DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Dlaczego „unijny” episkopat realizuje program Brukseli?

Dlaczego „unijny” episkopat realizuje program Brukseli?
Fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM

„National Catholic Register” zadaje pytanie, komu właściwie służy Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE)? Zdziwienie amerykańskiego magazynu wywołują reakcje zachodnich episkopatów na kryzys imigracyjny. Niektórzy duchowni bardziej boją się prawicowych rządów aniżeli islamu.

 

Nie tak dawno temu kard. Rainer Woelki z Kolonii, chociaż potępił seksualne napaści na kobiety ­ - doszło do nich podczas nocy sylwestrowej tuż przed jego katedrą  to ­ znacznie więcej miejsca poświęcił krytyce tzw. prawicowego zagrożenia. Z kolei biskup Gregor Hanke Eichstätt oskarżył niemieckie władze, domagające się przywrócenia kontroli na granicach, o... „prawicowość i islamofobię”.

 

Arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn niedawno ostrzegł, że w obliczu kryzysu migracyjnego w Europie największe zagrożenie stanowi „nowy nacjonalizm”. Według hierarchy jest on wyzwaniem dla uchodźców i tworzy „ryzyko, że każdy zamknie się w swoich granicach” i że „granice, bariery, ogrodzenia sprawią, iż wróci żelazna kurtyna”. Amerykanów dziwi reakcja wielu czołowych europejskich duchownych, dla których prawdziwym zagrożeniem dla Europy nie są hordy młodych muzułmańskich mężczyzn szalejących na całym kontynencie, lecz „ludzie, którzy uważają, że coś powinno się z tym zrobić”. „NCR” przypomina, że słowa wytrychy, takie jak „nowy nacjonalizm”, „prawicowe  lub brunatne szeregi”, „ksenofobiczne postawy” i „populiści”, są używane dla określenia neonazistów.

 

Pismo cytuje dokument Komisji Episkopatu Wspólnoty Europejskiej (COMECE) z 2014 r., poświęcony nacjonalizmowi. W oświadczeniu zatytułowanym „Nacjonalizm wykluczeniem” hierarchowie wyrazili obawy z powodu „narastającego w całej Europie zjawiska rasizmu i ksenofobii”, które przypomina „wojującą i ultra-nacjonalistyczną politykę, poprzedzającą obie wojny światowe”. Biskupi uznali, że najlepszym rozwiązaniem dla odradzających się nastrojów antyimigranckich jest utrzymanie otwartych granic.

 

„National Catholic Register” zauważa, iż purpuraci przychylili się do internacjonalistycznej wizji świata forsowanej przez elity europejskie. Za wyjątkiem spraw małżeńskich i rodzinnych, hierarchia zaakceptowała program Unii Europejskiej. Deklaracja COMECE nawet wzywa obywateli europejskich, by byli „odporni na wszelkie pokusy obwiniania UE” za „wewnętrzne problemy”. „Jeśli masowa imigracja nadal będzie się utrzymywać, to postępujący w ten sposób świeccy liderzy europejscy stracą kontakt ze zwykłymi obywatelami, ludźmi obawiającymi się o bezpieczeństwo swoich żon i córek” – czytamy na łamach „NCR”.

 

Ks. Gregor von Furstenberg - ­ wiceprezes Missio, niemieckiego zgromadzenia misjonarzy  ­ zauważył, że Europejczycy kwestionują „oferowanie uchodźcom godnych warunków życia”, ponieważ nigdy wcześniej w najnowszej historii tak wielu ludzi uciekających przed wojną, przemocą i głodem nie pukało do ich drzwi. „Jednak duchowny, podobnie jak wielu innych hierarchów, nie chce zrozumieć, że wielki strach wynika z obaw, że ci imigranci nie chcą nawet pukać, ale przybywają, by te drzwi wyważyć, jak już to wielokrotnie swoim postępowaniem udowodnili”  pisze „NCR”. Amerykanie przypominają w tym kontekście o gwałtownym wzroście liczby włamań do domów i firm.

 

Ks. Mateusz Gardziński, przedstawiciel Papieskiej Rady ds. Migracji, również dystansuje się od obaw dot. uchodźców, mówiąc, że są one „ksenofobiczne”, „ograniczające” i nie mają żadnych podstaw prawnych. Duchowni – chociaż nie wszyscy – wzywają do przezwyciężenia niechęci wobec imigrantów i pokonania „nowego nacjonalizmu, który wydaje się przestarzały”, by – jak powiedział arcybiskup Wiednia – „nie wpaść ponownie w sidła nazistowskiej przeszłości”.

 

Sukces UE – przypomina katolicki magazyn – opiera się w dużej mierze na założeniu, że członkowie wspólnoty będą dzielić pewne wartości. Jednak założenie wspólnych wartości uległo rozpadowi na setki kawałków z powodu połączenia wielokulturowości z imigracją. „Europejczycy słusznie mają wątpliwości co do możliwości podzielania tych samych wartości z muzułmanami, których religia obejmuje okaleczanie żeńskich narządów płciowych, przymusowe małżeństwa, a także inne formy mizoginii” ­ czytamy na łamach „National Catholic Register”. W takich warunkach domaganie się przywrócenia granic jest normalną reakcją cywilizowanych ludzi. Z kolei przyjmowanie, że obecnie panują takie same warunki, jak miało to miało miejsce dawniej, jest szkodliwym tkwieniem w przeszłości – zauważają Amerykanie.

 

„NCR” przypomina także różnicę, jaka istnieje między nazizmem a nacjonalizmem, traktowanym przez europejskie elity jako zjawiska... niemal tożsame. Naziści ­ w przeciwieństwie do nacjonalistów ­nie chcieli zamykać granic, ale jej rozszerzyć (tak, jak komuniści), by podporządkować sobie inne narody. Dziś największym ruchem internacjonalistycznym jest islam – czytamy. Amerykanie stwierdzają, że „islamiści – podobnie jak wielu biskupów – nie wierzą w granice”. Nie postrzegają się jako Francuzów, Niemców czy Brytyjczyków, dla nich jedyną wartością jest islam. Zgodnie z doktryną tej religii, cały świat należy do islamu i pokój będzie mógł zapanować dopiero wówczas, gdy wszyscy przyjmą Koran.

 

Europejscy biskupi wydają się nawet bardziej zdeterminowani niż europejscy ministrowie spraw wewnętrznych, którzy na spotkaniu 25 stycznia opowiedzieli się przynajmniej za czasowym zamknięciem granic w strefie Schengen. W odpowiedzi na to spotkanie watykańska gazeta „L'Osservatore Romano” na pierwszej stronie zamieściła artykuł krytykujący europejskich urzędników. Według zastępcy redaktora naczelnego, Giuseppe Fiorentino, „ogrodzenia i mury” nie są rozwiązaniem, a Unia Europejska powinna porzucić „egoizm”.Źródło: nationaclcatholicregister.com, AS.

 

 

 


DATA: 2016-02-10 14:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Generalnie zarówno Niemcy jak i Austriacy to producenci i wykonawcy największego barbarzyństwa w dziejach ludzkości: nazizmu, holokaustu, wojny światowej. Zatem ich dzieci i wnuki nie mogą być normalne.
ponad 3 lata temu / [email protected]
 
COMECE brak sukcesów w Ewangelizacji chce zastąpić kwatermistrzostwem dla muzułmanów.Zawsze coś.
ponad 3 lata temu / kwatermistrz harcerski
 
Arek+
ponad 3 lata temu / Leo
 
CZytalem niedawno ze europa chce wprowadzic nowa religie new age. Bedzie zakazana religia katolicka i wszystkie swieta chrzescijanskie ma byc zakazane chrzty noworodzonych pochowek bez ksiedza likwidacja szkol katolickich i mszy w kosciolach . to jest nowy swiat masoneri i lewakow .NIE dziwie sie ze tzw hierachia katolicka jest za tym swinstwem .Oni juz wybrali BOGA szmalu i wladzy a nie sluzenie BOGU .
ponad 3 lata temu / kon
 
Oto "święty Kościół modernistyczny" jakbym czytał "Obóz świętych".Dziwię się że ludzie jeszcze ich słuchają.Przecież to Judasze
ponad 3 lata temu / Arek
 
Oto typowy obraz Kościoła Modernistycznego (nie mylić z Katolickim) który wysługuje się księciu "tego świata" a nie Bogu.Ze Świętym KK mają tyle wspólnego co krzesło z krzesłem elektrycznym
ponad 3 lata temu / Arek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "41105"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.