DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Dlaczego ropa tanieje ?

Dlaczego ropa tanieje ?
fot.Dirk Ingo Franke.wikimedia.commons/creative

Ceny ropy naftowej to strategiczny element światowej gospodarki. W maju spadły o 17% (ze 119 do 101 dolarów) - to największy spadek od słynnego ześlizgu ze spekulacyjnego szczytu, z lipca 2008 roku. Wówczas w ciągu zaledwie 5 miesięcy ceny spadły ze 145 dolarów do 33 (!) przed Bożym Narodzeniem 2008 roku.


Na pytanie, dlaczego ropa nagle staniała, odpowiedzi udzielił na swoim blogu Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw. Według niego, przyczyną jest … prezydent Obama. Wysokie ceny benzyny w Stanach Zjednoczonych urosły do problemu numer jeden w czasie rozpoczynającej się właśnie kampanii wyborczej. Wczesną wiosną były najwyższe w historii i obawiano się, że jeśli będą standardowo rosnąć w lecie, wówczas tankowanie podczas wakacji nadszarpnie amerykańskie portfele podatników tak skutecznie, że zaważy na jego szansach na reelekcję.

 

Prezydent Obama ma kilka możliwości wpływu na światowe ceny ropy. Jedną z nich jest okiełznanie spekulacji na rynku commodities. O ile jest to trudne rozwiązanie, drugą możliwość, udaje się, przynajmniej na zewnątrz, dużo lepiej. Chodzi o uspokojenie nastrojów, związanych z prawdopodobnym konfliktem z Iranem. Establishment irański doskonale opanował grę na cenach ropy naftowej i potrafił - poprzez umiejętne budowanie napięcia -  wywindować cenę baryłki ropy ze 103 dolarów w grudniu 2011 r. do 126 dolarów w marcu b.r. Chwilowo więc sączony jest do mediów przekaz, że konflikt został wyciszony, a negocjacje są intensywnie prowadzone. Umilkły też, głośne i natarczywe jeszcze niedawno, groźby ze strony Izraela. Przypadek ?

 

Nie bez znaczenia pozostaje również aktywność największego sojusznika USA w tym regionie, Arabii Saudyjskiej, z którą Amerykanie współpracują skutecznie w branży naftowej już ponad pół wieku. I właśnie dość nagle Arabia Saudyjska zwiększyła wydobycie ropy, wpływając impulsywnie, dodatkowo na obniżenie cen na giełdach światowych.


Obama doskonale zdaje sobie sprawę, że rosnące ceny benzyny, zwłaszcza w USA, gdzie była ona jeszcze niedawno relatywnie tania, mogą skutecznie zniweczyć jego plany na reelekcję. Eskalacja konfliktu z Iranem byłaby mu więc wyjątkowo nie na rękę przed wyborami, bo niewątpliwie przyczyniłaby się do dalszego wzrostu cen ropy. Groźby pod adresem Iranu odsunął zatem na dalszy plan. Co więcej, zdaje się usilnie budować wrażenie, że żadnego konfliktu nie ma. Zupełnie, jak gdyby Ahmadineżad nigdy nie powtarzał, że zmiecie Izrael z powierzchni Ziemi.

 

Jeśli zaufać światowym mediom tzw. głównego nurtu również Prezydent Iranu stonował  agresywne wypowiedzi pod adresem znienawidzonego Tel Awiwu. Tak przynajmniej wynika z ciszy medialnej na ten temat. Może to jednak jedynie kolejny, uzupełniający element tej samej gry wobec opinii publicznej ? Jak się ma wobec tego stan kontraktów na irańską ropę, skoro jeszcze tak niedawno obie strony prowadziły intensywne i skuteczne działania na rzecz ich ograniczenia ? Czyżby to głównie Europa miała się stać kozłem ofiarnym polityki embarga handlowego, którą tak ochoczo podjęła i nagłośniła ? 

 

Kolejne – najważniejsze – pytanie dotyczy rozwoju wydarzeń po wyborach w USA. Jeśli Obamie uda się uzyskać reelekcję, „rozwiązanie kwestii irańskiej” wydaje się nieuchronne.

 

 

Tomasz Tokarski

Źródło: www.szczesniak.pl


DATA: 2012-06-15 13:56
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.