DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Dlaczego katolickie uniwersytety zdradzają swoją tożsamość? Były rektor tłumaczy powody

Dlaczego katolickie uniwersytety zdradzają swoją tożsamość? Były rektor tłumaczy powody

David Mulroney, były rektor St. Michael’s University w Kanadzie, tłumaczy dlaczego katolickie uczelnie zdradzają swoje ideały i odchodzą od swojej tożsamości. Jak twierdzi, wynika to ze związków łączących je z innymi, świeckimi uniwersytetami i… zwykłego strachu.

 

Doroczny Marsz dla Życia w Kanadzie miał w tym roku – wskutek epidemii COVID-19 – charakter wirtualny. To największe wydarzenie o charakterze pro-life odbywa się w rocznicę legalizacji aborcji, co miało tym kraju miejsce 14 maja 1969 r. David Mulroney, były rektor St. Michael’s University, udzielił w związku z tym wywiadu Josie Luetke, koordynatorce ruchu młodzieżowego w ramach Campaign Life Coalition.

 

David Mulroney jest absolwentem St. Michael’s University, był rektorem tej placówki akademickiej w latach 2015 - 2018, a w przeszłości pełnił także urząd ambasador Kanady w Chinach. Jak tłumaczył, stanowisko rektora zaproponowano mu w czasie, w którym uczelnia przeżywała poważny kryzys. St. Michael’s University stało się częścią Uniwersytetu w Toronto, tracąc swoją katolicką tożsamość. Życie studenckie, akademickie i reputacja uczelni bardzo na tym ucierpiały – tłumaczy były rektor.

Katolickie uczelnie, które posiadają silne poczucie własnej tożsamości i misji, „są również bardzo silne akademicko” – zauważa Mulroney. Jego zdaniem, znakomitym tego przykładem jest Our Lady Seat of Wisdom College w Ontario. Mulroney zatrudnił nowych pracowników, których zadaniem było przywrócenie uczelni właściwego charakteru. - Jedną spośród rzeczy, nad którymi pracowaliśmy, było nawiązanie kontaktu ze studentami pro-life i zachęcanie ich do udziału w Marszu dla Życia - powiedział.

 

Wiele katolickich ośrodków akademickich prezentuje bardzo „miękkie” stanowisko jeśli chodzi o aborcję. Jego własne doświadczenia – nabyte zwłaszcza podczas kwartalnych spotkań z rektorami innych uczelni katolickich w Kanadzie – wskazują, że władze i wykładowcy są najzwyczajniej zastraszeni. – Nad stołem spotkań panowała atmosfera strachu dotykająca naukowców i kadrę zarządzającą, obawy przed konfliktem ze świeckimi władzami – wspomina Mulroney. W Kanadzie katolickie uczelnie często są blisko związane z „dużymi świeckimi uniwersytetami”. – Zbyt wielu wykładowców i uczelnianych menedżerów wolałoby zdradzić katolickie wartości, niż odejść od laickiej większości lub jakoś się z nią poróżnić – wskazuje były rektor i dyplomata.

 

Jako rektor Mulroney zachęcał studentów pro-life do „wychodzenia i odnajdywania sojuszników”, co przyniosło efekty. Dla przykładu w Marszu dla Życia udział bierze kardynał z Toronto, Thomas Collins, a także różne wpływowe osoby z Newman Center i Sisters of Life. Mulroney doradził także, aby studenci prosili rektorów o wsparcie, a jeśli odmówią, to aby wytłumaczyli powody takich decyzji.

 

Florence Lavergne, była koordynatorka National Campus Life Network (NCLN) w Ontario, w innym wywiadzie udzielonym Luetke zwróciła uwagę, że „grupą wiekową, która najbardziej jest narażona na aborcję, są osoby studiujące”. - Wiemy, że to najsłabsza grupa, więc musimy tam być – dodała.

 

Lavergne nie ma wątpliwości, że uniwersytety prezentują postawę proaborcyjną i grupy pro-life nie są mile widziane. Tym bardziej, że w większości przypadków stowarzyszenia studenckie otrzymują wsparcie finansowe ze strony ośrodków aborcyjnych. Studenci opowiadający się za obroną życia są mniejszością, natrafią na kadrę naukowo-dydaktyczną, która promuje aborcję. Tak też było w czasach, kiedy studiowała Lavergne, jednym z jej wykładowców był aborcjonista. Równocześnie większość studentów nie ma ukształtowanego zdania, łatwo do nich dotrzeć.

 

Aby działać skutecznie, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie, wiedza umożliwiająca zbicie popularnych argumentów za prawem do aborcji. – Kiedy się angażujesz, działasz na rzecz ochrony życia, to w tym samym momencie stajesz się twarzą ruchu pro-life – tłumaczy rozmówczyni Luetke. Możliwości jest wiele: wolontariat w ośrodkach pro-life świadczących pomoc kobietom w ciąży, praca nad kampaniami, tworzenie szkolnych i uczelnianych grup. Nie wystarczy „być pro-life”, trzeba także działać – podkreśla Lavergne.

 

 

Źródło: lifesitenews.com

AS


DATA: 2020-05-21 08:31
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.