Nie ma lepszego narzędzia kształcenia młodego pokolenia na mądrych ludzi, świadomych chrześcijan i prawych obywateli, a co za tym idzie: formowania zbiorowej duszy narodu niż dobra, katolicka szkoła.
Mapa szkolnictwa katolickiego po okresie komunizmu w Polsce to krajobraz po bitwie w porównaniu ze stanem sprzed drugiej wojny światowej. W czasach PRL‑u pozwolono funkcjonować jedynie dziewięciu renomowanym szkołom katolickim, jak licea ogólnokształcące prowadzone przez siostry prezentki i ojców pijarów w Krakowie czy zasadnicza szkoła zawodowa księży salezjanów w Oświęcimiu. Nieco dynamiczniej zaczęło się rozwijać szkolnictwo katolickie dopiero po roku 1989 – jego ostateczne odrodzenie umożliwiła ustawa o systemie oświaty z 7 września 1991 roku.
Piętnaście lat później – po zmianie struktury polskiego szkolnictwa polegającej na wprowadzeniu gimnazjów – w kraju istniało już 413 szkół katolickich wszystkich stopni. W roku 2014 liczba ta wzrosła do 582. W katolickich placówkach edukacyjnych uczy się obecnie prawie sześćdziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży...
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
W skarbie wiedzy, przez nas zgromadzonej, powinna się znaleźć na pierwszym planie umiejętność prawd Bożych, tych prawd wzniosłych i wiecznych, bo od nich zależy zdrowy, chrześcijański pogląd na świat; one też rzucają promienie światła na nasz ważny stosunek do otoczenia i świata, do Boga i wieczności.
Liderka Fundacji Życie i Rodzina, która zainicjowała kampanię obywatelską przeciwko aborcji eugenicznej, skomentowała dla PCh24.pl istotne kwestie dotyczące publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku.
1493 – rozpoczął obrady zwołany przez Jana Olbrachta zjazd piotrkowski. Do Piotrkowa przybyło wówczas 84 członków Rady Królewskiej (późniejszego senatu) oraz 46 posłów ziemskich. Obie grupy obradowały w osobnych zgromadzeniach (izbach). Ten fakt został uznany potem przez historyków za moment utworzenia dwuizbowego polskiego parlamentu. Obrady trwały do 27 lutego.
Późnym wieczorem Centrum Legislacyjne Rządu opublikowało wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, stwierdzający niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.
Podczas warszawskiego protestu skrajnej lewicy przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził powszechne prawo do życia, agresywni bojówkarze zaatakowali ekipę reporterską Mediów Narodowych.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI