DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Dokąd zmierza Arabia Saudyjska? Koniec naftowego giganta na „piaskowych nogach”?

Dokąd zmierza Arabia Saudyjska? Koniec naftowego giganta na „piaskowych nogach”?
By Arne Hückelheim (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

Świat przyzwyczaił się, że królestwo Arabii Saudyjskiej to ostoja bogactwa i stabilności. Przywykł, że to pustynna kraina mlekiem i miodem płynąca. Nic jednak nie jest dane na zawsze i ten stereotyp szybko może przejść do historii.

 

W kraju, w którym wszystko opiera się na eksporcie ropy naftowej bezrobocie wśród młodzieży sięga 30 proc., ale tak naprawdę wielu młodych Saudyjczyków w ogóle nie pracuje korzystając z państwowych subsydiów. W roku 2014 władze zobowiązały prywatnych przedsiębiorców, by ci w swoich firmach zatrudniali co najmniej 20 proc. arabskich pracowników. Tak się jednak nie dzieje. Powód? Saudyjscy pracownicy są coraz gorzej wykształceni i wyszkoleni.

 

Rezerwy finansowe topnieją z dnia na dzień. Cena 50 USD za baryłkę rujnuje opartą na ropie gospodarkę pustynnego kolosa na „piaskowych nogach”. Nie może być inaczej, skoro 90 proc. dochodów Rijadu to zyski ze sprzedaży ropy. 80 proc. inwestycji budżetowych pokrywanych jest z eksportu „czarnego złota”.

 

Zyski topnieją, a wydatki związane z finansowaniem interwencji zbrojnych (Jemen czy Irak) – wzrastają. Co miesiąc Rijad traci 30 mld USD z rezerw wynoszących 750 mld  - środków teoretycznie przeznaczonych dla zabezpieczenia przyszłości królestwa, gdy wyczerpią się złoża ropy. Do tego jeszcze dochodzi realna groźba konfliktu z rosnącą potęgą Teheranu.

 

Zdaniem specjalistów niezbędne są znaczące reformy strukturalne. Powinny one zdywersyfikować i zliberalizować gospodarkę, a także zmniejszyć ogromne wydatki w sferze socjalnej.

Saudyjczyków może czekać też inny dotkliwy problem – brak wody! Eksploatacja supernowoczesnych odsalarni kosztuje. Kosztują też zagraniczni specjaliści gwarantujący ich istnienie.

 

Narastające problemy gospodarcze niosą ze sobą poważne zagrożenie niekontrolowanego społecznego wybuchu, a co za tym idzie szybki wzrost sympatii dla ISIS, Al-Kaidy i podobnych ugrupowań terrorystycznych.

 

Źródło: atlantico.fr

ChS


DATA: 2016-06-17 12:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wróg każdego państwa ropodajnego: samochód elektryczny.
ponad 3 lata temu / elektryfikator
 
Wojna, wojna idzie... Co oni innego stworzyli poza tym zbrodniczym kultem? Co potrafią robić poza waleniem głową o podłogę i poczuciem krzywdzenia muzułmanów przez niewiernych?
ponad 3 lata temu / rd
 
No to armia niezadowolonych będzie rosnąć a jednocześnie liczba chętnych do podboju "bogatej" Europy, która też pruje się w szwach. W końcu zasiłki kosztują co widać we Francji.
ponad 3 lata temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.