DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Dlaczego Pan Jezus przyszedł na świat 2019 lat temu? Odpowiada ks. prof. Waldemar Chrostowski

Dlaczego Pan Jezus przyszedł na świat 2019 lat temu? Odpowiada ks. prof. Waldemar Chrostowski
Wikimedia

Niemożliwe jest przeniknięcie wszystkich zamiarów i postanowień Bożych. Każdy czas jest dobrym aby Bóg w nim działał, lecz każdy czas może być trudny, aby to działanie było naprawdę skuteczne – mówi w rozmowie z tygodnikiem „Idziemy” ks. prof. Waldemar Chrostowski.

 

W Liście do Galatów św. Paweł napisał: „Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, Bóg zesłał Syna Swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo” (4,4-5) – przypomina kapłan. Jak tłumaczy „Prawo obejmuje porządek Starego Testamentu, naznaczony nadziejami i oczekiwaniami mesjańskimi”, które spełniły się w czasach Imperium Rzymskiego.

 

Poza tym obserwuje się w owym czasie pewne cechy dezintegracji biblijnego Izraela. Pojawiły się rozmaite sekty i ugrupowania, jak faryzeusze, saduceusze, esseńczycy, zeloci, które miały charakter religijny, społeczny, kulturowy i polityczny. Judaizm był religią wielopostaciową, różnice zaś i podziały, jakie w nim istniały, były ogromne – wskazuje ks. prof. Waldemar Chrostowski.

 

Duchowny zwraca uwagę na fakt, że dopiero „radykalne wejście Boga w historię położyło kres różnorodności”, jaka panowała wśród Izraelitów. – Postawiło Izraelitów wobec kluczowej decyzji: opowiedzenia się za Bogiem, który stał się człowiekiem, albo dokonania przeciwnego wyboru – podkreśla.

 

Z zamieszania i zamętu wyłoniły się dwie drogi: jednak, która mówi Jezusowi „TAK” – w chrześcijaństwie, oraz druga, która mówi Jezusowi „NIE” – w judaizmie rabinicznym – tłumaczy kapłan.

 

Narodziny, okrzepnięcie i rozwój chrześcijaństwa świadczą, że religia Starego Testamentu dojrzała wtedy na tyle, że pojawiły się osoby gotowe pojąć Boga, który stał się człowiekiem. Pierwszą z nich była Maryja, w której, dzięki „TAK”, wypowiedzianemu w Nazarecie, dokonało się przejście od nadziei żydowskiej do nadziei chrześcijańskiej, od nadziei Starego Testamentu do nadziei Nowego Testamentu – podsumowuje ks. prof. Waldemar Chrostowski.

 

Źródło: tygodnik „Idziemy”

TK


DATA: 2019-12-15 10:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

U?u...tytuł antysemitnika dostanie Ksiądz jak nic...dla katolików zaś jest Ksiądz jednym z Autorytetów w tym czasie.
7 miesięcy temu / Kasandra
 
Myślę że w rzeczywistości - dla Boga - Każdy Czas jest WŁAŚCIWY. Myślę też że każde działanie Boga jest skuteczne - lecz bierze On pod uwagę naszą Wolną Wolę - i do niej dostosowuje swe reakcje, działanie. Myślę też że Nic w życiu człowieka, ani Nic w życiu narodu nie MUSIAŁO się zdarzyć. Rzeczywistość jest skutkiem - patrz jak wyżej. Inaczej nasza wolna wola, nasze modlitwy nie miałyby sensu. A to co dzieje się obecnie jest skutkiem ludzkich wyborów sprzed może nawet wieków. Kiedy się wtedy już to zdecydowało czy zaszła możliwość - dopiero mówili o tym prorocy. A my się uświęcamy przez naszą reakcję na rzeczywistość w której jesteśmy. A nasza reakcja działanie zależy od Ducha w którym podąża nasze Serce.....
7 miesięcy temu / Gaudenty
 
Panie Profesorze, jak zdefiniować czasy współczesnej wiary? Która religia jest prawdziwa? Nie myślę o ateuszach, ale tylko o rozłamach chrześcijańskich. Czy posoborowy zamęt w Zachodnim Kościele jest jedynym wyznaniem, czy może czeka nas koleiny przewrót? Trudne prawda?
7 miesięcy temu / katopol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.