DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Dobra zmiana w mediach – przykład Żołnierzy Wyklętych

Dobra zmiana w mediach – przykład Żołnierzy Wyklętych
Fragment klipu TVP zapowiadającego Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych potwierdził, że warto było dokonać szybkiego przejęcia mediów publicznych. To, co dla wielu Polaków bardzo ważne – godność – zostało w telewizji nareszcie podkreślone z należytą siłą. O swoich poglądach na rzeczywistość mogli też w końcu mówić wyklęci do tej pory komentatorzy, którzy do tej pory mogli przemawiać wyłącznie do już przekonanych.  

 

Publiczne media stanęły wreszcie na wysokości zadania. Obchodzony wczoraj po raz szósty Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych po raz pierwszy stał się dniem uroczystym w pełnym tego słowa znaczeniu. Stało się tak nie tylko dzięki postawie władz (którym w sferze symbolicznej wszyscy pamiętający o Niezłomnych ufają znacznie bardziej niż przedstawicielom poprzedniej ekipy) ale także dzięki temu, co reprezentowały publiczne media.

 

Polskie Radio wspominało żołnierzy z lasu w wielu audycjach. TVP Historia emitowała filmy na ich temat, TVP Info przez cały dzień udostępniało swą antenę na historyczne dyskusje a także na transmisję państwowych uroczystości, w TVP 2 przypomniano spektakl Teatru Telewizji o „Ince”, a TVP 1 nadała widowisko muzyczne z udziałem samych Wyklętych, jako widzów. Dodatkowo premierowy odcinek nowej odsłony programu Jana Pospieszalskiego w całości poświęcono właśnie walce o pamięć Niezłomnych.

 

Można utyskiwać, że muzyka wykonywana podczas wieczornego koncertu była „zbyt młodzieżowa” albo niedopasowana do okoliczności. Należy też słusznie zauważyć, że logo Wyklętych promowane przez TVP nie ma wiele wspólnego z tym, którym wielu z nich się posługiwało, a więc z ryngrafem z Matką Bożą. Ale nie można nie zauważyć, że zmiana w TVP w sferze symbolicznej jest olbrzymia i jest do zdecydowanie zmiana na plus.

 

Jakby tych zmian było mało, zapowiedziano również produkcję dwóch seriali historycznych, opartych na prawdziwych historiach żołnierzy antykomunistycznego podziemia! W telewizji wystąpił chociażby Leszek Żebrowski, który przez ostatnie lata wykonał dla pamięci o Niezłomnych ogromną pracę – niezauważaną do tej pory przez TVP. U Pospieszalskiego, w primie timie, na głównej antenie Telewizji Polskiej gościli kibice Śląska Wrocław, dotychczas co najwyżej wyklinani jako "faszyści". Był też przedstawiciel ONR – czy ktoś wyobraża sobie, że mógłby mówić o Wyklętych w telewizji zarządzanej przez Juliusza Brauna?

 

Prezes TVP, Jacek Kurski, nie wydaje się człowiekiem z konserwatywnej czy katolickiej bajki. Z całą pewnością jest żołnierzem PiS-u usadowionym na stanowisku szefa telewizji w celu „zapewnienia pluralizmu” w żałośnie jednostronnych do tej pory mediach. I chociaż „Wiadomości” wciąż przypominają polityczną agitkę (zmieniło się jedynie to, za kim agitujemy, ale taki jest los mediów publicznych), w sferze symbolicznej „dobra zmiana” jest olbrzymia, i trudno tego nie zauważyć.

 

Jeśli telewizja rządzona przez Kurskiego nadal będzie zmieniać się w ten sposób, osiągnięty zostanie cel przyświecający politykom w każdej demokracji – zmiana świadomości i wrażliwości publicznej, w celu osiągnięcia korzyści politycznej. Przy okazji Polacy poznają lepiej swoją historię, a włączając wieczorami telewizję, nie będą karmieni anty-polską, ale pro-polską propagandą. Jak już płacimy abonament, to właśnie za to.

 

 

 

Krystian Kratiuk 

 

 

 

 

 


DATA: 2017-11-07 14:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szkoda, że mój poprzedni komentarz zniknął...
ponad 2 lata temu / Abram
 
Wczoraj oglądałem chyba najlepszy w historii tego programu odcinek "Warto rozmawiać", z solidną porcją merytorycznej, uczciwej i ciekawie zaprezentowanej historii naszej Ojczyzny. Brawo z dobór gości i za wiedzę samego prowadzącego!
ponad 2 lata temu / teodor
 
Niestety, oglądając transmisję spod grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, usłyszałem w czasie apelu, wywołującego zmordowanych bohaterów podziemia antykomunistycznego: \'a co tak krzyczą w tej telewizji?\'. A po zakończeniu uroczystości, transmitowanej na kanale TVP Historia, został on szybko zmieniony na Polsat, gdzie właśnie trwał kolejny kretyński odcinek papki, znanej pod nazwą \'agent gwiazdy\'... smutne, ale prawdziwe. Jest niestety duża grupa osób w Polsce, które nie interesują się prawdziwą historią kraju, w którym żyją, a wolą oglądać głupkowate produkcje z tendencyjnych programów typu Polsat i TVN. Nota bene, zazwyczaj dobrze poinformowany Stanisław Michalkiewicz twierdzi, że pieniądze na utworzenie tych mediów, pochodzą od ROZWIEDUPR-a (Rozwidywatielnoje uprawlienije).
ponad 2 lata temu / wmo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.