DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   CHRZEŚCIJANIE NA WSCHODZIE

Rozmowa z abp. Louisem Sako

Domagamy się tolerancji


Ilu chrześcijan mieszka obecnie w Iraku? Czy ich liczba na przestrzeni ostatnich lat uległa zmianie?

– Kościół w Iraku cierpi prześladowania od wieków. Chrześcijanie byli tu przecież przed nadejściem islamu i stanowili większość, ale wskutek muzułmańskiego naporu stopniowo zostali sprowadzeni do pozycji mniejszości. Za czasów reżimu Saddama Husajna Irak zamieszkiwało z górą osiemset tysięcy do miliona chrześcijan. Obecnie trwa exodus chrześcijan, których zostało już tylko około pół miliona.

 

Dlaczego chrześcijanie uciekają z Iraku? Z jakiego rodzaju prześladowaniami czy represjami spotykają się tam wyznawcy Jezusa Chrystusa?

– Wyjeżdżają, bo wciąż słyszą groźby pod swoim adresem. Do tej pory zabito dziewięciuset chrześcijan, w tym arcybiskupa i kilku księży. Ostatnie miesiące przyniosły szczególne nasilenie antychrześcijańskich ataków. Wielu chrześcijan otrzymuje listy z pogróżkami typu: „Masz stąd wyjechać, bo jak nie, to twój dom wyleci w powietrze”. Chrześcijanie bywają też porywani, stąd trudno się dziwić, że szukają schronienia za granicą – w Syrii, Jordanii, Libanie czy Turcji. Schronili się tam tymczasowo, ale wielu myśli o opuszczeniu Iraku na stałe.

 
Czy dochodzi do wykroczeń przeciwko własności chrześcijan?

– Kiedy Żydzi opuszczali Irak, sporo tu zostawili, stąd wielu muzułmanów liczy, że z chrześcijanami stanie się podobnie. Uważam, że posuwają się za daleko. My też jesteśmy Irakijczykami i chcemy tu pozostać, bo to przecież nasza ojczysta ziemia. Powtarzam, że byliśmy tu przed muzułmanami.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że cła na samochody przywożone z Europy są czymś o czym „z pewnością myślimy”. Departament Handlu ma sprawdzić, czy importowane pojazdy i części stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

 
 

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że strona polska liczy na słowa przeprosin za wypowiedź Israela Katza, mówiącego o antysemityzmie Polaków „wyssanym z mlekiem matki”. Wiceszef MSZ uważa, że izraelscy politycy powinni złożyć stosowne deklaracje jeszcze przez wyborami w tym kraju.

 

Juan Jose Aguirre, biskup pracujący niemal czterdzieści lat w Republice Środkowoafrykańskiej podzielił się swoimi przemyśleniami na temat kryzysu trawiącego obecny Kościół. Wymienił trzy powody takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest przyjmowanie do seminariów homoseksualistów w latach ’70 XX wieku.

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.