DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Dolary amerykańskie pilnie poszukiwane!

Dolary amerykańskie pilnie poszukiwane!
Siedziba FEDfot.Rdsmith4/wikimedia.commons

Banki Centralne coraz bardziej gorączkowo poszukują dolarów amerykańskich, w celu odbudowy rezerw walutowych. Niestety na rynku jest tej waluty coraz mniej. Według banku Morgan Stanley jest to okres największego popytu na dolara od 2004 roku. Nie zmienia tego nawet fakt, że Fed planuje kolejny dodruk pieniądza.

 

Deficyt zielonej waluty doprowadził już do tego, że prywatni inwestorzy zostali niemalże wyeliminowani z rynku. A jeszcze w połowie ubiegłego roku sytuacja była zupełnie odmienna. Wówczas bowiem dolar amerykański zanotował najniższy w historii poziom udziału w rezerwach walutowych na całym świecie. Wynosił on 60,5%. Jednak ostatnie dane Międzynarodowego Funduszu Monetarnego pokazują, że już pod koniec roku nastąpił wzrost do 62,1%.

 

Według Morgan Stanley ogromny popyt sprawił, że na rynku zabrakło 2 bln dolarów. Prognozuje też, że jeszcze w tym roku dolar zyska 8,2% i będzie to wynik najwyższy od siedmiu lat.

 

Deficyt dolara to pokłosie szalejącego w Europie kryzysu finansowego. Dzieje się tak, pomimo że od 2008 roku przy okazji różnego rodzaju pakietów stymulacyjnych Fed dodrukował 2 bln dolarów. 

Ian Stannard, dyrektor walutowy banku uważa, że panuje powszechne przekonanie, że dolary są przetrzymywane przez zwykłych ludzi. Prawda jest jednak taka, że ogromną większość mają w swoim posiadaniu banki centralne, które niechętnie się ich pozbywają. Jedynym wyjściem jest poszukiwanie tej waluty u prywatnych inwestorów, co jednak nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania na rynku.

 

Jak widać zaufanie do dolara nie słabnie, nawet pomimo tego, że pieniądz jest ciągle dodrukowywany. Przywódcy europejscy zapewne z zazdrością spoglądają na amerykańską walutę, która póki co nadal jest uważana na świecie za bardziej atrakcyjną niż euro. Całe szczęście większość banków centralnych stawia również na złoto, na które ostatnio także wzrósł popyt. Niestety o powrocie do standardu złota można raczej pomarzyć...

 

 

Iwona Sztąberek

źródło: www.forsal.pl


DATA: 2012-06-20 15:46
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.