że podczas trwającego we środę i czwartek Brukseli szczytu NATO doszło do ostrej debaty dotyczącej finansowania Paktu. Amerykański prezydent wielokrotnie zwracał uwagę, że USA ponoszą nieproporcjonalnie wysokie koszty.

 

Przed szczytem i w trakcie jego trwania amerykański prezydent krytykował kraje niewywiązujące się z przeznaczania wymaganych 2 procent PKB na obronę. Postulował też podniesienie wymaganego progu do 4 procent PKB. Początkowo spotkał się z oporem. Ostatecznie jednak – według doniesień – sojusznicy przyjęli przynajmniej w znacznej mierze jego żądania.

 

Niekoniecznie oznacza to jednak, że wszystkie kraje zgodziły się natychmiast podnieść wydatki obronne przynajmniej do 2 procent PKB. Zdaniem Emmanuela Macrona, pułap ten ma zostać osiągnięty dopiero w 2024 roku. Oznaczałoby to zaś jedynie potwierdzenie zobowiązań podjętych już w 2014 roku.

 

Donald Trump powiedział, że większe korzyści z NATO odnoszą Europejczycy, niż Amerykanie. Z drugiej jednak strony wyraził zadowolenie z powodu zgody na jego postulaty. Stwierdził, że NATO jest obecnie „silniejsze niż dwa dni temu”. Wyraził także zadowolenie z powodu „braterskiej atmosfery”, jaka zapanowała na szczycie, po tym jak coraz więcej krajów zaczęło deklarować zwiększenie budżetu obronnego.

 

telegraph.co.uk / abcnews.go.com / edition.cnn.com

 

mjend


DATA: 2018-07-12 14:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trump. Handlarz bronią i tyle. Szantażysta wojenny.
8 miesięcy temu / ajanato
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.