DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Dobrowolność pod przymusem. Debata w Parlamencie Europejskim na temat relokacji uchodźców

Dobrowolność pod przymusem. Debata w Parlamencie Europejskim na temat relokacji uchodźców

Parlament Europejski po raz kolejny zajął się kwestią relokacji uchodźców. Podczas debaty na ten temat europosłowie reprezentujący jego główne frakcje opowiedzieli się za realizacją podjętych niejednogłośnie w roku 2015 zobowiązań dotyczących polityki migracyjnej UE.

 

Wszystkie państwa UE powinny brać udział w relokacji uchodźców - przekonywali w debacie europosłowie z głównych frakcji. KE podkreślała, że wiele krajów zwiększyło swój wkład, ale jest kilka, które nie zrobiły nic i naruszają tym samym zobowiązania.

 

W opinii Dimitrisa Awramopulosa, unijnego komisarza ds. migracji najważniejszym zadaniem przed Wspólnotą jest przekonanie wszystkich jej członków do wdrożenia procedur relokacyjnych. Może to się stać jedynie dzięki współpracy między krajami UE i wzajemnemu zaufaniu. Grecki polityk kilkukrotnie podkreślał, że kilka państw Unii nadal nie przyjęło ani jednego uchodźcy, co stanowi bezapelacyjne naruszenie złożonych w roku 2015 zobowiązań.

 

Awramopulos powołał się na zestawienie Komisji Europejskiej z 11 maja. Wynika z niego, że Austria, Węgry i Polska nie relokowały ani jednego uchodźcy a wiele innych krajów w całym przedsięwzięciu bierze jedynie symboliczny udział. W wypowiedzi komisarza nie zabrakło również „gry na emocjach”, co potwierdza jego ubolewanie nad losem „osób szczególnie narażonych”, jak pozostawione bez opieki dzieci.

 

Z kolei Jeroen Kenaers, holenderski europoseł i przedstawiciel Europejskiej Partii Ludowej w swoim wystąpieniu powołał się na ogromny kryzys migracyjny, jaki miał miejsce w roku 2015. Jego zdaniem mimo, że sytuacja poprawiła się w ciągu kilku ostatnich miesięcy i udało się zrealizować część planu związanego z relokacjami to jest to „wciąż zbyt mało”.

 

Holender zaznaczył, że nigdy nie był zwolennikiem „wiążących kwot relokacji dla wszystkich krajów”, jednak ostatnie półtora roku jednoznacznie pokazało, że „zasada dobrowolności nie działa”, więc „trzeba to zmienić”.

 

Zdaniem Cecile Kyenge włoskiej socjalistki „solidarność europejska to nie jest coś, z czego można wybierać poszczególne elementy, jak z menu w restauracji” i właśnie dlatego UE powinna wprowadzić odpowiednie „systemy o charakterze obowiązkowym”. Podobnie jak Awramopulos ona również postanowiła „zagrać na emocjach” mówiąc o cierpieniach, jakich wskutek obecnej sytuacji doświadczają kobiet mężczyzn i dzieci. Europoseł zaapelowała również do KE o wszczęcie odpowiednich procedur wobec krajów, które „nie wywiążą się ze swoich zobowiązań” a tym samym „łamią prawa UE”.

 

Polscy europosłowie nie przedstawili jednolitego stanowiska w tej sprawie. Zdzisław Krasnodębski (Prawo i Sprawiedliwość) w swojej wypowiedzi odniósł się do faktu, iż decyzja o „mechanizmie relokacji” nie zyskała poparcia wszystkich krajów członkowskich UE, co jest sprzeczne z zasadą jednomyślności w Radzie Europejskiej. Podkreślił, że „polityka migracyjna” została narzucona wszystkim krajom, mimo iż rządy Słowacji i Węgier złożyły w tej sprawie skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

Krasnodębski odniósł się również do sondaży przeprowadzanych w krajach Wspólnoty, z których wynika, że relokację niejednokrotnie odrzuca zdecydowana część ich obywateli a mimo to ich rządy pod przymusem ściągają uchodźców. - Mechanizm relokacji nie działa i nie będzie działać - zakończył polityk PiS.

 

Odmienne stanowisko zaprezentowała europoseł Barbara Kudrycka (Platforma Obywatelska). Jej zdaniem relokacje powinna być przeprowadzona przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, co pozwoli „zapewnić bezpieczeństwo Europejczyków” i przede wszystkim nie dawać populistom „pretekstu do atakowania Brukseli”.

 

Europoseł podkreśliła, że „udział w relokacjach powinien być dla krajów członkowskich dobrowolny”, ale „muszą się one wywiązywać z tego, do czego się zobowiązały”. - Państwa członkowskie powinny wypełniać podjęte wcześniej dobrowolne zobowiązania. Nie rozumiem, dlaczego rząd w Polsce nie przyjął 7 tys. uchodźców, w tym dzieci - powiedziała Kudrycka. Przyjęcie takiej ilości uchodźców zadeklarowała rząd Ewy Kopacz w roku 2015.

 

Źródło: rp.pl

TK


DATA: 2017-05-16 13:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rząd powinien cały czas grać "kartą ukraińską", w końcu przyjęlismy ich ze 2 mln, wielu z powodu wojny domowej. I być może pomyśleć o tym, by 7 tys. Ukraińców (zobowiązanie Kopacz ws przyjęcia uchodźców) nadać status uchodźców z powodu wojny w Donbasie. Ukraińcami zamknąć gęby eurokratów, w końcu na coś by się przydała ta fala naszych "braci" ze Wschodu. Z Panem Bogiem.
ponad 2 lata temu / Stefan
 
Niestey kara Boża za publiczne lżanie Jego praw,za bluźnierstwa i brak pokuty musi nadejść.Taka konsekwencja.Albo pokuta albo kara.Jak na razie wszyscy wybierają karę.Skąd zdziwienie?
ponad 2 lata temu / Hugon de Payns
 
Cecile Kyenge - taka z niej Włoszka, jak ze mnie Eskimos. Uchodźców można przyjąć pod warunkiem, że będą to kobiety, dzieci do lat 15 i starcy powyżej lat 80. Drugi warunek, to że uchodźcy będą utrzymywani na koszt swojego państwa. Trzeci warunek, że pozostali będą walczyć o własną wolność we włsanym kraju. Czwarty warunek, że po wygranej wolności bezwarunkowo wszyscy uchodźcy na włąsny koszt opuszczają kraj przyjmujący w ciągu 3 dni. Piąty warunek - żadnych imigrantów. Szósty warunek - wszyscy opowiadający się, a w pierwszej kolejności politycy, za przyjęciem muzułmańskiej zarazy obligatoryjnie przyjmują na własny koszt z wiktem i opierunkiem i na własne ryzyko, pod własny dach conajmniej 1 muzułmanina na 2 metry kwadratowe swoich domów (mieszkań). Na taką relokację jest moja zgoda, albowiem miłosierdziem się kieruję. Za mój dzisiejszy spokój i wolność zginęły miliony Polaków (w tym mój dziadek) i ani jeden muzułmanin, żyd, arab, pers itd.
ponad 2 lata temu / odszkodowania
 
ostatnio w jednym z zachodnich mediow slyszalem na wlasne uszy o incydencie przy wybrzezu Libii...walczyly 2 statki (niemiecki i libijski) o uchodzcow, ktorzy byli na tratwie. Libijczycy chcieli tych ludzi nie wypuszczac z Libii- zawrocic tratwe, Niemcy zas przetransportowac do Europy. Wygrali Niemcy..czy ktos mi wreszcie wytlumaczy ten obled z nachodzcami i w co graja Niemcy??????
ponad 2 lata temu / co to znaczy??????
 
NIE dla przyjmowania uchodzcow! Jestesmy wolnym i suwerennym krajem. Nie zmusicie nas!
ponad 2 lata temu / Polak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.