DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2020 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Dlaczego nie należy pomagać firmom budowlanym?

Dlaczego nie należy pomagać firmom budowlanym?
fot.Andrew Dunn/commons/creative

Kryzys w branży budowlanej to efekt źle wykorzystanego boomu w tym sektorze, nieprzejmowanie się oszczędnościami i angażowanie się w zaniżone kosztorysowo inwestycje, bez brania pod uwagę możliwości, że w takiej sytuacji koszty mogą w przyszłości wzrosnąć. Ratowanie upadających przedsiębiorstw budowlanych odbije się negatywnie na całym społeczeństwie.


W okresie od 2005 r. do roku ubiegłego, czyli przez siedem, niemal biblijnych, tłustych lat, sektor budowlany cieszył się ponadprzeciętnymi zyskami w stosunku do innych części gospodarki. Najpierw przedsiębiorstwa budowlane korzystały z silnego ożywienia na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Solidne zyski wędrowały do sektora za pośrednictwem firm deweloperskich, realizujących inwestycje na niewidzianą wcześniej w Polsce skalę.

 

Po pewnym nasyceniu rynku nieruchomości, sektor budowlany otrzymał wsparcie od rządu, którydoprowadził do większego popytu na mieszkania za pośrednictwem programu Rodzina na Swoim. Co więcej, za sprawą Rady Polityki Pieniężnej, stopy procentowe zostały obniżone do poziomu najniższego w naszej historii. Jakby tego było mało, na korzystną koniunkturę złożyły się również przygotowania do Euro 2012. Sektor budowlany realizował w tym czasie inwestycje publiczne, budował stadiony oraz drogi. Potrzebna była również dodatkowa infrastruktura prywatna, na przykład hotele.

 

Czas ten został jednak źle wykorzystany przez firmy budowlane, które skupiły się na hic et nunc, bez specjalnego przejmowania się, co będzie w przyszłości. Była ku temu zresztą bardzo mocna pokusa w postaci taniego kredytu. Stąd całkowitą winą nie można obarczać jedynie przedsiębiorstw budowlanych, swoje „trzy gorsze” dołożyła tu również Rada Polityki Pieniężnej. Polityką niskich stóp procentowych wywołała inflację, która znacznie ograniczała kontrolę kosztów ponoszonych przez firmy. Również działania rządu na rynku nieruchomości przyniosły wzrost deficytu. Koniec dopłat do kredytów „Rodzina na swoim”, który nastąpi w niedalekiej przyszłości, może również doprowadzić do pogorszenia sytuacji polskiego sektora bankowego. Na tę ewentualność wskazała już Komisja Nadzoru Finansowego.

 

Na wolnym rynku, instytucja upadłości służy przeniesieniu zasobów z miejsca, gdzie są one wykorzystywane nieefektywnie do miejsca, gdzie mogą zostać wykorzystane lepiej. Przedsiębiorstwo upada, kiedy nie potrafi dostosować kosztów do oczekiwanych przychodów. Upadek firmy nie jest bowiem zależny od jakichś niszczących mechanizmów czy kataklizmów, lecz od indywidualnych wyborów nabywców, czyli innymi słowy od wolnego rynku.Jeżeli konsumenci uznali, że przedsiębiorstwo ponosi zbyt wysokie koszty w stosunku do proponowanej oferty, jego los został przesądzony. Dzięki eliminacji przedsiębiorstw marnujących zasoby gospodarka może się rozwijać. Nie można natomiast pozwalać na funkcjonowanie podmiotów nieefektywnych gospodarczo, ponieważ płaci za to całe społeczeństwo, poprzez wyższe podatki czy inflację. Rozwiązania niepopularne i z pewnością bolesne są konieczne, ponieważ ich brak oznacza trwanie w kryzysie. Czy o ogrodniku, który musi co jakiś czas przycinać gałązki, można powiedzieć, że niszczy sad? System prywatnych zysków i państwowych strat doprowadził do takiej, a nie innej sytuacji w Polsce. Nie możemy pozwolić sobie na dalsze podążanie tą drogą.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: www.bankier.pl

 


DATA: 2012-08-01 12:17
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.