DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

„Dobra zmiana” nie dla wszystkich. Tysiące dzieci nadal są odbierane rodzicom przez urzędników

„Dobra zmiana” nie dla wszystkich. Tysiące dzieci nadal są odbierane rodzicom przez urzędników
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Przedwyborcza zapowiedź partii rządzącej dotycząca jednej z najważniejszych kwestii nowej polityki prorodzinnej okazała się jedynie kolejną niespełnoną obietnicą. Z ustaleń „Naszego Dziennika” wynika bowiem, że w Polsce wciąż dochodzi do wielu „nieuzasadnionych przypadków” rozbijania rodzin, jakich zgodnie z prawem dokonują pracownicy socjalni, odbierając dzieci bez wyroku sądu.

 

Najczęściej dzieci są odbierane rodzicom na podstawie art. 12a ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. „Zapis ten pozwala pracownikowi socjalnemu odebrać dziecko bez wyroku sądu i umieścić je u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej”, wskazuje gazeta. Uzasadnieniem dla takich działań jest „bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie”.

 

Czym jest jednak „bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie”? Tego nie wiedzą sami urzędnicy i dlatego w swoich działaniach bardzo często polegają na własnej interpretacji. – Zdarza się, że skalę tego zagrożenia naprawdę trudno ocenić. W tym wypadku decyzję o odebraniu dziecka należałoby, moim zdaniem, pozostawić sądowi, który bierze pod uwagę całokształt sytuacji w danej rodzinie – powiedziała „Naszemu Dziennikowi” Agnieszka Górska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

 

Gazeta przytoczyła najnowsze dane dotyczące „liczby odbieranych dzieci w trybie art. 12a ust. 1” opublikowane w raporcie przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. „Ze statystyk za rok 2017 r. wynika, że w tym czasie na podstawie art. 12a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie odebrano 1123 dzieci – średnio troje dziennie. 336 z nich trafiło do rodzin spokrewnionych, 398 – do rodziny zastępczej, 421 – do placówek opiekuńczo-wychowawczych. (…) Najwięcej takich przypadków zanotowano w województwie śląskim, a najmniej w województwie podkarpackim i świętokrzyskim” – napisano.

 

Analizując wcześniejsze lata widać wyraźnie, że od roku 2014 obserwujemy „złote żniwa” w tej kwestii. Wtedy bowiem w trybie art. 12a odebrano rodzicom 1359 dzieci. „W 2015 roku było to 1158 dzieci, a w 2016 – 1214. Mniej przypadków odnotowano w latach wcześniejszych. Ale i wtedy tendencja była już rosnąca: w roku 2011 odebrano 474 dzieci, rok później już 500, a w roku 2013 – 571”, podał „Nasz Dziennik”.

 

Przypadki, które zostały objęte statystyką, dotyczą zarówno rodzin prawnych: obojga małżeństwa lub jednego z małżonków oraz ich dzieci, jak i konkubinatów. Mamy tu do czynienia z pewnym zafałszowaniem statystyki, która nie rozdziela tych dwóch sytuacji – zauważył adwokat Piotr Kwiecień.

 

Są takie przypadki, gdy urzędnik chroni dziecko bezpośrednio zagrożone np. wykorzystaniem seksualnym czy narkomanią. Nie możemy od tego abstrahować. Natomiast – i to jest ważne – interwencja pracownika socjalnego powinna odbywać się zawsze w asyście funkcjonariusza policji. Powinna być też bardzo dobrze udokumentowana faktograficznie. Najczęściej jednak tak nie jest – podsumował.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

TK


DATA: 2018-09-13 13:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Twoje słowa: "w takim wypadku najlepiej dziecko zostawić, niech się dzieje co chce, aż dzieciak zostanie zakatowany na śmierć albo naznaczony trwałym kalectwem" - i to ma być racjonalny argument??? Zacznij stosować racjonalne argumenty u siebie zanim skrytykujesz innych, hipokrytko :)
ponad 1 rok temu / do Margeritta
 
@Gość: to ja poproszę o twoje racjonalne argumenty. Bo jak na razie FATIMA i Szatan - bardzo daleko od konkretów. I nieważne, czy "Gość" z obydwu komentarzy to ta sama osoba. Styl podobny :)
ponad 1 rok temu / Margeritta
 
@margerita @Gość Ja, zamiast oskarżyć @margeritę o "emocjonalne zagrywki", postaram się odpowiedzieć merytorycznie. W dawnych czasach rodzic mógł dzieci krzywdzyć, ale nie było tak, że każdy i zawsze krzywdził. To jest tylko domniemanie @margerity. Teraz też się dzieci krzywdzi i to pomimo tych ustaw. Co do posyłania dziecka do pracy zamiast do szkoły - mogło to być opłacalne dla dziecka. W dzisiejszych czasach być może nie, ale w tamtych tak. Poza tym w XX w. dzieci są w majestacie prawa krzywdzone odbieraniem ich przez państwo rodzicom z dowolnych przesłanek, jak w Skandynawii. To dał nam "postęp"? Co do ratowanie dzieci przed skatowaniem, to interwencje powinny być możliwe, ale niekoniecznie obowiązek ten musi spoczywać na totalitarnym państwie i niekoniecznie musi kończyć się to dla dziecka rodziną zastępczą i niekoniecznie należy stwarzać ramy prawne do ratowania dzieci, które zagrożone nie są. Prawo ustanowione w Polsce nie służy ratowaniu, a celom lewicy.
ponad 1 rok temu / aaa
 
FATIMA- Ostateczna konfrontacja pomiędzy Panem Bogiem a Szatanem będzie dotyczyć rodziny i małżeństwa? Jan Paweł II - Polska będzie silna jeśli będzie miała silne zdrowe rodziny. Niestety małżeństwa rodziny w Polsce są sklucane niszczone, rozwody przez Zdrajcy Diabła-Szatana macie przykłady
ponad 1 rok temu / Gość
 
@margerita na emocje możesz łapać swoich kolegów z MOPSa. Zero treści w wywodzie, same emocjonalne zagrywki. Każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego mądrego podejścia i niestety fakty są takie że tej właśnie mądrości u urzędników brakuje.
ponad 1 rok temu / Gość
 
Norweskie Fundusze szkolenia sądów,mopsów,kuratorów aby działały tak samo jak w Norwegii,już działają tak samo!!!
ponad 1 rok temu / stach
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.