DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Dokąd się wybierasz?

Dokąd się wybierasz?
Sąd Ostateczny (fragm.), mal. Stefan Lochner
#DROGA    #PIEKŁO    #NIEBO    #ZBAWIENIE    #WĘDRÓWKA

Dokąd iść masz, już wiesz, tj. do nieba! – a jeśli tam nie dążysz, to i nie zajdziesz, – a jeśli nie zajdziesz do nieba - to tem samem musisz zajść na wieczne potępienie – do piekła! Bo tylko te dwie są wieczności – albo jedna… albo druga każdego z nas czeka.


Kiedy ktoś na dworcu kolei czeka i chce dokądś jechać, a jest więcej pociągów, – to dobrze się wypytuje, do którego pociągu wsiąść ma, żeby nie wsiadł do pociągu innego. Czy nie prawda?… Kiedy ktoś jest w drodze i przychodzi do rozstajnych dróg, to się wypytuje, którą drogą iść ma, żeby nie zbłądził. Czy nie prawda?… A jeśli kto zbłądził, to skoro tylko spostrzeże, wnet z fałszywej drogi się wraca i dobrej drogi szuka. Czy nieprawda?… Otóż tem bardziej każdy rozumny człowiek powinien tak postępować na drodze zbawienia! Zastanówże się dobrze, którym pociągiem i którą drogą do wieczności jedziesz – żebyś potem tego na wieki nie żałował, żeś zbłądził!


A ty, mój Czytelniku, może cale życie idziesz drogą, która do pieklą prowadzi, drogą grzechu, nieczystości, pijaństwa, przekleństwa, kradzieży i krzywdy ludzkiej lub innych podobnych… i żyjesz w niepokucie, albo pomimo tylu spowiedzi i obietnic poprawy z grzechów swych nie poprawiasz się i dalej tym pociągiem, prowadzącym do piekła, jedziesz i jedziesz, a chcesz jednak do nieba zajechać?!… Pomnij na wyroki Boże: „Czy nie wiecie, że niesprawiedliwi nie osiągną królestwa Bożego?! Nie mylcie się! ani porubnicy [rozwiąźli - przyp. pch24.pl], ani cudzołożnicy… ani złodzieje, ani pijacy, ani złorzeczący (przeklinacze), ani drapieżce nie osiągną królestwa Bożego!" (I. Kor. 6. 9). – „Kto zwycięży, odziedziczy to (niebo), lecz… niewiernym i obmierzłym i mężobójcom i porubnikom i czarownikom… i wszystkim kłamcom część ich będzie w jeziorze gorejącem ogniem i siarką!" (Obj. 21. 7). Oto masz nieomylne wyroki Boże!… Zastanów się więc dobrze, jak żyjesz… jakim jesteś,… dokąd idziesz,… i dokąd zajdziesz!… Ocknij się zawczasu, żebyś się nie ocknął po niewczasie, zapóźno! […]


Zastanów się więc nad tem dobrze!… i pomyśl, gdzie ty będziesz na wieki? – czy w niebie? – czy w piekle?… Prawda, że bez objawienia Bożego nikt z nas o tem pewności nie ma, nawet i najlepszy..: lecz grzesznik, stale i trwale w grzechach żyjący, na podstawie najpewniejszego objawienia Bożego pewny być może, że jeżeli się prawdziwie nie nawróci i grzechów swych nie porzuci to w piekle będzie! Bo patrz, cobyś powiedział o człowieku, co pola nie nawoził, nie zorał, a w dodatku chwastami by je zasiewał i kamieniami zasypywał, a chciałby, by mu piękna pszeniczka się zrodziła, mówiąc, że jak Pan Bóg da, to i tak pszeniczka się urodzi! To chyba wariat! A ja ci mówię: prędzej na takiem polu najpiękniejsza pszeniczka cudem Bożym urodzić się może – niż żebyś ty, siejąc całe życie grzechy na niwie serca swego, doczekał się z tego potem dobrego żniwa w królestwie niebieskiem! Zastanów się nad tem dobrze!…


Ks. Feliks Cozel T.J., Dokąd idziesz i dokąd zajdziesz?, Kraków 1908/2006, s. 96-99.


Pisownia jak w oryginale z 1908 roku.


DATA: 2017-06-09 15:41
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.