DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 63  >   GOSPODARKA

Dobro zwierząt czy ludzi?

Dobro zwierząt czy ludzi?

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce oznacza likwidację przemysłu eksportującego za około półtora miliarda złotych rocznie.

 

Działalność antyfutrzarska w Polsce rozpoczęła się już w latach osiemdziesiątych. Kilka lat temu pod pretekstem walki z cierpieniem zwierząt organizacjom ekologicznym udało się zebrać ponad dwieście tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie, ale został on „zmielony”.

 

Zwierzęta na pompony

 

– Żadne normy prawne, na przykład większe klatki, nie zmieniają w zasadzie nic w dobrostanie tych zwierząt – uważa Paweł Rawicki, wiceprezes stowarzyszenia Otwarte Klatki.

– Trudno o bardziej jaskrawy przykład cierpienia zwierząt niż zamykanie dzikich zwierząt w małych klatkach tylko po to, aby po kilku miesiącach zabić je w brutalny sposób, a następnie zmienić w pompony czy obszycia kurtek. Naszym zdaniem zwierzę nie jest rzeczą i w XXI wieku nie powinno być już miejsca na tego rodzaju działalność – argumentuje Mikołaj Jastrzębski z fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!

Ponadto Jastrzębski dodaje, że fermy futrzarskie są bardzo uciążliwe dla okolicznych mieszkańców i negatywnie wpływają na środowisko naturalne zarówno za sprawą przedostających się do gruntu odchodów, jak i ucieczek norek amerykańskich.

– Ci, którzy chcą likwidacji polskich hodowli, wydają się zaskoczeni faktem, że produkcja zwierzęca wiąże się ze zwykłymi dla wsi czynnościami i zapachami, które w jej wyniku powstają. Nie ma żadnej różnicy pomiędzy zapachem obory, chlewni, kurnika czy stajni a fermy zwierząt na futra – odpowiada na ten argument Marek Miśko, dyrektor generalny Polskiego Przemysłu Futrzarskiego.

Przeciwnego zdania jest Rawicki, który twierdzi, że fetor z ferm zwierząt futerkowych jest znacznie większy – tak duży, że pobliscy mieszkańcy przez całe lato nie mogą otworzyć okien. Zatrzymuje to także rozwój innych inwestycji choćby w sektorze turystycznym. Dlatego zostały przygotowane dwa projekty ustaw likwidujących w Polsce całą branżę.

Przemysł futrzarski nie podoba się nie tylko organizacjom prozwierzęcym, przy których współudziale powstały projekty, ale również niektórym politykom. Pierwszy z projektów został podpisany przez kilkudziesięciu posłów PiS (orędownikiem ustawy jest prezes Jarosław Kaczyński), a drugi przez polityków PO i Nowoczesnej. Likwidacji przemysłu futrzarskiego sprzeciwiają się natomiast niektórzy politycy PiS, ale też politycy Kukiz’15 i Wolności.

– Znowu poddajemy się ekologicznym fanaberiom wbrew naszym własnym narodowym interesom! – skomentował europoseł Robert Jarosław Iwaszkiewicz, wiceprezes Wolności.

Hodowcy odpowiadają ekologom, że ich fermy spełniają wyśrubowane normy (na przykład podwójne ogrodzenia czy powiększane klatki) i w tym celu wielu z nich pobrało w bankach kredyty, których po likwidacji branży nie będą w stanie spłacić, a zwierzęta nie są traktowane w sposób brutalny.

– Siłą rodzimych hodowli jest jakość produkowanego surowca, biorąca się wprost z najwyższych na świecie standardów, które spełniają polskie gospodarstwa. Zależność jest tu prosta: im większa dbałość o zwierzęta, tym wyższa wydajność gospodarstwa i wyższa cena uzyskiwana za okrywę włosową – zapewnia Jacek Podgórski, dyrektor Instytut Gospodarki Rolnej.

 

---

 

Tomasz Cukiernik – publicysta i podróżnik, autor książek: Prawicowa koncepcja państwa, Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa i Socjalizm według Unii.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ale trzymanie zwierzątka w domu dla przyjemności i "do kochania nie jest znęcaniem się? Skazywanie na całe życie w warunkach niezgodnych z naturą? A jeśli tej fermy nie będzie to w ogóle tych zwierząt nie będzie i czy wtedy one będą szczęśliwe? A jeśli będą ale ich nie zabijemy to będą żyły wiecznie i nigdy nie umrą? Jeśli nie wykorzystamy ich futra i ono zgnije to będzie to lepsze dla środowiska? Alternatywą są sztuczne futra, "plastikowe". Czy one są obojętne dla środowiska? Człowiek przez dziesiątki tysięcy lat polował i korzystał z futer jeszcze zanim było chrześcijaństwo i jakoś przyrodzie to nie zaszkodziło, czyż nie?
4 miesiące temu / Dr No
 
Hodowanie i mordowanie zwierząt tylko dla pychy futrzanej bogatych pań jest wg mnie grzechem! Nie ma na to żadnego usprawiedliwienia - zwłaszcza ekonomicznego! Wg takiej filozofii powinno się propagować wśród kobiet prostytucję - super zarobki!W Belgii ostatnio zakazano takiej hodowli, ale barbarzyńską, katolicką Polskę na to nie stać? Podobnie zakazuje się na Zachodzie "tuczenie" gęsi (powodowanie przerostu chorej wątroby!) na smaczny pasztet! W Polsce wolno! i jedno i drugie. A i trzecie, bo niedawno zniesiono po cichutku - zakaz uboju rytualnego. Czytaj - wolno zabijać w celach relgijnych dla Żydów i muzułmanów zwierzęta (krowy, owce) w sposób okrutny, bez znieczulania! Wprawdzie to wbrew polskim przepisom, ale...tu zrobiono wyjątek! Świetny finansowy interes dla nas, bo bogaci muzułmanie i wyznawcy judaizmu nie chcą się sami tym "brudzić".Jesteśmy czołowym exporterem takiego mięsa.Myślę, że nie wynika to absolutnie z przykazania: "Czyńcie sobie ziemię poddaną"!
ponad 1 rok temu / Stan Poznań
 
 

Jeżeli wspólnota międzynarodowa nie pospieszy z natychmiastową pomocą, w ciągu najbliższych czterech lat przymusowa migracja może doprowadzić do zmniejszenia liczby chrześcijan w Iraku o 80 procent – alarmuje w specjalnym raporcie Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dokument analizuje zagrożenia, przed którymi stają chrześcijanie iraccy powracający do swoich domów.

 
 

Cena uncji złota przekroczyła próg 1800 dolarów amerykańskich, a wiele osób twierdzi, że pobicie historycznego rekordu z września roku 2011 znajduje się w zasięgu ręki. Wtedy 31,1 gram czystego kruszcu wyceniano na 1920 dolarów. Dziś natomiast można spotkać się z opiniami sugerującymi „złamanie” przez surowiec psychologicznej granicy 2000 USD. Wszystko z powodu działań banków centralnych w wielu krajach świata.

 

Narracja o powstałym spontanicznie z inicjatywy trzech osób antyrasistowskim ruchu społecznym to bajka dla grzecznych i nieświadomych politycznie dzieci. Black Lives Matter – przemyślane rewolucyjne narzędzie, za którym stoją miliony dolarów, tylko wykorzystuje problem rasizmu jako przykrywkę dla osiągnięcia zupełnie innego celu.

 

Pierwsze analizy zdalnego nauczania jednoznacznie pokazują, że nauka na odległość nie wpływa najlepiej na dobrostan psychiczny jego uczestników.

 

Justin Trudeau ogłosił 6 lipca, że stanowisko kanadyjskiego ambasadora przy ONZ obejmie Bob Rae, dawni lider Partii Liberalnej i premier prowincji Ontario. Decyzja ta ma przykryć dotkliwą porażkę poniesioną przez Trudeau, który starał się dla Kanady o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa. Dotychczasowy ambasador zrezygnował ze stanowiska tłumacząc, że chciałby się skupić na życiu rodzinnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.