DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Dlaczego św. Tomasz z Akwinu jest „doktorem anielskim”?

Dlaczego św. Tomasz z Akwinu jest „doktorem anielskim”?
Philipp Veit [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons

„Doktorzy Kościoła są często nazywani szczególnymi określeniami, który wyrażają charakterystyczne cechy ich doskonałości. Stąd św. Augustyn jest nazywany „doktorem łaski” ponieważ odegrał w Kościele szczególnie ważną role w rozwoju teologii łaski. (…) Św. Jan od Krzyża jest „doktorem mistycznym” ponieważ jego pisma objaśniają drogę mistycznego zjednoczenia z Bogiem” – tłumaczy ks. Ryan Erlenbush. Tomasz z Akwinu jest w tym kontekście nie tylko nazywany „doktorem anielskim”, ale i „powszechnym”.

 

„Więcej on światła przyczynił Kościołowi niż wszyscy inni doktorzy i więcej człowiek wyniesie korzyści z jego książek w ciągu roku jak z nauk innych uczonych przez całe życie” – tłumaczył Jan XXIII. „Otóż to zespolenie nauki z pobożnością, wykształcenia z cnotą, prawdy z miłością jest u Anielskiego Doktora czymś naprawdę uderzającym. Nie bez racji przeto dano Mu jako symbol słońce, gdyż, przynosząc umysłowi światło wiedzy, wzbudza jednocześnie w woli zarzewie cnoty. Ma się naprawdę wrażenie, że Bóg, który jest źródłem wszelkiej i świętości i mądrości, chciał nam w Tomaszu pokazać, jak jedna pomaga drugiej, to jest jak ćwiczenie się w cnotach prowadzi do poznawania prawdy i nawzajem jak głębsze rozważanie prawdy oczyszcza i doskonali cnoty” – tłumaczył Pius XI, przyznając Akwinacie tytuł doktora powszechnego całego Kościoła.

 

Jak dalej czytamy w encyklice „Studiorum ducem” Piusa XI: „Tomasz daje zawsze teologom cudowny przykład głębokiego związku, jaki powinien istnieć pomiędzy życiem duchowym a studium. Jak bowiem nie powiedzielibyśmy o kimś, że dobrze zna dalekie kraje, gdyby przeczytał o nich wyczerpującą rozprawę, jeśli tam przez jakiś czas nie przebywał, tak i bardziej poufnego poznania Boga nikt nie uzyska samym tylko dociekaniem naukowym, jeśli nie będzie żył z nim w ścisłym zjednoczeniu. Otóż cała teologia Tomasza do tego zmierza, aby nas doprowadzić do głębokiego życia w Bogu. Jak bowiem będąc małym dzieckiem w Monte Cassino nie przestawał pytać: Co to jest Bóg, tak i później wszystko cokolwiek napisał o stworzeniu świata, o człowieku, o prawach, o cnotach, o Sakramentach, wszystko to obracało się około Boga, sprawcy wiecznego zbawienia”. Św. Tomasz z Akwinu jest przewodnikiem i mistrzem na wszystkich polach prac teologicznych.

 

Jest on nazywany doktorem „anielskim” ze względu na wielką czystość, jaką zdobył współpracując z łaską. „Teraz, ponieważ czystość jest w szczególności cechą aniołów (…) przeczysty św. Tomasz powinien być porównywany do tych duchów niebieskich. Co więcej, warto zauważyć, że podejście św. Tomasza do kwestii związanych z ludzką seksualnością odznacza się wielką czystością, tak, że był on w stanie bez skrupułów stwierdzić co jest dobre” – podkreśla redaktor Nowego Ruchu Teologicznego.

 

Powodem, dla którego Akwinacie przyznany został taki tytuł, stała się również jego angelologia. Dominikanin w istotny sposób wpłynął nie tylko na samą teologię, ale i na nauczanie Kościoła i pobożność wiernych, którzy dzięki jego pracy zaczęli żywić wobec aniołów jeszcze głębszą cześć. Do nich wydawały się dominikanina zbliżać cechy jego intelektu. „Jako duchy czyste, aniołowie nie są ograniczeni szczegółami myślenia dyskursywnego, ale widzą pełnie doktryny jako całość, w jednej zintegrowanej wizji. Dlatego aniołowie są w stanie uchwycić wielką jedność całej teologii – a to istota mądrości” – dodaje ks. Erlenbush. Także św. Tomasz był w stanie zobaczyć w Bogu jedność całej teologii. Widzimy to na kartach „Sumy teologicznej”: każde pytanie dotyczące wiary święty umieszczać w takiej całościowej perspektywie.

 

Aniołowie przewyższają ludzi pod względem pobożności. Wysoki stopień tej cnoty, zdobyty przez św. Tomasza z Akwinu, także przemawia za nadaniem mu takiego tytułu. Rozum i racjonalność Akwinata łączył z pobożnością, z czego znani stali się także inni bracia z Zakonu Kaznodziejskiego, a w minionym stuleciu w szczególności o. Reginald Garrigou-Lagrange – podkreśla ks. Ryan Erlenbush.

 

 

Źródło: newtheologicalmovement.blogspot.com

mat


DATA: 2020-01-28 09:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jako byt przygodny idę przez życie Z drugim przygodnym bytem i jest rozmaicie Raz lepiej raz gorzej - zwykłe bytowanie Żywię cichą nadzieję, że to uznasz Panie Choć dóbr wszelakich coraz więcej Rośnie wciąż łaknienie Dobroć od serca, gdy się trafi Daje nasycenie W Bycie Absolutnym umocowanie Na obraz i podobieństwo Choć my byty przypadkowe Panie Błogosław nasze człowieczeństwo
ponad 2 lata temu / markpass
 
A dziś jego szczątki spoczywają w "muzeum" kościoła w Tuluzie. Klasztor w którym żył, pobierał formację i pisał Summe jest na etapie zamknięcia. Teologia współczesna niemal całkowicie wyparła tomizm z seminariów. Gdyby nie jego wspomnienie kto by pamiętał o doktorze anielskim?
ponad 6 lat temu / Soplica
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.