DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Do więzienia na 100 lat? Ministerstwo chce skończyć z pobłażliwością wobec kryminalistów

Do więzienia na 100 lat? Ministerstwo chce skończyć z pobłażliwością wobec kryminalistów
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Resort sprawiedliwości przygotował projekt zmian w Kodeksie karnym. Reforma zakłada likwidację kary łącznej i ciągu przestępstw, co oznacza sumowanie wyroków za każde przestępstwo. Rozwiązanie kojarzone jest głównie ze Stanami Zjednoczonymi.

 

„Zasada jest prosta: ma być surowiej” – informuje „Rzeczpospolita”. „Każdy z wyroków będzie odsiadywany po kolei. Suma kar będzie mogła być zmniejszona dopiero wtedy, gdy sprawca trafi za kraty, i to po spełnieniu określonych warunków, m.in. wzorowego zachowania” – czytamy w dzienniku.

 

Istotną zmianą jest również konieczność odbycia przynajmniej połowy sumy kar (jeśli wyrok zapadł w więcej niż jednej sprawie). Dopiero wtedy skazany będzie mógł wnioskować o zwolnienie warunkowe.

 

Wraz z przeprowadzeniem zmiany zniknie tzw. ciąg przestępstw – czyli sytuacja, w której osoba w krótkim czasie popełnia kilka przestępstw, a karę ponosi jak za jedno.

 

Zmiana ma być korzystna dla sądów, które obecnie wydają rocznie około 40 tys. wyroków łącznych. Ponadto „sprawca powinien zdawać sobie sprawę, że mnogość popełnionych przez niego przestępstw nie będzie dla niego korzystna, nie dostanie z tego tytułu żadnej premii” –czytamy w dzienniku.

 

Nie wszyscy są jednak tak entuzjastycznie nastawieni do propozycji MS. Cytowany przez „Rzeczpospolitą” kryminolog z Uczelni Łazarskiego prof. Brunon Hołyst krytykuje propozycję. Zwraca uwagę, że tradycja amerykańska różni się od europejskiej, a Polsce powinno być bliżej do tej drugiej. Nie odpowiada mu również perspektywa „astronomicznie” długich wyroków.

 

Wśród planowanych zmian, oprócz likwidacji kary łącznej i ciągu przestępstw, resort kierowany przez Zbigniewa Ziobrę przewiduje zaostrzenie kar za gwałty. Obecnie za gwałt ze szczególnym okrucieństwem grozi 15 lat więzienia – po zmianach: 25. Z kolei jeśli przestępca dopuści się gwałtu na dziecku, a ofiara umrze, to sprawca będzie musiał liczyć się z karą dożywocia.

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

MWł

 

  


DATA: 2018-07-24 16:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Drogi Adwersarzu. Jeden z łotrów uznał swoją grzeszność, a drugi chciał "ubić interes" - czy teraz wygląda to czytelniej? Ten pierwszy wiedział, lub zostało mu to wówczas objawione, że zapłatą za grzech jest śmierć i że w Chrystusie jest ratunek. Ten drugi niczego nie pojął... Problem nie jest w wymierzaniu sprawiedliwości, lecz fakt, że człowiek stawia się w miejsce Stwórcy i Prawodawcy. I sam chce zaprowadzać porządek. Mierzenie się (bez Boga) z siłami zła jest naiwne i niebezpieczne. Świat podąża swoją drogą, ale chrześcijanie mają podążać za Chrystusem.. Dlatego odsyłałam do Ewangelii. Ps. Co do uczonych w Piśmie, jeżeli riposta jest formą dyskusji, to zgoda.
ponad 2 lata temu / anna
 
Usprawiedliwiony TYLKO dzięki łasce wiary? To czemu zły łotr nie został usprawiedliwiony, skoro też wyrażał wiarę: "Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas" Łk23,39. Dobry łotr został usprawiedliwiony i dzięki łasce wiary, i dzięki pokorze w której uznał swą ziemską karę za sprawiedliwą, i dzięki prośbie skierowanej do Pana Jezusa: "Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa" Łk23,42. Po drugie, Pan Jezus dyskutował ze światem by bronić swoich racji, choćby dyskusje z faryzeuszami i uczonymi w Piśmie.
ponad 2 lata temu / do anna
 
Po pierwsze, łotr usprawiedliwiony został dzięki łasce wiary, a po drugie Pan Jezus nie dyskutuje ze światem, żeby bronić swoich racji. Przyszedł w konkretnym celu i wypełnił Wolę Boga Ojca doskonale. Pytanie, jakie powinniśmy sobie codziennie zadawać: Jak ja wypełniam Jego wolę? .. Biorę swój krzyż, czy przed nim uciekam?
ponad 2 lata temu / anna
 
No właśnie, czytajmy Ewangelię. Łk23,41. Słowa "dobrego łotra": "My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki...". Pan Jezus nie zarzucił mu że źle mówi, czyli Pan Bóg zgadza się na wymierzanie przez ludzi sprawiedliwych kar. Nawet jeśli jest to kara śmierci.
ponad 2 lata temu / do anna
 
Dopisek: Na diable stryczek, ani dożywocie, nie robią wrażenia... Problem jest duchowy.
ponad 2 lata temu / anna
 
Naprawdę myślicie, że sami możecie wymierzać karę? Ktoś dał nam tą władzę? Kto jest od wymierzania Sprawiedliwości? A może właśnie na nas jest wymierzana Sprawiedliwość, ku pouczeniu, zawróceniu z błędnej drogi...? Czytajcie Ewangelię, bo brniecie w ślepy zaułek...
ponad 2 lata temu / anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.