DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   CHRZEŚCIJANIE NA WSCHODZIE

Rozmowa z abp. Louisem Sako

Domagamy się tolerancji


Ilu chrześcijan mieszka obecnie w Iraku? Czy ich liczba na przestrzeni ostatnich lat uległa zmianie?

– Kościół w Iraku cierpi prześladowania od wieków. Chrześcijanie byli tu przecież przed nadejściem islamu i stanowili większość, ale wskutek muzułmańskiego naporu stopniowo zostali sprowadzeni do pozycji mniejszości. Za czasów reżimu Saddama Husajna Irak zamieszkiwało z górą osiemset tysięcy do miliona chrześcijan. Obecnie trwa exodus chrześcijan, których zostało już tylko około pół miliona.

 

Dlaczego chrześcijanie uciekają z Iraku? Z jakiego rodzaju prześladowaniami czy represjami spotykają się tam wyznawcy Jezusa Chrystusa?

– Wyjeżdżają, bo wciąż słyszą groźby pod swoim adresem. Do tej pory zabito dziewięciuset chrześcijan, w tym arcybiskupa i kilku księży. Ostatnie miesiące przyniosły szczególne nasilenie antychrześcijańskich ataków. Wielu chrześcijan otrzymuje listy z pogróżkami typu: „Masz stąd wyjechać, bo jak nie, to twój dom wyleci w powietrze”. Chrześcijanie bywają też porywani, stąd trudno się dziwić, że szukają schronienia za granicą – w Syrii, Jordanii, Libanie czy Turcji. Schronili się tam tymczasowo, ale wielu myśli o opuszczeniu Iraku na stałe.

 
Czy dochodzi do wykroczeń przeciwko własności chrześcijan?

– Kiedy Żydzi opuszczali Irak, sporo tu zostawili, stąd wielu muzułmanów liczy, że z chrześcijanami stanie się podobnie. Uważam, że posuwają się za daleko. My też jesteśmy Irakijczykami i chcemy tu pozostać, bo to przecież nasza ojczysta ziemia. Powtarzam, że byliśmy tu przed muzułmanami.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1873 - w Rzymie zmarł o. Hieronim Kaysiewicz, wybitny kaznodzieja, myśliciel polityczny, współzałożyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, ultramontanin, wcześniej żołnierz powstania listopadowego i poeta (ur. 1812). Kazania które głosił przyniosły mu sławę wybitnego kaznodziei. Często porównywano go do ks. Piotra Skargi. Antyrewolucyjny wydźwięk jego wystąpień sprawiał, że ks. Hieronim spotykał się z niechęcią niektórych środowisk emigracyjnych i krajowych.

 
 

Współczesne ruchy lewackie – odwołujące się również do ideologii neomarksistowskiej – postanawiają zwalczyć rodzinę za pomocą budowy związków homoseksualnych. Ich działania są bardzo niebezpieczne – mówił w czwartek na antenie Radia Maryja prof. Paweł Skrzydlewski komentując słowa Roberta Biedronia. Kandydat Lewicy na prezydenta powiedział, że tzw. pary jednopłciowe powinny mieć prawo do adopcji dzieci.

 

Tylko powrót do wartości konserwatywnych i chrześcijańskich nada sens działaniom i istnieniu Europejskiej Partii Ludowej - uważa premier Węgier Viktor Orban. Polityk skierował specjalne memorandum w tej sprawie do partnerów z Parlamentu Europejskiego zasiadających w tej frakcji. Podkreślił w nim, że tylko w ten sposób EPL może odnosić sukcesy.

 

Po ukazaniu się książki „Nareszcie wolna” grożono mi. Mój Twitter był rozgrzany do czerwoności. I to pomimo uniewinnienia Asii przez sąd w Pakistanie – powiedziała Anna-Isabelle Tollet, która razem z Asią Bibi napisała jej biografię „Nareszcie wolna”. Książka właśnie ukazała się w Polsce.

 

Poparcie kandydatury Szymona Hołowni na urząd Prezydenta RP przez ojca Adama Szustaka oraz wulgarny gest poseł PiS Joanny Lichockiej to tematy, które w ostatnim czasie niemal całkowicie zdominowały polskie media. Dlaczego tak się stało, mimo że w Polsce i na świecie dzieje się mnóstwo innych i to niejednokrotnie dużo ważniejszych rzeczy? Jacek Ożóg, Marcin Austyn i Piotr Relich zapraszają na Przegląd Prasy PCh24.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.