DZIŚ JEST:   28   LISTOPADA   2020 r.

Św. Jakuba z Marchii
Bł. Marii Heleny Stollenwerk
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


do katakumb przyciągało Słowo
2 miesiące temu / ewa do nn
 
skromne nie znaczy zapyziałe jak piszesz,a przyciągać ma co innego
2 miesiące temu / do nn
 
Widzę że niektórym włącza się kainowe myślenie :świątynia skromna i oszczędna ,wszystko rozdać bardziej potrzebującym czyli sobie.Tyle że to jest zgubne myślenie bo zapyziałe i puste wnętrze nie przyciąga a wręcz odstrasza.
2 miesiące temu / nn
 
kościół -zgromadzenie wiernych ma być piękny duchowo ,świątynia czyli budynek ma być skromny
2 miesiące temu / janka
 
Niestety brak definicji piękna. To nie arytmetyka gdzie 2+2=4. Owszem na przestrzeni wieków wypracowano kanony proporcji, chociażby zasadę złotego podziału, ale nie mamy jednego lub nawet kilku wzorów na tworzenie pięknej architektury. Deprecjonowanie pewnych materiałów budowlanych niekoniecznie pozwala na znalezienie właściwego rozwiązania estetycznego. Można zapewne podać kilkanaście przykładów godnych uwagi świątyń wykonanych z użyciem żelbetu jak i mnóstwo bogato zdobionych i ze szlachetnych materiałów kościołów wołających w swej estetyce o pomstę do nieba.
2 miesiące temu / Jan
 
Ludzie są rózni . Jednym wystarcza betonowy schron, a do innych przemawia piekna architektura . Jeśli ktoś potarfi czysto i bez podpórek wierzyć , to pieknie , ale ta piekna wiara powinna skutkować zrozumieniem dla innych, nie tak wspaniale ukształtowanych braci i sióstr. W Ewangeli jest specjalne błogosławieństwo dla prostaczków . Ono powinno nieco mitygować "intelktualistów" , którzy pouczają ludzi prostych, jak mają wierzyć
2 miesiące temu / Mirek
 
Jeżeli już to kościół ma być piękny jako wierni a nie budynek pełen bogactwa i przepychu; co nie znaczy by nadal był piękny. Nie tylko wnętrzem wiernych, lec pięknem dzieła człowieka na chwałę Boga.
2 miesiące temu / opty
 
zapomnieli o istocie wiary
2 miesiące temu / hmm do racjonal
 
,,Jezus przyznaje rację Szymonowi. Następnie, patrząc na kobietę, mówi do niego: ?Widzisz tę kobietę? Przyszedłem do twojego domu, a ty nie dałeś mi wody do umycia stóp. Natomiast ona zrosiła moje stopy łzami i wytarła je swoimi włosami. Ty nie pocałowałeś mnie na powitanie, a ona, odkąd tylko wszedłem, nie przestaje czule całować moich stóp. Ty nie wylałeś mi olejku na głowę, a ona wylała mi pachnący olejek na stopy?. Jezus mógł dostrzec u tej kobiety dowody szczerej skruchy za niemoralne życie. Dlatego podsumowuje: ?Mówię ci, że jej grzechy, choć liczne, są przebaczone, bo okazała wiele miłości. Ale komu niewiele się przebacza, ten okazuje niewiele miłości? Łukasza 7:44-47." Bogu należy się MIŁOŚĆ, a miłość nie przelicza się na kasę. Wszystkim tym, którzy uważają inaczej powiem krótko: żal mi waszych matek, żon, córek czy dziewczyn. Widzę was z jednym goździkiem na Dzień Kobiet.
2 miesiące temu / m.
 
Przypominam ,jakby ktoś nie pamiętał ,że wszystkie kościoły i wyposażenie pochodzi z prywatnych fundacji . Nie rozumiem z jakiej racji komentator aha czuje sie uprawniony do pouczania kogos , co ma robic ze swoimi pieniędzmi. Komentator hmm ma ma bardzo osobliwy gust . Nie widzę innej drogi do realizacji jego wizji , jak ufundowanie przez niego tego schronu-piwnicy. Jeśli korzysta się z czyjejś ofiarności, to nie na miejscu jest wybrzydzanie.Żeby ludzie wierzący nie dawali się zapędzać do narożnika okładaniem o bogactwie kościoła, przypomnę opinię chyba św. Bernarda z Clairvaux, który wyjaśniał ,że skoro tam przebywa Chrystus to dziwne byłoby, gdybysmy nie ofiarowali Mu tego , co mamy najcennejsze. Sami stroimy się w złoto i najzbytkowniejsze tkaniny , więc Jemu należą się rzeczy jeszcze lepsze. Kościół ubogi jest marzeniem jego wrogów. Wtedy byle kto może nim trząść , jak mu się podoba. Takie są realia, od których nie wolno nam uciekać
2 miesiące temu / Mirek
 
Jeżeli już to kościół ma być piękny jako wierni a nie budynek pełen bogactwa i przepychu.
2 miesiące temu / racjonalista
 
Co w sytuacji, jeżeli komuś podoba się prosty kościół, bez wielu zdobień? Od razu mówię, że do takich osób nie należę, podobają mi się ozdobione kościoły.
2 miesiące temu / janek
 
skup się na modlitwie
2 miesiące temu / do m.
 
@Aha Tak, tak jasne... Znamy już twoje przewrotne mowy na tym forum i wieczne krytykanctwo wszystkiego co związane z Kościołem. Oczywiście wg. ciebie wszystko może być budowane bogato, tylko broń Boże świątynie. Cyt. "Pieniądze przekazane na budowę bogatych i często kiczowatych świątyń można byłoby przeznaczyć na pomoc i cele ewangelizacji" tak, tak...gdzieś my już to słyszeli, podobną "troską" wykazał się jeden z uczniów Jezusa w Betanii: "Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?" J12,1-11
2 miesiące temu / Paulus
 
@hmm. I taki jest mój kościół. Nie ma wizerunku Jezusa w obrazie - Jezu ufam Tobie. Nie ma wizerunku obrazu MB Częstochowskiej, nie ma krzyży na surrealistycznych plafonach Drogi Krzyżowej, nie ma balasek. Są gołe ściany i foliowy baner w prezbiterium z obrazem kielicha i hostii. MASAKRA.
2 miesiące temu / m.
 
To DOM. BOŻY. !
2 miesiące temu / retro
 
Bez mojego komemtarza tylko odsyłam do :1Kor3,16-17 i J4,23-24 Z wyrazami szacunku
2 miesiące temu / Dariusz Barnows
 
Nie będę tego komentował bo komuś się coś pomyliło.
2 miesiące temu / racjonalista
 
@Aha i hmm - Ubóstwo Chrystusa wiąże się z tym, że pokazał nam drogę, którą mamy podążać, a nie, że Jego świątynie mają wyglądać jak żłóbek w Betlejem. Jest "Królem królów i Panem panów" i każdy, kto wchodzi do kościoła ma czuć się jak w najwspanialszym pałacu, by wiedział, że jest w stosunku do Boga jedynie nic nie znaczącym prochem, i że Bóg czyni mu wielki zaszczyt pozwalając zbliżyć się do Siebie, obecnego w Najświętszym Sakramencie.
2 miesiące temu / parafianka
 
Najkrótsza i najdoskonalsza definicja majestatu Boga; że jest On w pełni:" Pięknem,Dobrem,Prawdą " także żródłem tych wartości w stworzeniach; wystarczy spojrzeć na wszechświat aby mieć intuicje poznanie o jego budowniczym; budowle sakralne powinny to odzwierciedlać.
2 miesiące temu / t
 
Szczerze tego nie rozumiem. Czy Jezus był bogaczem? No nie. Król Królów był cieślą, żył skromnie, urodził się w grocie pośród zwierząt a nie w królewskim pałacu. To jawnie podkreśla, że Bóg stał się człowiekiem dla naszego zbawienia. Jezus i jego uczniowie nie spotykali się w kapiących złotem świątyniach, a wychodzili do ubogich i potrzebujących. Pieniądze przekazane na budowę bogatych i często kiczowatych świątyń można byłoby przeznaczyć na pomoc i cele ewangelizacji. Wszak Jezus kazał zostawić wszystko i ruszyć w świat pomagając innym i głosić Słowo Boże. Poza tym przepych podpada pod pychę.
2 miesiące temu / Aha
 
kamienny, surowy ,nierozpraszający ozdobami -taki powinien być
2 miesiące temu / hmm
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.