DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Dłuższa, ale jedna kadencja zamiast majowych wyborów. PiS za wydłużeniem prezydentury Andrzeja Dudy

Dłuższa, ale jedna kadencja zamiast majowych wyborów. PiS za wydłużeniem prezydentury Andrzeja Dudy
Fotograf: Radosław NAWROCKI, Archiwum: Forum

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości złożyli w środę projekt w Sejmie zmian w Konstytucji zakładający przedłużenie obecnej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy do siedmiu lat, a co za tym idzie, odwołaniu tegorocznych wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja.

 

Najważniejsze założenie projektu mówi o zmianie art. 127 konstytucji , który w punkcie drugim stanowi: „Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz”. Zostałby on zastąpiony zapisem: „Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na jedną, siedmioletnią kadencję”.

 

Co ciekawe, w projekcie znalazło się zastrzeżenie, że proponowana zmiana zostałaby zastosowana tylko do kadencji urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, która „skończy się z upływem okresu ustalonego w zmienianych przepisach Konstytucji”.

 

Przewidziano ponadto, że „zarządzone przed wejściem w życie ustawy wybory przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stają się bezskuteczne”.

 

W uzasadnieniu projektu mowa jest m.in. o potrzebie zwiększenia stabilności sprawowania urzędu prezydenta w sytuacji „niespotykanego zagrożenia dla bezpieczeństwa prawnego i publicznego obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, związanego z zagrożeniem COVID-19”.

 

W projekcie czytamy, iż „w ocenie projektodawców obecny stan zagrożenia bezpieczeństwa publicznego oraz jego przewidywane skutki uzasadnia w świetle zasady dobra wspólnego preferowanie zmiany Konstytucji w obrębie kadencji urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nad incydentalne wydłużenie kadencji prezydenckiej w czasie stanu nadzwyczajnego, przewidziane obecnie w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Napisano tam ponadto, że propozycja zmierza do „zwiększenia ustrojowych gwarancji niezależności i bezstronności prezydenta”.

 

„Doświadczenie ustrojowe, nie tylko krajowe, wskazuje na różnicę w motywach postępowania na urzędzie Prezydenta w trakcie pierwszej i drugiej kadencji, ze względu na plany polityczne osoby sprawującej urząd. W ocenie projektodawcy, wprowadzenie zasady jednej, ale dłuższej kadencji, pozwala na zwiększenie gwarancji w wypełnieniu przez osobę wybraną na urząd Prezydenta do prawidłowego wypełnienia jego ustrojowej roli” – czytamy w projekcie.

 

Pod projektem podpisali się m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski, a także pomysłodawca – Jarosław Gowin. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy upoważniony został poseł Porozumienia Michał Wypij.

 

Do zmiany ustawy zasadniczej potrzeba dwóch trzecich głosów w Sejmie przy obecności co najmniej połowy posłów (przy pełnej obecności 460 posłów to 307 parlamentarzystów) oraz zgody Senatu, w którym minimalną przewagę ma opozycja 51 do 49.

 

Źródło: sejm.gov.pl

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-04-16 08:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyżby chcieli przedłużyć prezydenturę, żeby przepchać ustawę 447? Bo podpis prezydenta jest potrzebny.
1 miesiąc temu / ot co
 
nocwanie cwanie. referendum czy obywatele chca ingerencji w konstytucje. a zapeniam ze nie chca
1 miesiąc temu / jola
 
Co za 'mina" ubliżająca człowiekowi na tym stanowisku. ? Go win dlatego przygotował takie rozwiązanie i złożył rezygnacje bo za dwa lata wróci do innych lub PO i będzie zamiast Ki dawy kandydował. Zmiana partii to rodzinna tradycja . ŁG był w PO , Ruchu Pali kota a teraz?
1 miesiąc temu / MIG
 
Ciekawe co ma się wydarzyć w ciągu tych 2 lat... Do tego stopnia nie ufam władzy że zakładam jakieś drugie dno tego wszystkiego... Coś poważnego się wydarzy, mówię wam...
1 miesiąc temu / Polka
 
Dziwne posunięcie. Chyba, ze wiedzą, że nie przejdzie przez głosowanie, to tak wysokie notowania jak teraz już się nie powtórzą.
1 miesiąc temu / Matka Polka
 
as
1 miesiąc temu / a
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.