DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Dlaczego talibowie w Pakistanie atakują szkoły dla dziewcząt?

Dlaczego talibowie w Pakistanie atakują szkoły dla dziewcząt?
fot.REUTERS/Faisal Mahmood/Forum

Postrzelenie nastoletniej blogerki Malala Yousafzai było tylko wierzchołkiem góry lodowej fali agresji dzihadystów wobec dziewcząt, które uczęszczają do szkół w północno-zachodniej części Pakistanu.

 

W ciągu ostatnich kilku lat, ponad 1200 szkół w Pakistanie zostało zaatakowanych przez islamskich rebeliantów, przeciwników nauczania dziewcząt. Talibowie nie oszczędzają także szkół dla chłopców. Na początku marca zaatakowano pięć z nich.

 

Okrucieństwo pakistańskich rebeliantów współdziałających z Al-Kaidą w Pakistanie nie jest dla nikogo tajemnicą. W październiku ub. roku grupa dżihadystów postrzeliła w głowę 15-letnią Malala Yousafzai, która wracała do domu ze szkoły. Była to kara dla niej za wysiłki podejmowane na rzecz rozwoju edukacji dziewcząt. Yousafzai przeżyła. Stała się też ikoną walki o edukację kobiet w Pakistanie.

 

Prezydent Asif Ali Zardari obiecał zasilić nowo powstałą fundację Malala kwotą 10 mln dol. Fundacja promuje edukację dziewcząt. Władze jednak nie robią nic w tym kierunku, aby poprawić stan szkół zniszczonych przez bojówki ekstremistów. Zajęcia odbywają się pod gołym niebem, albo w ruinach dawnych szkół, które grożą zawaleniem.

 

W dzielnicy Badaber, około dziewięciu mil od Peszawaru, ataki na szkoły są coraz częstsze. Ta część kraju jest jedną z najsłabiej rozwiniętych i najbardziej narażoną na ataki terrorystyczne. Blisko sąsiaduje ona z twierdzą Al-Kaidy – Afganistanem. Dlatego też rządowe wojska rzadko patrolują te rejony.

 

Szkoły, ochraniane przez jednego strażnika, są łatwym celem. Nauczanie w nich jest wyzwaniem heroicznym zarówno dla nauczycieli, jak i samych uczennic, które często są odsyłane do domu z powodu chorób. Te, które pozostają, trzęsą się z zimna i mają ogromne trudności ze skupieniem z powodu hałasu, który dobiega zewsząd.

 

Połowa ludności Pakistanu jest analfabetami. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, kraj ten zajmuje przedostatnie miejsce na świecie pod względem edukacji dzieci. Szacuje się, że od 5 do 7 mln z nich w ogóle nie uczęszcza do szkoły, ani też nie jest edukowana w domu.

 

Pomimo wysokiego poziomu analfabetyzmu, rząd pakistański przeznacza na oświatę mniej niż 10 proc. budżetu. Dla porównania, ponad 20 proc. PKB wydawana jest na zbrojenie. Większość szkół w Pakistanie utrzymują zagraniczni darczyńcy.

 

Szkoły atakowane są w obszarach przejmowanych przez talibów, głównie w Peszawarze. Według duchowych przywódców talibów, szkoły rozprzestrzeniają „inne niż islamskie, wręcz wrogie wobec islamu i niereligijne ideologie”, które „deformują społeczeństwo”. Talibowie ostatnio zagrozili atakami na szkoły w samej stolicy.

 

 

Źródło: worldcrunch.com, AS.


DATA: 2013-04-02 15:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.