DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

„Dobra zmiana” czy socjalizm? Posłowie PiS szykują zmiany w aptekach. Wzrost cen więcej niż pewny

„Dobra zmiana” czy socjalizm? Posłowie PiS szykują zmiany w aptekach. Wzrost cen więcej niż pewny
Fot.Lukasz Dejnarowicz/FORUM

Zmiany prawne mogą wejść w życie już 1 stycznia 2017 roku. Zgodnie z nimi nową aptekę otworzy jedynie farmaceuta, jednak skala działalności zostanie ograniczona do zaledwie czterech punktów. Władza chce zadekretować również… odległość między aptekami. Realizacja pomysłów posłów PiS odbije się na finansach pacjentów – ostrzegają eksperci.

 

Przepisy ograniczające liczbę aptek w rękach jednego właściciela do czterech punktów mają uderzyć w sieci apteczne, które powoli zwiększają swój udział na rynku. Obecnie 66 proc. wszystkich aptek stanowią te indywidualne. Sieci to zaś 34 proc. wszystkich punktów. Naczelna Izba Aptekarska popiera pomysł regulacji rynku, gdyż – jak prognozuje – do roku 2022 z Polski mogą zniknąć apteki indywidualne.

 

PiS mówi również o „repolonizacji aptek”, jednak – jak informuje money.pl – w rękach obcokrajowców znajduje się zaledwie 5 proc. rynku. Ten argument należy więc traktować jedynie jako populistyczne tłumaczenia się rządzących z podejmowanych inicjatyw.

 

Projekt poselski, który został uzgodniony zarówno z resortem zdrowia jak i Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, zakłada również minimalną odległość między konkurującymi ze sobą podmiotami. Ma ona wynosić 1 kilometr.

 

Uderzenie w sieci apteczne zaszkodzi portfelom Polaków. Apteki indywidualne mają ceny wyższe średnio o 20-30 proc. niż „sieciówki”. Również ich asortyment jest uboższy w porównaniu z dużymi podmiotami dysponującymi kilkoma aptekami. Mniejsza liczba tańszych placówek oraz duże odległości w sposób oczywisty ograniczą korzystną dla klientów wolnorynkową konkurencję.

 

Dr Dobrawa Biadun, ekspert Konfederacji Lewiatan ostrzega, że przepisy mogą zamrozić rynek i kapitał, utrudniając nowym podmiotom wejście na rynek. Wyeliminuje to również młodych farmaceutów z walki o klienta i odbierze im szansę na założenie własnej firmy w branży. Ci, którzy będą prowadzili działalność, nie rozwiną skrzydeł i nie stworzą sieci, gdyż te nie podobają się władzy.

 

Teoretycznie zmiany dotyczą wyłącznie nowych aptek, jednak „Dziennik Gazeta Prawna” zacytował jednego z posłów PiS, który wyraził nadzieję na „przyjrzenie się” przez GIF działalności sieci. Gdyby Główny Inspektorat Farmaceutyczny cofał sieciom pozwolenia, to na mocy nowych przepisów nie mogłyby się starać o powrót na rynek (czy to ze względu na niefarmaceutyczne wykształcenie właściciela lub posiadanie więcej niż czterech aptek).

 

Niewykluczone, że pomysły „dobrej zmiany” inspirowane są rozwiązaniami węgierskimi. Apteki prowadzone wyłącznie przez farmaceutów są rozwiązaniem stosowanym w niektórych państwach UE. Funkcjonuje 12 z 28 krajów wspólnoty, jednak ostatnio wycofały się z niego Portugalia, Holandia, Litwa i Bułgaria, a z poza UE Islandia i Norwegia.

 


Źródło: money.pl

MWł
  


DATA: 2016-10-26 15:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W nowelizacji powinien znaleźć się zapis -apteki, w których nie jest obecny magister farmacji na zmianie tracą koncesję bezpowrotnie. To w naturalny sposób ograniczyłoby ilość aptek w naszym państwie i podniosło jakość usług w aptekach (przynajmniej teoretycznie).
ponad 3 lata temu / magister
 
Dred czysty etatyzm rodem z II Rzeczypospolitej Rządy antykatolickiej sanacji.Regulacja wolności gospodarczej to jest socjalizm.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Co za bzdury w komentarzach. Wydaje wam się, że jak duże sieci rozłożą małe apteki to będzie wtedy konkurencja? Ogólnie w dużych sieciach ceny powinny być nawet wyższe niż w sieciach małych 4-10 aptek. I tak też jest w bardzo dużej sieci aptek DOZ. Tam jak przedstawiciel daje rabat w aptece to klient nie zobaczy lepszej ceny bo rabat zostaje "zjedzony" przez rozbudowany zarząd i marketing. Najgorsze są sieci, których celem jest zniszczenie konkurencji niskimi cenami (nawet po kosztach). Jak rynek się już ustabilizuje i nie będzie małych aptek wtedy skończą się "dobre ceny". Przecież oni nie robią niskich cen po to żeby ludzie mieli niższe leki tylko po to, żeby wykończyć konkurencje. Widziałem w artykule głupi argument, że po wejściu ustawy pojedynczy farmaceuta nie będzie mógł otworzyć apteki. A teraz to jak otworzy to i zaraz zamknie. Bo mając jedną aptekę on nie będzie mógł brać dużych pakietów i jeszcze sprzedawać leków po kosztach. Bo on ma wyżyć z tej apteki.
ponad 3 lata temu / dred
 
nuler jesteś za etatyzmem sanacyjnym okresu międzywojennego??/Chodzi o sieci aptek a nie o lekki sprzedawane w sieciach handlowych Biedronka Lidl Tesco Stokrotka na Stacjach paliwowych Salonach prasowych.Sieci aptek oferują tańsze leki niż Apteki rodzinne gdzie lekki są droższe.Jeżeli upadną sieci aptek to niezamożni Polacy zrezygnują z realizacji recept.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Bzdury piszecie, nie znacie tego tematu wcale, w kontrkscie jak działa rynek sieciowy w Polsce! Niby skąd sieci maja niższe ceny? Bo są siecią? Producenci w duzej mierze sie do tego przyczyniają! Wierzcie mi, nie każda sieć tak działa, jestem ponad 10 lat na tym rynku. Te 5% ilościowo w obcych rękach robi ok 14% obrotu z dwucyfrowa dynamika rok do roku! SuperPharm (Izrael), Dr Max (Czechy a w tle holding Penta), Gemini (sprzedała udziały jakiemuś funduszowi z Europy Zach.) EuroApteka (Litwa), Na Zdrowie (Portugalia, to ci od Biedronek) i kilka innych rzeczywiście z polskim kapitałem, 2 związane z hurtowniami farm. DOZ i Cefarm 36,6, kolejne 3 wyrosły na kapitałach z innych branż: Ziko i Słoneczna, Zdrowit. Wymienione to razem blisko 2000 (12% ogółu) z udziałem w sprzedaży ok. 25%.
ponad 3 lata temu / nuller
 
Eatatyzm Sanacja wiecznie żywa.To uderzy w emerytów i rencistów niemundurowych którzy kupują leki w śieciach aptek.To mniej zamożni Polacy w większości nie będą realizować recept.W Polsce większość sieci w rękach kapitału polskiego.Im większa konkurencja tym lekki mogą być tańsze.Klient i aptekarz są zadowoleni.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.