DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Dlaczego warto podpisać prośbę do polskich biskupów?

Dlaczego warto podpisać prośbę do polskich biskupów?

Trwa akcja „Polonia semper fidelis”, w ramach której polscy wyznawcy Chrystusa pragną wesprzeć hierarchów w potwierdzeniu odwiecznej nauki Kościoła o małżeństwie. Jeśli nie wziąłeś jeszcze udziału w akcji, bo z jakiegoś powodu uważasz, że sprawa Cię nie dotyczy, zrób to dla swoich dzieci. Jeśli chcesz by były katolikami.

 

Biskupi z różnych krajów w różny sposób interpretują papieską adhortację Amoris laetitia. Już samo to jest skrajnie niebezpieczną nowością w Kościele – do tej pory bowiem, gdy Rzym przemówił, sprawa była zakończona. Teraz jest przeciwnie. Rzym daje pozwolenie na dowolność w uznawaniu co jest, a co nie jest grzechem. Jeszcze większym problemem jest interpretowanie adhortacji w sprzeczności z nauką Chrystusa o nierozerwalności małżeństwa…

 

Wiele napisaliśmy już na łamach PCh24.pl o dyskusji wokół tej adhortacji – z pewnością najwięcej w Polsce. Pod tym linkiem znajdą Państwo liczne informacje o gorącej wewnątrzkościelnej debacie. Istnieje wiele powodów do niepokoju – od decentralizacji Kościoła, przez negowanie słów Chrystusa, po swoiste anulowanie grzechu ciężkiego.

 

Ale nie wszystkich katolików to niepokoi. W świecie, w którym rozwody stały się normalnością, a moralność uległa skrajnej relatywizacji, wielu nominalnych wyznawców Chrystusa uznaje – wbrew przykazaniom samego Zbawiciela, Tradycji, czy nauczaniu Jana Pawła II – że są takie wypadki, w których sakramentalny związek małżeński można uznać za przeszły i zacząć życie z nową osobą. To w znacznej mierze nie jest wina tych ludzi, ale tego, że nikt nie wyjaśnił im, jak jest naprawdę.

 

Wielu Polaków dobrej woli pragnie jednak nadal, aby ich dzieci pozostały w Kościele. By były katolikami. Istota akcji Polonia Semper Fidelis, dotyka również tego problemu. Polscy biskupi, bardzo odważnie i zdecydowanie broniący nierozerwalności małżeństwa podczas synodów ds. rodziny, mogą bowiem ocalić Wiarę w Polsce. Żyjemy przecież w dobie wielkiej apostazji, która powoli zaczyna również dotykać i naszej Ojczyzny. Przykłady państw Zachodu pokazały, że jeśli Kościoły lokalne „otwierają się” na zateizowany świat, ów świat ateizuje taki Kościół.

 

A czym, jeśli nie otwarciem się na grzech, byłoby przyznanie, że rozwodnicy żyjący w nowych związkach mogą przystępować do Komunii Świętej? Byłoby to uznanie herezji „fałszywego miłosierdzia”, która akceptuje każdy czyn popełniony przez grzesznego przecież człowieka. Ale katolickie miłosierdzie polega na czym innym – na siedemdziesięciosiedmiokrotnym przebaczaniu, ale temu, który żałuje za grzech i chce się z niego wyzwolić! Religia akceptująca „fałszywe miłosierdzie” nie będzie już naszą, katolicką wiarą.

 

Kościół od zawsze dostrzegał w sferze ludzkiej seksualności pewne niebezpieczeństwa. Obok cudzołóstwa były to choćby onanizm, kazirodztwo, pedofilia, homoseksualizm, a z upływem czasu również i pornografia. Wszystkie wymienione grzechy są niezgodne z tym, czego od człowieka wymaga Bóg. A cudzołóstwo nie jest grzechem mniej poważnym niż inne tu wspomniane. Jeśli dziś pozwolimy sobie na „poluzowanie” szóstego przykazania, będzie to tylko POCZĄTEK zmian. Tak stało się już u protestantów, których wspólnoty na Zachodzie spektakularnie dogorywają.

 

Taka może być też przyszłość polskiego Kościoła. Ale tego nie chcemy. Jesteśmy pewni, że nie chcą tego również polscy biskupi! A – jak się wydaje – nie są oni dziś w łatwym położeniu, dlatego powinniśmy dodać im otuchy i gremialnie podpisywać się pod prośbą skierowaną do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu. Choćby po to, by przyszłe pokolenia Polaków nadal miały szanse wzrastać w Kościele katolickim.

 

Ten podpis nie zakończy zamętu w Kościele powszechnym. Ale z pewnością może pomóc Polakom – obecnym i przyszłym pokoleniom katolików – wytrwać w świętej wierze katolickiej.

 

Krystian Kratiuk

 


DATA: 2018-01-19 16:42
AUTOR: KRYSTIAN KRATIUK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Życie pokazuje, że wielu woli popierać Zmiany gdyż to się opłaca. Przykład najnowsza nominacja ks.A.Pawlaszczyka na red.naczelnego GN. W 2015 roku papież Franciszek wydał motu proprio M.I.D.I., wprowadzając zmiany w sposobie orzekania o nieważności związku małżeńskiego.Papież zmienił 20 kanonów. Wtedy to pojawiły się zarzuty, że papież liberalizuje naukę o nierozerwalności sakramentalnego małżeństwa. Ks.Adam Pawlaszczyk bronił wtedy papieża: "Rozumiem nastrój, który zapanował.Po 300 latach mamy odstąpić od pewnej ustalonej praktyki. Jego zdaniem jest to realizacja postulatu, który pojawiał się od dawna, czyli by większym zaufaniem obdarzyć strony procesowe, tzn. małżonków, którzy zawarli małżeństwo i mają prawo zaskarżyć jego ważność".Na pytanie, jak ocenia te zmiany mając wieloletnie doświadczenie odpowiada:Mamy prawo się nie zgadzać, ale moja odpowiedź jest wciąż taka sama: Papież tak powiedział, więc to jest dobre".
ponad 2 lata temu / iskierka
 
Popieram stanowisko biskupów, ponieważ jest ono zgodne a nauką Kościoła o małżeństwie
ponad 2 lata temu / mt_seventh
 
nie życzę sobie, aby stawiano mnie na równi z osobą, która rozbiła moją rodzinę: jeśli ta osoba będzie przystepowala do Komunii św. - to ja przestanę.
ponad 2 lata temu / maria
 
>Jesteśmy pewni, że nie chcą tego również polscy biskupi! < Pogratulować pewności podobnie jak pewności ustosunkowania się do adhortacji A.L.w terminie.
ponad 2 lata temu / iskierka
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.