DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   CHRZEŚCIJANIE NA WSCHODZIE

Rozmowa z abp. Louisem Sako

Domagamy się tolerancji


Ilu chrześcijan mieszka obecnie w Iraku? Czy ich liczba na przestrzeni ostatnich lat uległa zmianie?

– Kościół w Iraku cierpi prześladowania od wieków. Chrześcijanie byli tu przecież przed nadejściem islamu i stanowili większość, ale wskutek muzułmańskiego naporu stopniowo zostali sprowadzeni do pozycji mniejszości. Za czasów reżimu Saddama Husajna Irak zamieszkiwało z górą osiemset tysięcy do miliona chrześcijan. Obecnie trwa exodus chrześcijan, których zostało już tylko około pół miliona.

 

Dlaczego chrześcijanie uciekają z Iraku? Z jakiego rodzaju prześladowaniami czy represjami spotykają się tam wyznawcy Jezusa Chrystusa?

– Wyjeżdżają, bo wciąż słyszą groźby pod swoim adresem. Do tej pory zabito dziewięciuset chrześcijan, w tym arcybiskupa i kilku księży. Ostatnie miesiące przyniosły szczególne nasilenie antychrześcijańskich ataków. Wielu chrześcijan otrzymuje listy z pogróżkami typu: „Masz stąd wyjechać, bo jak nie, to twój dom wyleci w powietrze”. Chrześcijanie bywają też porywani, stąd trudno się dziwić, że szukają schronienia za granicą – w Syrii, Jordanii, Libanie czy Turcji. Schronili się tam tymczasowo, ale wielu myśli o opuszczeniu Iraku na stałe.

 
Czy dochodzi do wykroczeń przeciwko własności chrześcijan?

– Kiedy Żydzi opuszczali Irak, sporo tu zostawili, stąd wielu muzułmanów liczy, że z chrześcijanami stanie się podobnie. Uważam, że posuwają się za daleko. My też jesteśmy Irakijczykami i chcemy tu pozostać, bo to przecież nasza ojczysta ziemia. Powtarzam, że byliśmy tu przed muzułmanami.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1939 – Związek Sowiecki napadł na Polskę. O godz. 3.00 nad ranem zastępca ministra spraw zagranicznych ZSRS Włodzimierz Potiemkin odczytał ambasadorowi polskiemu w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu notę informującą o upadku państwa polskiego i konieczności wzięcia przez ZSRS pod ochronę ludności Zachodniej Ukrainy i Białorusi. W tym czasie  jednostki Armii Czerwonej zaczęły przekraczać na całej długości granicę Polski, łamiąc w ten sposób pakt o nieagresji.

 
 

Po decyzji prezydenta Lublina, który nakazał organizatorom Marszu Równości LGBT zmianę miejsca rozpoczęcia demonstracji, mają oni z tym duży problem. Liczne kontrmanifestacje zajęły już praktycznie wszystkie place, na których mogliby się zgromadzić propagatorzy normalizowania dewiacji. Chcą więc oni zlekceważyć decyzję prezydenta i rozpocząć paradę na placu, na którym trwać będzie pokaz sprzętu wojskowego.

 

Australijczycy zapowiedzieli kontynuację zeszłorocznej akcji „Różaniec bez granic” – „OzRosary#53”. 13 października będą modlić się o ochronę ich kraju i jego mieszkańców oraz o świętość życia i małżeństwa. Celem inicjatywy jest także oddanie Australii Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

Podczas sobotniego Marszu dla Życia w Zurychu zwolennicy swobody zabijania dzieci poczętych  dążyli do rozbicia manifestacji obrońców życia. Policja zabezpieczająca marsz została obrzucona butelkami, kamieniami i petardami. W wielu miejscach płonęły śmietniki. Zaatakowani też zostali przybyli na miejsce strażacy.

 

Wskutek szerzenia się tzw. imprez „chemsex” dla homoseksualistów, podczas których ich uczestnicy narkotyzują się i współżyją z wieloma partnerami na raz, w zastraszającym tempie rośnie liczba osób zarażonych wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową w Europie – alarmują lekarze.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.