DZIŚ JEST:   25   CZERWCA   2018 r.

Św. Wilhelma Opata
Bł. Doroty z Mątowów
 
 
 
 

Dlaczego małżeństwo jest nierozerwalne?

Dlaczego małżeństwo jest nierozerwalne?
fot. unsplash.com

Małżeństwo sakramentalne jest czymś więcej niż umową dwojga ludzi, która weszła w życie z chwilą złożenia sobie przez nich wzajemnej obietnicy. W momencie zawarcia małżeństwa zjednoczona para zostaje wszczepiona w jedność, która istnieje między Chrystusem i Kościołem, podobnie jak z chwilą przyjęcia sakramentu chrztu katolik zostaje mistycznie zanurzony w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

 

Święty Paweł, tłumacząc w Liście do Efezjan zasady wspólnego życia małżonków odwołuje się zresztą właśnie do tej jedności - mężowie mają miłować żony na wzór miłości Chrystusa wobec Kościoła, a żony powinny być poddane mężom, jak Kościół Chrystusowi (zob. Ef 5,21-33).

Nie jest to jedynie poetycki wymysł teologów. W praktyce ewangelizacyjnej taka miłość ma charakter świadectwa. Ludzie, którzy jej doświadczają lub dostrzegają ją w swoim otoczeniu, widzą szczęście, jakie rodzi się z małżeństwa trwałego i szczęśliwego, a co za tym idzie, próbują podążać tą samą drogą. Szczęśliwe małżeństwo sakramentalne jest odzwierciedleniem Bożej miłości wobec Kościoła i człowieka.

 

Kolejnym argumentem za nierozerwalnością małżeństwa sakramentalnego jest sama natura miłości, która przestaje być miłością z chwilą, w której warunkuje się ją od subiektywnych lub obiektywnych uwarunkowań. Żaden zestaw niesprzyjających okoliczności nie jest na tyle silny, by móc wyczerpać bezwarunkową miłość męża do żony lub żony do męża. Katechizm Kościoła Katolickiego definiuje małżeństwo jako „węzeł z natury swej wieczysty i wyłączny” (KKK 1638). Miłość pociąga bowiem za sobą odpowiedzialność za drugą osobę, a także bezinteresowność. Charakteryzują ją zresztą inne cechy doskonale znane z Hymnu o Miłości z Pierwszego Listu do Koryntian (1 Kor 13, 1-13). Małżeństwo sakramentalne taką miłość cementuje i w ogóle czyni możliwą.

 

Ważną racją w tej dyskusji jest również dobro potomstwa zrodzonego z małżeństwa. Faktem jest, że małżeństwo, w którym mąż i żona okazują sobie wzajemny szacunek, jest środowiskiem, w którym dziecko czuje się najbezpieczniej. Tylko w takich okolicznościach może ono prawidłowo dojrzewać i rozwijać się oraz w pełni wykorzystywać swój potencjał. Przyjście na świat w rodzinie kochających się małżonków pozwala mu również dostrzegać dobre praktyki i czerpać z nich na przyszłość - a zatem dostrzeganie prawidłowo realizowanej miłości małżeńskiej pozwala kolejnemu pokoleniu powtarzać pożądany wzorzec.

 

Są to oczywiście korzyści skierowane „do wewnątrz”, wobec członków samej rodziny. Warto jednak pamiętać, że taka rodzina pełni szereg bardzo istotnych funkcji „na zewnątrz”, jako „podstawowa komórka społeczna”. Są to funkcje między innymi kulturotwórcze, wychowawcze, a więc przynoszące korzyści społeczne również w kolejnych pokoleniach.

 

Należy przede wszystkim pamiętać, że o nierozerwalności małżeństwa mówi sam Jezus Chrystus. Nie jest to zatem opresyjny element możliwy do interpretowania w kluczu dyscyplinarnych zakazów i nakazów - Bóg, który sam jest miłością, osobiście opisał nieodwołalność prawidłowo zawartego małżeństwa, które tę miłość spaja i realizuje. „Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela” - mówi Jezus (Mt 19, 6b). Zdanie to zwraca uwagę na dwa istotne elementy małżeństwa: jego nierozerwalność i boskie pochodzenie. To Bóg jest podmiotem, który łączy dwoje małżonków.

 

Powyższy wniosek jest zresztą dodatkowym argumentem za ideą wywiedzioną wyżej z Listu do Efezjan. Bóg, osobowa Miłość, łączy parę małżeńską i czyni ją odzwierciedleniem swojej miłości, aby szerzyli dobro w świecie stworzonym przez Niego i stali się świadectwem Jego miłości.

 

 

 

 

TTA


DATA: 2017-12-29 14:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nieprawda, w Kościele Katolickim nie istnieje coś takiego jak unieważnienie małżeństwa.
5 miesięcy temu / do XYZ
 
Ale unieważnienie małżeństwa nie jest problemem w naszym kraju.I możesz ponownie stanąć na ślubie.
5 miesięcy temu / XYZ
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.