DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Dlaczego po prostu nie zaprzeczy? Szwajcarski dziennik o reakcji Franciszka na list abp. Vigano

Dlaczego po prostu nie zaprzeczy? Szwajcarski dziennik o reakcji Franciszka na list abp. Vigano
By Nacho Arteaga nachoarteaga (https://unsplash.com/photos/g453jQQnJ-U) [CC0], via Wikimedia Commons

Papież zdecydował, że w odpowiedzi na zarzuty zawarte w liście świadectwa abpa Vigano „nie powie ani słowa”. Takie działanie Franciszka skomentował na łamach poczytnego szwajcarskiego dziennika „Tages-Anzeiger” Michael Meier. Autora felietonu najbardziej dziwi milczenie zarówno Ojca Świętego jak i jego poprzednika.

 

„Dlaczego [Franciszek-przyp. red.] po prostu nie zaprzeczy? Nie uraziłby tym nikogo – może z wyjątkiem Vigano” – pisze Meier dodając, że nie może także znaleźć przyczyny zachowania w tej sprawie byłego papieża. „Dlaczego były papież milczy, skoro znajduje się w pozycji, która umożliwia natychmiastowe oczyszczenie z zarzutów ciążących na jego następcy?” – czytamy.

 

Dodatkowo Meier wskazuje na niezaprzeczalny fakt promowania byłego kardynała Theodore’a MacCarricka podczas obecnego pontyfikatu. „Bardzo prawdopodobne, że Franciszek, mimo licznych oskarżeń, promował McCarricka za jego gotowość do służby ubogim” – pisze w „Tages-Anzeiger”.

 

McCarrick został oskarżony o wykorzystywanie seksualne kleryków oraz nieletnich. Miało się to dziać przez wiele lat. W swoim liście abp Vigano twierdzi, że papież Franciszek tuszował przestępstwa amerykańskiego kardynała oraz anulował sankcje nałożone na niego przez Benedykta XVI.

 

Meier pokusił się także o próbę wytłumaczenia podjęcia takiej decyzji: „Franciszek nie lubi rozmawiać o decyzjach dotyczących jego personelu. Jeżeli kogoś lubi, nie będzie mu przeszkadzać, że jest czarną owcą. Ufa on bowiem w tych sprawach Duchowi Świętemu, czyli można powiedzieć własnej intuicji (…) dlatego pominięto w tym wszystkim głębszą refleksję” – konkluduje.

 

 

Źródło: lifesitenews.com / tagesanzeiger.ch

PR

  

 


DATA: 2018-09-03 11:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pragnę zauważyć, że Jezus nie milczał przed faryzeuszami.
ponad 1 rok temu / o
 
Może tak. A może nie. Każdy sobie może gdybać. Po owocach ich poznacie. Tyle w tym temacie: "Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. A więc: poznacie ich po ich owocach." (Mt 7, 15-20). Ważna rada. W dodatku powtórzona dwukrotnia. To naprawdę musi być ważne, skoro Pan Jezus powtórzył to dwukrotnie w tak krótkim fragmencie. Żeby dotarło. Ale nie dociera. Szkoda. Wielka szkoda.
ponad 1 rok temu / zabawne
 
Czyli jak się nie tłumaczy z tego, z czego powinien się wytłumaczyć to automatycznie oznacza że jest niewinny?? Twoja logika to skandaliczny przykład sofistyki jezuickiej!! ps. Rozumiem że tym "diabłem"z którym się nie dyskutuje ma być Arcybiskup Vigano?
ponad 1 rok temu / @PLka
 
Zdanie: "Ufa w tych sprawach Duchowi Świętemu czyli własnej intuicji" najlepiej określa poziom pana dziennikarza. Co nie zmienia faktu, że Franciszek zaiste powinien się wypowiedzieć zamiast milczeć. Módlmy się mocno za niego, żeby powiedział prawdę, jaka by ona straszna nie była.
ponad 1 rok temu / Pepe
 
Winny się tłumaczy , nie dyskutuje się z diabłem ... Boże daj siły Papieżowi i nam katolikom ...
ponad 1 rok temu / PLka
 
Pora na nowe konklawe. Choć jest ryzyko, że następca może być gorszy.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.