DZIŚ JEST:   20   MARCA   2019 r.

Św. Wolframa
Św. Herberta, pustelnika
 
 
 
 

Dobra zmiana wspiera inżynierię społeczną? Narodowe Centrum Nauki łoży na walkę z uprzedzeniami

Dobra zmiana wspiera inżynierię społeczną? Narodowe Centrum Nauki łoży na walkę z uprzedzeniami
fot. By Puujee8312 (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Narodowe Centrum Nauki przyznało blisko 2 mln złotych grantu na badania dotyczące monitorowania „mowy nienawiści”, „ksenofobii”, „homofobii” i innych wynalazków lewackiej ideologii. Badania przeprowadzić ma Centrum Badań nad Uprzedzeniami działające przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego – pisze „Gazeta Warszawska”.

 

Narodowe Centrum Nauki, którego dyrektora wybrał minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przekazało grant w wysokości  1 939 410 zł na projekt zgrabnie zatytułowany „Psychologiczne mechanizmy rozprzestrzeniania się agresji werbalnej wobec grup mniejszościowych”. Badania przeprowadzić ma Centrum Badań nad Uprzedzeniami, którego dyrektorem jest dr hab. Michał Bilewicz, na stałe związany z „Krytyką Polityczną” i „Gazetą Wyborczą”.

 

Centrum zajmuje się tropieniem wszelkich przejawów „mowy nienawiści”, „ksenofobii”, „homofobii”, „islamofobii” oraz – jakże by inaczej – antysemityzmu. W działalności Centrum wątpliwości budzą definicje, jakimi określane są przedmioty ich zainteresowań. Przykładowo - antysemitą jest każdy kto wypiera się „antysemickich uprzedzeń”, pod które może być podciągnięte praktycznie wszystko (np. twierdzenie, że niektóre organizacje żydowskie wykorzystują holokaust jako narzędzie do uzyskiwania profitów).

 

Badania będą polegać m.in. na „analizie forów intenetowych pod kątem mowy pogardy wobec imigrantów, mniejszości etnicznych i religijnych”. Celem ma być opracowanie „epidemicznego modelu mowy pogardy”.

 

Autorzy artykułu wskazują, że stąd już tylko krok od stworzenia podkładki do cenzurowania internetu pod pozorem walki z „mową nienawiści”.

 

- W dalszej kolejności – ponieważ będziemy mieli do czynienia z epidemią – mowa nienawiści może zostać potraktowana jako zagrożenia bezpieczeństwa publicznego (…) mamy zatem do czynienia tak naprawdę z niebezpiecznym projektem z zakresu inżynierii społecznej, mającym dać narzędzia do modelowania zbiorowych zachowań -  przekonują autorzy artykułu.  

 

 

Źródło: „Gazeta Warszawska”, ncn.gov.pl

PR


DATA: 2018-03-23 13:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.