17 października 2012

Dlaczego nie zostaliśmy stworzeni jako niezdolni do grzechu?

(Św. Bazyli Wielki)

Dlaczego jednak, powie ktoś, przy stworzeniu nie otrzymaliśmy bezgrzeszności, abyśmy nie mogli grzeszyć, nawet gdybyśmy chcieli?

Ale ty także nie wtedy uważasz domowników za życzliwie usposobionych, gdy ich trzymasz w kajdanach, lecz gdy widzisz, że dobrowolnie spełniają obowiązki wobec ciebie. Tak i Bogu nie jest miłe to, co wymuszone, ale to, co się dobrze czyni z cnoty. Cnota zaś powstaje z wolnej woli, a nie z przymusu. Wola zależy od nas, a to, co zależy od nas, stanowi naszą wolną wolę.

Kto więc oskarża Stwórcę, że nie uczynił nas z natury niezdolnymi do grzechu, nie czyni nic innego, jak to, że wyżej stawia naturę nierozumną od rozumnej, a nieruchomą i nieporuszoną od wolnej i czynnej.

Powiedziałem to w formie dygresji, ale uważałem ją za konieczną, abyś wpadłszy w przepaść rozumowań, oprócz utraty tego, o co się usilnie starasz, nie doczekał się i utraty Boga.

Przestańmy więc poprawiać Tego, który jest mądrością! Przestańmy szukać czegoś lepszego od tego, co On zrobił! Jeśli nawet przyczyny tego, co On dokładnie zarządza, ukryte są przed nami, niech przynajmniej to przekonanie utkwi w naszych duszach: nic złego nie pochodzi od Tego, który jest dobry!

 
Św. Bazyli Wielki, Bóg i zło, Wyd. M, Kraków 2004

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram