DZIŚ JEST:   03   LIPCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
 
 
 
 

Dominikanie zamykają klasztor, który uformował Akwinatę!

Dominikanie zamykają klasztor, który uformował Akwinatę!
Di Lalupa (Opera propria) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) o CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], attraverso Wikimedia Commons

Włoscy dominikanie postanowili, że z powodu braku powołań zamkną klasztor w Neapolu. Formację odbierał w nim św. Tomasz z Akwinu, tam też pracował i nauczał. W murach klasztoru powstawały największe dzieła teologiczne epoki. „To incydent tragiczny, ale wcale nieodosobniony” - zauważa Mauro Faverzani.


Klasztor i kościół dominikanów w Neapolu należały do najważniejszych w mieście. Przez stulecia w murach tego centrum życia zakonnego mieściły się władze prowincji, której terytorium obejmowało południowe Włochy oraz Sycylię. Klasztor słynął z bogatych zbiorów bibliotecznych, w jego murach powstał uniwersytet.


To właśnie w Neapolu  św. Tomasz z Akwinu poznał dominikańskiego kaznodzieję, który wywarł zasadniczy wpływ na jego życie, tam pobierał nauki i najpewniej poznał dzieła Arystotelesa, Awerroesa i Majmonidesa. Po powrocie ze studiów w Paryżu św. Tomasz pełnił obowiązki kaznodziei w kościele San Domenico Maggiore w Neapolu. W tym klasztorze organizował studium dla braci, w jego murach św. Tomasz napisał dużą część „Summa contra Gentiles” i trzecią część „Summa Theologiae”. Miejsce to było centrum scholastyki promieniującym na całą Europę. Z powodu posoborowego kryzysu dotykającego Zakon Kaznodziejski klasztor ten zostanie porzucony.


To nie koniec. W ostatnim czasie włoscy dominikanie postanowili o zamknięciu innych ich historycznych ośrodków. Taka przyszłość czeka San Marco we Florencji, gdzie mieszkali m. in. Fra Angelico i Girolamo Savonarola. Również ten klasztor słynął ze zbiorów bibliotecznych, w jego murach powstała pierwsza w Europie publiczna biblioteka. Choć niedawno ukończono kosztowną renowację, władze podjęły decyzję o zakończeniu życia zakonnego w tym miejscu. Kierownictwo zakonu uznało, iż utrzymywanie dwóch konwentów w jednym mieście jest… zbytnim luksusem


Z kolei już w 2010 roku zakończono życie zakonne w najstarszy dominikańskim klasztorze usytuowanym na terenach niemieckojęzycznych. Klasztor we Friesach został założony w roku 1216, dziś bracia dojeżdzają do klasztornego kościoła, by sprawować posługę dla jeszcze praktykujących okolicznych katolików. Z podobnymi problemami związanymi z brakiem powołań dominikanie borykają się w całej Austrii i w Niemczech.


Ogłaszając decyzje o zamykaniu tych ośrodków władze zakonne wskazują na potrzebę „reorganizacji”, „racjonalizacji” i „przesunięcia zasobów” – sięgając tym samym do słownika zarządzania biznesowego. „W celu uzasadnienia tego, co nie może być uzasadnione, biurokratyczne myślenie wtargnęło także do sfery duchowej” – wskazuje Mauro Faverzani na łamach „Corrispondenza Romana”. Wierni już skierowali na ręce generała Zakonu Kaznodziejskiego petycję, by anulował on te „zabójcze duchowo i kulturalnie decyzje”.Źródło: katholisches.info / Corrispondenza Romana

mat


DATA: 2014-01-28 11:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No tak, brak powołań to konsekwencje odejścia od charyzmatu, ducha zgromadzenia. Przeintelektualizowani duchowni flirtują z duchem świata, liberalizmu, układów, kompromisów. Bóg został na szarym końcu. Smutne, ale to znaki czasu.
ponad 6 lat temu / Maria
 
Rozczarowany: albo znaczy to, że ojcowie i świeccy tych powołań danych przez Pana Boga już nie rozpoznają, że giną wśród chwastów.
ponad 6 lat temu / Mlody
 
Brak powołań? Ale przecież to Pan Bóg powołuje... Skoro nie powołuje do tego konkretnego zakonu, to znaczy że już Mu ten zakon niemiły...
ponad 6 lat temu / Rozczarowany
 
"Kościół nigdy nie miał się lepiej!"
ponad 6 lat temu / Pamiętliwy
 
O sniddy! Jesteś wspaniałym mądrym optymistą.Tak, przejmą ten klasztor franciszkanie, ale nie Ci od Niepokalanej tylko ci chorzy na "kikofilię" Pozdrawiam franciszkanów w Polsce.
ponad 6 lat temu / Leo
 
30 z 33 miejsc w którym Franciszkanie Niepokalanej odprawiali mszę łacińską zamknął właśnie o.Volpi. To może wpuścić by tego sprawnego likwidatora do oo. dominikanów ? Guzdrzą się i guzdrzą...
ponad 6 lat temu / Wojciech
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.