DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 6  >   Dossier: Azja męczenników

Roman Konik

Długi marsz ku wolności


Przełom wieku XX i XXI określany bywa najczęściej jako przejście w nową epokę naszej cywilizacji, która bezpowrotnie wyeliminowała wojny, kolonializm, fanatyzm, brak tolerancji czy animozje na tle religijnym. Męczeństwo za wiarę wydaje się reliktem czasów minionych i wedle wielu nie stanowi aktualnego problemu.

Współczesne Chiny przechodzą największą i najbardziej dynamiczną zmianę w swej historii. Trudno je nazwać którymś spośród określeń dotychczas stosowanych w kontekście definicji ustrojowych. Są swoistą hybrydą: z fasadą komunizmu w sferze ideologicznej oraz fanatyczną wiarą w kapitalizm w sferze gospodarczej. Tak rozumiana idea państwa ma przełożenie nie tylko na sferę ekonomiczną, ale także na sferę religijną czy obyczajową. Dlatego też współczesny Kościół w Chinach zmierzyć się musi z wieloma problemami, przede wszystkim z kilkudziesięcioletnim podziałem na „Kościół patriotyczny”, czyli wspólnoty uznawane przez państwo, i „Kościół podziemny”, lojalny wobec Stolicy Apostolskiej, a także ze zmianą podejścia do kwestii rodziny (przejścia z tradycji wielodzietnych rodzin do popieranego modelu jednego dziecka), problemu przymusowej aborcji, dominacji sfery ekonomicznej nad sferą duchową itd.

Warto pamiętać, że początek XX wieku w Chinach (mimo ogromnych różnic kulturowych wobec cywilizacji zachodniej) zaznaczył się wzrostem zainteresowania chrześcijaństwem. Zwrócenie się mieszkańców Państwa Środka ku katolicyzmowi zostało zauważane przez Stolicę Apostolską. Rok 1926 okazał się tu rokiem przełomowym, po raz pierwszy papież Pius XI uroczyście konsekrował w bazylice św. Piotra sześciu chińskich biskupów. Jego następca, Pius XII na mocy konstytucji apostolskiej Quotidie Nos z 11 kwietnia 1946 r. zatwierdził nowy podział administracyjny chińskiego Kościoła, powołując aż 104 diecezje na terenie Chin i oddając je w opiekę duszpasterską 79 biskupom diecezjalnym.
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jeżeli wspólnota międzynarodowa nie pospieszy z natychmiastową pomocą, w ciągu najbliższych czterech lat przymusowa migracja może doprowadzić do zmniejszenia liczby chrześcijan w Iraku o 80 procent – alarmuje w specjalnym raporcie Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dokument analizuje zagrożenia, przed którymi stają chrześcijanie iraccy powracający do swoich domów.

 
 

Cena uncji złota przekroczyła próg 1800 dolarów amerykańskich, a wiele osób twierdzi, że pobicie historycznego rekordu z września roku 2011 znajduje się w zasięgu ręki. Wtedy 31,1 gram czystego kruszcu wyceniano na 1920 dolarów. Dziś natomiast można spotkać się z opiniami sugerującymi „złamanie” przez surowiec psychologicznej granicy 2000 USD. Wszystko z powodu działań banków centralnych w wielu krajach świata.

 

Narracja o powstałym spontanicznie z inicjatywy trzech osób antyrasistowskim ruchu społecznym to bajka dla grzecznych i nieświadomych politycznie dzieci. Black Lives Matter – przemyślane rewolucyjne narzędzie, za którym stoją miliony dolarów, tylko wykorzystuje problem rasizmu jako przykrywkę dla osiągnięcia zupełnie innego celu.

 

Pierwsze analizy zdalnego nauczania jednoznacznie pokazują, że nauka na odległość nie wpływa najlepiej na dobrostan psychiczny jego uczestników.

 

Justin Trudeau ogłosił 6 lipca, że stanowisko kanadyjskiego ambasadora przy ONZ obejmie Bob Rae, dawni lider Partii Liberalnej i premier prowincji Ontario. Decyzja ta ma przykryć dotkliwą porażkę poniesioną przez Trudeau, który starał się dla Kanady o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa. Dotychczasowy ambasador zrezygnował ze stanowiska tłumacząc, że chciałby się skupić na życiu rodzinnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.