DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Dlaczego najpierw zamknięto, a później otwarto wszystkie rzymskie kościoły?

Dlaczego najpierw zamknięto, a później otwarto wszystkie rzymskie kościoły?
Fot. Djalma Patricio/FreeImages.com

To, co stało się w ciągu ostatnich dwóch dni w Rzymie, zaskoczyło wielu katolików nie tylko we Włoszech. Najpierw jedna szokująca decyzja, następnego dnia zaś całkowicie odwrotna – to wszystko sprawia wrażenie, jakby działania podejmowane były chaotycznie, pod wpływem zmiennych impulsów – pisze na łamach portalu wpolityce.pl Grzegorz Górny.

 

Wikariusz generalny Rzymu kardynał Angelo De Donatis wydał dekret zamykający na trzy tygodnie wszystkie kościoły na terenie diecezji oraz zakazujący wiernym wchodzenia do nich. Inaczej było w pozostałych częściach Woch – kościoły pozostawały otwarte dla chcących pomodlić się indywidualnie wiernych.

 

„Uzasadniając swą decyzję dobrem wspólnym, purpurat napisał, że jest ona przejawem odpowiedzialności za los bliźnich” – pisze publicysta. Jednak niespodziewanie, już dzień później papież Franciszek w porannej homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej odprawianej w Domu św. Marty zdecydowanie przeciwstawił się  „radykalnym środkom”, które mogły przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

 

- W tych dniach łączymy się z chorymi, rodzinami i tymi, którzy cierpią z powodu pandemii koronawirusa. Pragnę dziś modlić się także za duszpasterzy, którzy powinni towarzyszyć ludowi Bożemu w tym kryzysie. Niech Pan da im siły i umiejętności do wyboru najlepszych środków służących pomocy… Drastyczne środki nie zawsze są dobre i o to się modlimy – mówił.

 

Tego samego dnia papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski otwarcie sprzeciwił się decyzji de Donatisa otwierając kościół Matki Bożej Niepokalanej i wystawiając Najświętszy Sakrament. - Tak, to jest akt nieposłuszeństwa, sam przyniosłem Najświętszy Sakrament i otworzyłem swój kościół – powiedział w rozmowie z portalem Crux.

 

„Stwierdzenie kardynała Krajewskiego zabrzmiało z kolei jak wezwanie rzymskich księży do nieposłuszeństwa wikariuszowi generalnemu. O swym czynie polski hierarcha powiedział mianowicie: To jest to akt, który powinien dodać odwagi innym kapłanom – zauważa Górny.

 

„Znając specjalne stosunki łączące papieskiego jałmużnika z Franciszkiem, trudno przypuszczać, by akcja kardynała Krajewskiego była samowolna i nie skonsultowana ze swym bezpośrednim zwierzchnikiem” – sugeruje. Następnie kard. de Donatis kolejnym dekretem udostępnił wiernym kościoły Wiecznego Miasta z powrotem. „Po tym dekrecie stało się jasne, że wyrazicielem woli Franciszka jest kardynał Krajewski, a nie kardynał De Donatis” – pisze Górny.

 

Co ciekawe sam wikariusz swoją decyzję o zamknięciu kościołów znajdujących się w stolicy Włoch ukazuje jako wynikającą z polecenia Franciszka. „Później dodał, iż po kolejnym spotkaniu z Franciszkiem 13 marca rano pierwotna decyzja została zmieniona, a kościoły otwarte. Z listu kardynała De Donatisa wynika więc, że to nie on w ciągu jednego dnia zmienił zdanie, ale sam Franciszek. Dlaczego tak się to stało?” – pyta dziennikarz.

 

Źródło: wpolityce.pl

PR

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 
 


DATA: 2020-03-16 08:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego Dominikanie zamknęli kościoły w minioną niedzielę?
7 miesięcy temu / maria
 
Lewiatan ewidentnie chce żebyśmy tańczyli chocholi taniec tak jak on nam zagra. Najpierw obiecuje że da nam różne dobre rzeczy a potem pokazuje fige z makiem.
7 miesięcy temu / kp
 
Kardynał Angelo De Donatis i kardynał Konrad Krajewski, co otwarcie sprzeciwił się decyzji de Donatisa. Jeden, Święty i Apostolski.
7 miesięcy temu / Ryś
 
W czasie epidemii kościoły powinny być otwarte, ale puste. Jako wierny pragnę aby uszanowano moją roztropność i ocenę sytuacji. Owieczką to ja jestem dla Boga, nie dla biskupów.
7 miesięcy temu / jw
 
Zdaje się ktoś tu "siedzi okrakiem" tylko jak długo to wytrzyma
7 miesięcy temu / Olo
 
Jak trwoga to do Boga-Włosi o Bogu zapomnieli,od kilkunastu lat likwidują kościoły i udają katolików.
7 miesięcy temu / kolo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.