DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Dni Pokutne w Gietrzwałdzie. W inicjatywę włączą się tysiące wiernych

Dni Pokutne w Gietrzwałdzie. W inicjatywę włączą się tysiące wiernych
Główne uroczystości odpustowe 140. rocznicy Objawień Gietrzwałdzkich oraz 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. FOT.Lukasz Dejnarowicz/FORUM

Ogólnopolski Dzień Pokutny, jaki 30 czerwca odbędzie się w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie, będzie okazją do wzmożenia wysiłków w walce ze słabościami i wadami zniewalającymi naród. W nabożeństwach udział wezmą tysiące wiernych. 

 

Dzień Pokutny, to zdaniem jego organizatorów, współczesna odpowiedź na wezwanie Matki Bożej do pokuty. Sanktuarium zaplanowało na 30 czerwca szereg nabożeństw pokutnych za grzechy popełniane w naszym kraju m.in. zabijanie nienarodzonych, pijaństwo, grzechy przeciwko szóstemu przykazaniu.

 

Wydarzenie ma również przygotować naród do godnego uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. „W setną rocznicę odzyskania niepodległości winniśmy dokonać dokładnego rachunku sumienia, co z tą wolnością uczyniliśmy. Jaka jest kondycja naszego narodu obecnie, moralna, religijna, społeczna i polityczna. W Gietrzwałdzie, gdzie Maryja wymienia nasze słabości, powinniśmy w tym roku odbyć Dzień Pokutny, który nas przygotuje do Narodowego Dziękczynienia za wolność” – czytamy w liście z okazji Dnia Pokutnego skierowanym do wiernych Kurii Archidiecezji Warmińskiej.

 

Do uczestnictwa w modlitwie zachęca abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. „W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości pragniemy przywołać gietrzwałdzkie orędzie Maryi, Jej wezwanie do modlitwy i do walki ze słabościami i wadami zniewalającymi naród, które określiło czytelną drogę duchową Polaków do wolności. Pragniemy, aby dzisiaj przypominało nam na czym polega prawdziwa wolność i jak należy jej strzec” – napisał.

 

Wierni na ten dzień mają przygotować „List do Matki”, w którym wyrażają swoje dziękczynienie i prośby oraz proszą o wstawiennictwo Maryi we wszystkich sprawach, które uznają za zniewolenia. Listy zostaną zebrane przez wolontariuszy i złożone podczas Mszy świętej.

 

Gietrzwałd to znane w całej Polsce i na świecie sanktuarium Maryjne. Matka Boża objawiała się tam dwóm nastoletnim dziewczynkom od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Pochodziły one z polskich rodzin i Matka Boża mówiła do nich w języku polskim. Objawienia gietrzwładzkie miały duży wpływ na życie religijne i narodowe
Polaków pod zaborami – nastąpiło przebudzenie świadomości narodowej wśród warmińskiej ludności polskiej, poddawanej wówczas silnej germanizacji i odrodzenie się poczucia jedności z Polakami, mieszkającymi w innych zaborach. Gietrzwałd do dziś jest jednym z najliczniej odwiedzanych przez pielgrzymów polskich sanktuarium Maryjnych. W ubiegłym roku w Gietrzwałdzie trwały uroczystości 140 rocznicy objawień. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

 

Adam Białous


DATA: 2018-06-06 13:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak masz rację tylko żeby cała Polska chciała dużo Polaków jest obojętnych na kościół wiarę a ja ze Śląska mam za daleko.
ponad 2 lata temu / Do Billy
 
To jest to, czego nam najbardziej potrzeba! Zróbmy to razem, na masową skalę. Szczerze, z głębokim przeżyciem!
ponad 2 lata temu / Billy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.