Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Dlaczego piękno się liczy i co buduje dziś Watykan? JA, KATOLIK


Odtwórz w YouTube
 
#JA KATOLIK    #KOŚCIÓŁ    #PIĘKNO    #SZTUKA    #BUDOWNICTWO    #BÓG

Dlaczego piękno się liczy? Dlaczego piękno jest ważne? Dlaczego my, katolicy, powinniśmy zważać na piękno? Na te pytania w programie "Ja katolik" odpowiada Krystian Kratiuk.


DATA: 2020-10-07 14:06:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Bardzo często "estetyka" obiektów sakralnych bierze się z niskiego poziomu duchowieństwa. Seminaria pustoszeją, przyjmuje się kogokolwiek chętnego. Bardzo wielu kleryków ma poczucie estetyki na poziomie tzw muzyki chodnikowej. A może by tak kłaść większą wagę na estetykę w seminariach?
1 miesiąc temu / Czytelnik
 
Przepiękna Bazylika Bożego Ciała i jubileuszowa Tradycyjna Msza Święta - ta najpiękniejsza po tej stronie nieba, jak pisał o niej O. Faber, którą odprawił Ks. Marcin Kostka z okazji 20-lecia istnienia Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi - połączenie jednego piękna z drugim to było coś urzekającego, wspaniała uczta dla duszy. Wspominam też swoje pierwsze uczestnictwo w Katolickiej Tradycyjnej Mszy Św. i mimo iż twardy jestem z natury w pewnym momencie łzy same napłynęły mi do oczu, pamiętam, pomyślałem sobie wówczas - Panie Boże dlaczego pozbawiono nas tego piękna ? Nigdy nie przeżyłem podobnego wzruszenia na nowej mszy.
1 miesiąc temu / tak tylko
 
@baranek. Dobrze prawisz Bracie. W moim kościele hula wiatr i modernizm. Stacje Drogi Krzyżowej bez krzyży, a wierni ni jak nie mogą domyśleć się co poszczególne stacje przedstawiają. Ktoś powiedział, że widzi stada pingwinów. Nic dziwnego, bo forma obrazów utrzymana jest w plamach biało-czarnych. A 5 metrowa figura Maryi na pewno nie pochodzi z Jej epoki. Zwiewna sukienka opinająca bardzo!!! ściśle kobiece wdzięki,krótki rękawek, a włosy upięte w kucyk.Na próżno szukać Chwały Boga i Bożej Matki. Bardzo mnie to boli. I nie tylko mnie. O balaskach nie wspomnę - nie ma takiej opcji choć wierni się dopominają. Zapytałem kiedyś proboszcza , czy kościół nasz projektowała osoba wierząca..... Gdyby wzrok mógł zabijać, to już bym nie żył. Dlaczego tak jest? Kiedy to się stało? Czy my wierni coś przegapiliśmy?
1 miesiąc temu / jan
 
Jednym w z wielu problemów współczesnej architektury i sztuki sakralnej jest to, że Kościół jako kler przestał być mecenasem kultury wysokiej, a jego kompetencje przejęli proboszczowie wraz z ?radą parafialną? i panem akolitą lub kościelnym. Zamawia się np. rzeźbę Madonny, już nie u znakomitego artysty, ale- po taniości- w Azji lub u lokalnego chałturnika, nierzadko kamieniarza, który masowo produkuje krasnale ogrodowe, a przy okazji strzeli koszmarek religijny. Tu pojawia się kwestia ignorancji estetycznej wśród Polaków, która częściowo wynika z ducha materialistyczno-pop-kulturowej, relatywistyczno-demokratycznej epoki, a częściowo z naszej narodowej ignorancji, kótra powiela błedne hasło: ?O gustach się nie dyskutuje. Mnie się tam podoba.? To długi i złożony temat. José Ortega y Gasset już o tym pisał - ?Bunt mas?.
1 miesiąc temu / belfer
 
W wielu wspólczesnych kościołach nie tylko jest pustka na wzór stodoły,ale nawet i wiszą obrazy ręcznie i aktualnie malowane, czy znajdują się współczesne rzeżby. Lecz są one często potwornie kiczowate, lub z załozenia szokujaco modernistyczne i wstrętne.Kicz wynika z taniosci. Nie ma dziś Kościól sponsorów, mecenasów sztuki i oto efekt,zas brzydota wynika z tego,ze obecni twórcy sa może i utytułowani, ale nie są wierzacy i chca sprzedac swoje"ja", zaistnieć, zszokować, zrobic cos dla rozglosu, chocby rozgłos mial wynikac ze skandalu. Dawniej kiedy tworzono piekne obiekty sakralne, tworzyli je chrzescijanie,w atmosferze modlitwy, wsrod postów, na chwałe nie swoja, tylko Bożą ,umieszczali cudne szczegóły w niewidocznych zakamarkach światyn, bo tworzyli dla Boga, a nie dla poklasku.Sztuke religijną powinni tworzyć ludzie wierzący, a nie ci, co nie maja pojecia o Ewangelii i liturgii. Polecam zerknąc na Chrystusa z ołtarza koscioła ee Włsdysławoeie:koszmarny potworek, totem pogański!
1 miesiąc temu / baranek
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 160 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.