DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Dobro dziecka jest najważniejsze. Arcyważny wyrok Sądu Najwyższego

Dobro dziecka jest najważniejsze. Arcyważny wyrok Sądu Najwyższego
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay

„Zagraniczny wyrok w sprawie władzy rodzicielskiej polski sąd zawsze musi ocenić w kontekście dobra dziecka” – orzekł w środę Sąd Najwyższy. Tym samym skarga kasacyjna złożona przez Duńczyka i dotycząca uznania w Polsce wyroku tamtejszego sądu dotyczącego jego syna, którego ma z polską matką, została odrzucona.

 

- Sąd Najwyższy ma na uwadze to, że orzeczenia sądów zagranicznych powinny być automatycznie uznawane w Polsce. Niemniej jednak nie można pomijać kwestii, że są przepisy, które mogą spowodować, że jednak do tego nie dojdzie - mówiła w uzasadnieniu sędzia Bogumiła Ustjanicz. Dodała, że w tym konkretnym przypadku „uznanie duńskiego wyroku byłoby sprzeczne z dobrem dziecka”.

 

Wyrok Sądu Najwyższego zakończył trwającą od kilku lat batalię o przyszłość urodzonego w Danii dziecka, którego matką jest Polka. Gdy chłopiec ukończył trzy lata jego rodzice rozstali się, po czym kobieta wraz z synem wyjechała do Polski nie informując o tym ojca.

 

W roku 2015 roku duński sąd w Viborg orzekł o „zniesieniu wspólnej władzy rodzicielskiej nad dzieckiem” i przyznał „wyłączną władzę rodzicielską ojcu dziecka”. Wyrok ten stanowił podstawę dla sądów w Polsce do wszczęcia w tej sprawie postępowania.

 

Polski sąd pierwszej instancji przyznał rację ojcu dziecka, ale już Sąd Apelacyjny w Białymstoku zmienił orzeczenie na korzyść matki. Sprawę rozstrzygnął dopiero Sąd Najwyższy, przed którym matka dziecka była reprezentowana przez prawników z Instytutu Ordo Iuris.  - Po uznaniu wyroku matka nie mogłaby podejmować wielu decyzji dotyczących dziecka, np. w odniesieniu do jego leczenia czy nauki. (...) Po uznaniu wyroku doszłoby do naruszenia stanu bezpieczeństwa oraz systemu emocjonalnego dziecka – powiedziała sędzia Ustjanicz.

 

Źródło: gosc.pl

TK


DATA: 2018-01-31 14:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żadnych orzeczeń i wyroków sądów zagranicznych suwerenne Państwo nie może przyjmować z automatu. Jedynie sprawy o podłożu kryminalnym powinny zostać przez polski sąd dokładnie zweryfikowane i w uzasadnionych przypadkach uznane na korzyść wyroku zagranicznego sądu. Wypadki sądowych zamachów europejskiego socjalqurewstwa na wolność osobistą polskich rodzin, polskich obywateli mieszkających na tzw. zachodzie są karygodne i wymagają w każdym przypadku ostrych interwencji polskich służb dyplomatycznych.
ponad 2 lata temu / agricola
 
Dziękujemy Pani Sędzi, brawo
ponad 2 lata temu / emu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.