DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2018 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

„Dobra zmiana w obronie życia przepadła”. Tomasz Terlikowski punktuje narrację PiS

„Dobra zmiana w obronie życia przepadła”. Tomasz Terlikowski punktuje narrację PiS
Fot.Filip Blazejowski/FORUM

„Nadzieja na pełniejszą obronę życia została zdradzona ponownie. A Prawo i Sprawiedliwość, by to usprawiedliwić posługuje się kilkoma nieprawdziwymi tezami” – pisze Tomasz P. Terlikowski. Publicysta na łamach dorzeczy.pl rozlicza obóz rządzący z zaserwowanej opinii publicznej narracji na temat rezygnacji z obrony życia.

 

Pierwszą fałszywą tezą dotyczącą skutków przyjęcia projektu „Stop Aborcji” jest sugerowanie, że restrykcyjne prawo antyaborcyjne, w przyszłości mogłoby doprowadzić do dopuszczenia aborcji na życzenie. Jak zauważa Terlikowski, teza ta „nie znajduje usprawiedliwienia w rzeczywistości”. „(…) po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z roku 1997 jest oczywiste, że nie da się wprowadzić w Polsce aborcji na życzenie, a wątpliwe jest nawet to, czy konstytucyjna pozostaje aborcja eugeniczna” – pisze. Zatem lewica musiałaby dysponować większością konstytucyjną, co wydaje się mało prawdopodobne, a do tego TK w kwestiach światopoglądowych „było i jest dość konserwatywną” instytucją.

 

Terlikowski nie zgadza się również twierdzeniem, że projekt był polityczna, a nawet inspirowany z Rosji. Jak przypomina, to już piąty projekt obrońców życia, jaki trafił do Sejmu i nikt wcześniej „nie kwestionował jego zasadności, ani słuszności”. „Posłowie PiS popierali go niemal bez wyjątku. Przed rokiem zaś politycy tej partii wprost apelowali do obrońców życia, by ci przygotowali projekt zakazujący aborcji. I tak się stało” – czytamy. Nagle odkryto, że to „polityczny atak na PiS”.

 

Publicysta zaprzecza też rządowej tezie, że to „wsparcie rodzin dzieci niepełnosprawnych, a nie zakaz aborcji będzie realnie ratował dzieci”. Jak ocenia, taki program jest bardzo potrzebny, ale „nie zamiast ustawy zakazującej aborcji, a obok niej”. Przykładem są rozwiązania skandynawskie, w których zapisane jest wsparcie rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi, co nie zmniejszyło liczby aborcji dzieci z Zespołem Downa.

 

Nieprawdą jest także teza, że projekt „Stop Aborcji” był zbyt surowy i nie dało się go poprawić. Terlikowski uważa jednak, że każdy zapis można było poprawić, albo wykreślić, ale PiS nawet nie podjął takie próby. „Zamiast tego z buta zamknął jakąkolwiek debatę i rozpoczął zmasowaną akcję propagandową przeciw obrońcom życia. Mało tego można było przedstawić własny projekt, ale i tego PiS nie zrobił” – pisze Terlikowski.

 

Nieprawdą jest też twierdzenie, że to skala protestów przeraziła PiS i stąd rezygnacja z projektu. Terlikowski przypomina, że protesty wokół TK nie skłoniły PiS do reform w tej dziedzinie, trudno zatem uwierzyć, że poskutkował Czarny Protest. „Protesty te posłużyły po prostu do tego, żeby mainstream PiS mógł zrezygnować z kwestii, na której mu nie zależy, a jednocześnie, że nadal jest pro life, choć zupełnie bezobjawowo” – zauważa publicysta.


 

Źródło: dorzeczy.pl

MA


DATA: 2016-10-10 16:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żadnych wyborów nie będzie, będzie rzad światowy.
ponad 2 lata temu / otrzeźwiejcie ludzie!!
 
sam jesteś naiwnym albo hipokrytą
ponad 2 lata temu / do smutny
 
W tej sprawie pana popieram. Kilka lat temu Tusk osobiście zdyscyplinował swoich posłów do odrzucenia projektu antyaborcyjnego - skandal, hańba. Kaczyński dyscyplinuje swoich posłów do odrzucenia projektu antyaborcyjnego - sukces, zwycięstwo nad prowokatorami i awanturnikami. Owoce są te same - ciągle rosnąca liczba aborcji eugenicznych. Tak jak L.Kaczyński w \'ostatnim wywiadzie\' jako jeden z sukcesów swojej prezydentury wskazywał \'uwalenie\' abp Wielgusa, tak J.Kaczyński będzie mógł pisać o odrzuceniu zakazu aborcji...
ponad 2 lata temu / stoczniowiec
 
PiS się w tek kwestii osmieszył. Mógł chociaż zakazać aborcji eugenicznej i nie karać kobiet. Nawet na to nie było ich stać. Gdzie te projekty ustaw, ponoć gotowe. Nic nie mieli i ad hoc tworzą ustawy, które mogą się okazać nie do wprowadzenia np. podatek bankowy, od marketów itd. Liczyłem, że PiS jako partia patriotyczna, wprowadzi szybko ustawę chroniącą życie. Tu nie trzeba wiele filozofii - tylko dobra wola. Pis jej nie ma!
ponad 2 lata temu / sajmon
 
@ smutny Jest Pan naiwny. My nie wierzymy Pani Szydło. Przez 3 lata zamordują 3 tysiące dzieciątek.Nie damy szansy PiSowi.Szansę zmarnowali w 2007 i kilka dni temu. Byłaby to skrajna głupota i grzech poprzeć tą formację w wyborach. Do końca kadencji i won!Bez żadnych rewolucji ale won!
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
Panie Tomaszu Terlikowski. Mniej egzaltacji, a więcej spokoju. Na początek polecam szklankę zimnej wody.
ponad 2 lata temu / Janusz K.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.