DZIŚ JEST:   18   SIERPNIA   2018 r.

Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
 
 
 
 

„Dom Józefa” – ojciec Augustyn Pelanowski o kryzysie męskości i ojcostwa

„Dom Józefa” – ojciec Augustyn Pelanowski o kryzysie męskości i ojcostwa
Źródło: youtube.com / www.proroctwo.com.pl

Tak, jak stolarz lub doświadczony murarz wiedzą, gdzie trzeba przyciąć deskę, jak ułożyć kamienie, albo w jaki sposób zbudować dom według planu, tak Józef, według planu Architekta, czyli Boga, realizuje budowę Rodziny, jakże innej od zwykłej rodziny – pisze o. Augustyn Pelanowski OSPPE w książce pt. „Dom Józefa”.

 

„Dom Józefa”, to lektura obowiązkowa dla mężczyzn, którzy chcą świadomie kształtować swoją tożsamość i realizować powołanie, a także dla kobiet, tęskniących za „prawdziwymi mężczyznami, których już dziś już nie ma”. Odwołując się do postaci świętego Józefa, jego zaufania Bogu i świadomości zadań, do jakich został przez Niego wybrany, o. Augustyn Pelanowski OSPPE podpowiada, jak czerpać wzór z tego świętego, który częściej kojarzony jest z niedoścignionym ideałem męskości niż realnym wzorem do naśladowania. Autor zrywa też z powierzchownym wizerunkiem Opiekuna Najświętszej Rodziny i pokazuje jak głęboko może on inspirować mężczyzn przeżywających współczesne dylematy i kryzysy. 

„Ilekroć wchodziłem do jakiegokolwiek kościoła i szukałem wizerunku świętego Józefa, rozczarowywałem się, gdyż obrazy przedstawiające go, raczej były obrazą męskości i odbiegały daleko od wizerunku ojcostwa, jaki odmalowuje Biblia w kilku zaledwie skromnych fragmentach związanych ze świętym Józefem. Wzbudziło się we mnie pragnienie, by napisać książkę, która nie będzie powtórką sztampowych i przesłodzonych pozycji, jakie można do dziś jeszcze napotkać w księgarni, gdy się szuka czegokolwiek o świętym Józefie. Mężczyznom, którzy pragną być mężczyznami i ojcom, którzy pragną być ojcami, chciałem bardzo przybliżyć postać Józefa – męża Maryi i opiekuna Syna Bożego. Chciałem to uczynić w taki sposób, aby każdy z nas, mężczyzn, mógł być dumny, że naśladuje Józefa, który staje się wzorem ojcostwa i umożliwia rozwijanie się w tej roli” – wyjaśnia ojciec Pelanowski. 

„Dom Józefa”, to podpowiedź jak wobec kryzysów męskiej tożsamości, rodzin budowanych bez solidnych fundamentów i coraz częstszego rozmycia ról kobiet i mężczyzn w relacjach społecznych i międzyludzkich, czerpać inspiracje z postaci, która – nie wypowiedziawszy ani słowa na kartach Pisma Świętego – ma wiele do powiedzenia współczesnym mężczyznom. 

Książka i audiobook pt. „Dom Józefa” autorstwa o. Augustyna Pelanowskiego OSPPE ukazały się nakładem wydawnictwa Paulinianum.

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

Ojciec Augustyn Pelanowski OSPPE mówił na naszych łamach m.in. o:

 

- papieskim prymacie i nieomylności,

- niemożności zaakceptowania przez Kościół cudzołóstwa,

- porządku miłosierdzia w pomocy potrzebującym,

- nienaruszalności treści Bożego Objawienia.

 

 

 

 


DATA: 2018-01-26 08:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kwiatek napisała o przewadze hydraulików nad profesorami. To jakaś pomyłka. Hydraulik aby zrozumieć kim jest i po co żyje i umieć to przekazać swojemu synowi musi być hydraulikiem profesorem, czyli wykształconym cieszącym się sobą mężczyzną o głębokiej refleksji, albo oddać syna na wychowanie takim właśnie profesorom. Mężczyzna chce spotkać autorytet którenu zaufa.
6 miesięcy temu / wierzący cd
 
Kryzys męskości to kryzys także kapłaństwa, który bezpośrednio wynika z kryzysu ojcostwa. Ten z kolei to brak towarzyszenia ojca synowi a przewaga w życiu młodego mężczyzny relacji syna do matki. Odpowiedzialność, racjonalność, wierność, przekonanie do słusznego ideału, pewność wiary, atmosfera stabilności i oblubieńcza miłość do kobiety która daje dla żony, siostry czy córki pewność i stałość relacji wynika z przekazania tych cech z domu, gdzie tak własnie było. Nie wiem czy można się tego nauczyć z książek, raczej z przebywania. O. Pylanowski robi co może by wielu setkom mężczyzn przekazać to o czym pisze ale dopiero systematyczna praca pokoleniowa może coś zmieni. Życzę Autorowi by widział w bliskich mu mężczyznach to o czym pisał św Paweł:co usłyszałeś ode mnie za pośrednictwem wielu świadków, przekaż zasługującym na wiarę ludziom, którzy też będą zdolni nauczać i innych.
6 miesięcy temu / wierzący
 
Dzisiaj kobieta rodzi pierwsze dziecko średnio w wieku 27 lat. Wcześniej uczy się, najczęściej nie jest samodzielna finansowo podobnie jak jej chłopak, mieszka w wynajętym pokoju i żyje z miesiąca na miesiąc. Jednocześnie ma już doskonale rozwinięty instynkt macierzyński, ale nie ma jeszcze kogoś, komu ta troska byłaby w naturalny sposób potrzebna. Przez co czasami niańczy chłopaka, innym razem nadmiernie niepokoi się o siebie albo ucieka od problemu, żyje tak, aby nie mieć czasu na myślenie. Na pewno nie dotyczy to każdej kobiety i nie w tym samym stopniu, ale moim zdaniem żyjąc zbyt długo jak dzieci bardzo się unieszczęśliwiamy.
6 miesięcy temu / BP
 
Moje spostrzeżenia odnośnie kształtowania prawidłowej osobowości i tożsamości seksualnej zarówno u chłopców i dziewczynek wynikają z autopsji jako rodzica i nauczyciela...Z doświadczenia znam niedoskonałości systemu szkolnictwa w Polsce,i wiem gdzie MEN popełnia KARDYNALNE błędy..są to przede wszystkim braki wynikające z przygotowania Uniwersyteckiego, gdzie nauczyciele NIE są uczeni RÓŻNIC w pedagogi dotyczącej wychowania CH/Dz,nawet jeśliby byli teoretycznie bardzo dobrze przygotowani,to i tak w UJEDNOLICONEJ szkole,gdzie klasy są 2płciowe JEST TO NIEMOŻLIWE..jedynie w Polsce w szkołach ELITARNYCH, tzw.męskich i żeńskich które przetrwały PRL i obecnie uczą,kształcą i wychowują młodzież jest MOŻLIWE PRAWIDŁOWE UKSZTAŁTOWANIE OSOBOWOŚCI i tożsamości płciowej Ch/Dz,ponieważ w tych szkołach Programy nauczania i wychowania są komplementarne zgodne z rozwojem i potrzebami ChiDz co sprzyja stawaniu się 100% MiK ..JEDNAK bez MIŁOŚCI MĄDRZE wychowujących S/C RODZICÓW jest to BARDZO TRUDN
6 miesięcy temu / Megi
 
Kwiatku..trochę odleciałaś uzasadniam dlaczego?bardzo trudno w szkole mieszanej,gdzie chłopcy i dziewczynki są w tej samej klasie DOBRZE ZDJAGNOZOWAĆ indywidualne predyspozycje dziecka,bo tak jak w medycynie są specjaliści od leczenia przypadłości kobiecych i męskich..tak w szkole powinni być specjaliści pedagodzy,znający ZARÓWNO rozwój jak i potrzeby psychiczno-fizyczne CHi Dz..Co do podjęcia decyzji o przyszłości dziecka, po zaliczeniu 3 kl SP,jest to pomysł niedorzeczny.Ponieważ w tym czasie dzieci INTERESUJĄ się wszystkim i niczym. W nauczaniu wczesnoszkolnym ROZWÓJ intelektualny,psychiczny i fizyczno-motoryczny mniej więcej u CH/D przebiega na tym samym poziomie.Jest to czas,gdzie dzieci niezależnie od płci mają nauczyć się dobrze pisać,czytać,liczyć Natomiast od 4kl należałoby DOSTOSOWAĆ metody nauczania do potrzeb wynikających z RÓŻNIC w rozwoju dojrzewającego ChiDz Unifikacja szkoły,gdzie kształtowanie osobowości Ch=Dz=ZABURZENIA-DEWIACJE,to owoc UPOŚLEDZENIA reform MEN
6 miesięcy temu / Megi
 
cd. Dlatego, że najważniejsze jest mieć zawód - móc utrzymać żonę i dzieci. To podstawa dla zdrowego członka społeczeństwa. Każdy człowiek powinien mieć zawód aby móc godnie żyć. Sprawa wykształcenia jest drugorzędna. W 1 kl. liceum dziecko, rodzice i nauczyciele by zdecydowali - czy młodzieniec chce się doskonalić w zawodzie, czy kształcić i robić karierę naukową-czyli zdobywać drugi zawód. Ale do tego potrzeba pokory rodziców i tego aby chcieć dobra dla ich dzieci, i dla Polski, a nie spełnienia swych ambicji. Jeśli dobrze pamiętam to w USA nie uczą dzieci wiedzy ogólnej i niepotrzebnej jak w Polsce ale kształcą na specjalistów. Patrząc na życie Pana Jezusa - najpierw był cieślą, potem nauczycielem...Ale żeby zreformować szkolnictwo to chyba musiałaby zapanować monarchia, bo w Państwie o tak różnorodnych poglądach, to chyba się nie da ludzi uformować w szkole na dojrzałych. Raczej jest robienie niestety dzieciom siana z mózgu i rodzice muszą to korygować..
6 miesięcy temu / kwiatek77
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.