16 kwietnia 2020

Dłuższa, ale jedna kadencja zamiast majowych wyborów. PiS za wydłużeniem prezydentury Andrzeja Dudy

(Fotograf: Radosław NAWROCKI, Archiwum: Forum)

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości złożyli w środę projekt w Sejmie zmian w Konstytucji zakładający przedłużenie obecnej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy do siedmiu lat, a co za tym idzie, odwołaniu tegorocznych wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja.

 

Najważniejsze założenie projektu mówi o zmianie art. 127 konstytucji , który w punkcie drugim stanowi: „Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz”. Zostałby on zastąpiony zapisem: „Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na jedną, siedmioletnią kadencję”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Co ciekawe, w projekcie znalazło się zastrzeżenie, że proponowana zmiana zostałaby zastosowana tylko do kadencji urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, która „skończy się z upływem okresu ustalonego w zmienianych przepisach Konstytucji”.

 

Przewidziano ponadto, że „zarządzone przed wejściem w życie ustawy wybory przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stają się bezskuteczne”.

 

W uzasadnieniu projektu mowa jest m.in. o potrzebie zwiększenia stabilności sprawowania urzędu prezydenta w sytuacji „niespotykanego zagrożenia dla bezpieczeństwa prawnego i publicznego obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, związanego z zagrożeniem COVID-19”.

 

W projekcie czytamy, iż „w ocenie projektodawców obecny stan zagrożenia bezpieczeństwa publicznego oraz jego przewidywane skutki uzasadnia w świetle zasady dobra wspólnego preferowanie zmiany Konstytucji w obrębie kadencji urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nad incydentalne wydłużenie kadencji prezydenckiej w czasie stanu nadzwyczajnego, przewidziane obecnie w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Napisano tam ponadto, że propozycja zmierza do „zwiększenia ustrojowych gwarancji niezależności i bezstronności prezydenta”.

 

„Doświadczenie ustrojowe, nie tylko krajowe, wskazuje na różnicę w motywach postępowania na urzędzie Prezydenta w trakcie pierwszej i drugiej kadencji, ze względu na plany polityczne osoby sprawującej urząd. W ocenie projektodawcy, wprowadzenie zasady jednej, ale dłuższej kadencji, pozwala na zwiększenie gwarancji w wypełnieniu przez osobę wybraną na urząd Prezydenta do prawidłowego wypełnienia jego ustrojowej roli” – czytamy w projekcie.

 

Pod projektem podpisali się m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski, a także pomysłodawca – Jarosław Gowin. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy upoważniony został poseł Porozumienia Michał Wypij.

 

Do zmiany ustawy zasadniczej potrzeba dwóch trzecich głosów w Sejmie przy obecności co najmniej połowy posłów (przy pełnej obecności 460 posłów to 307 parlamentarzystów) oraz zgody Senatu, w którym minimalną przewagę ma opozycja 51 do 49.

 

Źródło: sejm.gov.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 117 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram