DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Dobre wieści z Ukrainy! Z Kijowa znikną ulice im. Stepana Bandery i Romana Szuchewycza

Dobre wieści z Ukrainy! Z Kijowa znikną ulice im. Stepana Bandery i Romana Szuchewycza
REUTERS/FORUM

„Okręgowy sąd administracyjny w Kijowie unieważnił decyzje o nadaniu dwóm ulicom w stolicy Ukrainy imion działaczy nacjonalistycznych, Stepana Bandery i Romana Szuchewycza”, poinformował w środę prezes ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz.

 

„Sąd częściowo przychylił się do wniosków strony pozywającej i unieważnił decyzje o zmianie nazwy Prospektu Moskiewskiego na Bandery i Prospektu Watutina (sowieckiego generała Nikołaja – red.) na Szuchewycza”, napisał Wiatrowycz na Facebooku. Jego zdaniem ta decyzja to „jeszcze jedna próba rewanżu”.

 

Wiatrowycz napisał ponadto, że tekst decyzji sądu zostanie opublikowany za pięć dni, po czym dodał, że tego samego dnia ukraiński IPN złoży w tej sprawie apelację.

 

Dawny Prospekt Moskiewski, jedna z głównych arterii komunikacyjnych Kijowa, otrzymał imię Bandery w 2016 roku, w ramach akcji desowietyzacji nazw ulic. Prospekt Szuchewycza pojawił się na planie miasta w 2017 roku.

 

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), jest odpowiedzialne za prowadzone w latach 1943-1944 czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

 

Roman Szuchewycz, ps. Taras Czuprynka, był działaczem OUN. W latach 1934-1937 więziony był za organizację zamachów na przedstawicieli polskich władz. Od 1943 roku dowódca UPA, która do 1945 roku dokonała masowych mordów na ok. 100 tysiącach Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej.

 

Źródło: rmf24.pl

TK

 


DATA: 2019-06-26 15:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Grekokatolicyzm-oficjalna religia banderowców to dzieło jezuitów.Jezuici mają duże wpływy w polskiej gałęzi tego "instytutu". SJ sprawują też nadzór nad grekokatolickim zakonem Bazylianów.
7 miesięcy temu / 812
 
Bandera byl nacjonalista ... To nie problem. Problem w tym ze byl nazista.
7 miesięcy temu / Swiadomy
 
Po wyborach do PE wicemarszałkiem sejmu została Beata Gosiewska znana miłośniczka banderowców ukraińskich. Marszałkiem jest Kuchciński, przyjaciel syna Szuchewycza, być może szantażowany przez Ukraińców za udział w pewnej aferze na Podkarpaciu.
7 miesięcy temu / uważny
 
Jaki związek mają drugie już publiczne drgawki Merkel z unieszkodliwieniem zwolenników Bandery- zaplecza niemieckiego na Ukrainie, w celu jej rozbioru i przekazaniu znacznej części Rosji? Czy zostaną oni przekierowani na Polskę?
7 miesięcy temu / bez_wiz
 
Wszystko idzie jak po maśle analogicznie do września 1939. Rozbiór Ukrainy z przyłączeniem części wschodniej do Rosji a zachodniej do Polin, co Polacy mają zaakceptować dzięki takim krokom, już coraz bliżej. Nie ma się z czego cieszyć. Cieszą się żydzi, USA, Putin i Merkel. Teraz jeszcze tylko wojna z niemieckim Banderlandem w Polsce, z Rosją na płn-wsch krańcach Polski i już po nas. Żydzi, Niemcy i Rosja dogrywają ostatnie tchnienie Polski katolickiej.
7 miesięcy temu / po maśle
 
Autorzy tacy jak Edward Prus i Aleksander Korman podają, że Ukraińcy wymordowali na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ok. 500 !!! tysięcy Polaków. Ta liczba jest przez wszelkie media skrupulatnie zaniżana.
7 miesięcy temu / Sez
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.