DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Św. Jerzego
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 53  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jacek Kowalski

Dlaczego Francuzi nie są polonofilami?


Polska i Francja lubią się ostentacyjnie, a poważają jednostronnie. Pokolenia Polaków czciły francuski język i sztukę, za to francuska wiedza o nas ogranicza się zwykle do kilku stereotypów, wedle których Polska to mroźny kraj rosyjskojęzycznych (tak, tak!) rusofobów ubranych w rubaszki i popijających wódką bliny. Dlaczego?


 

19 czerwca 1573 roku salwa z dział oznajmiła Francuzom wieść, że książę Henri de Valois (po naszemu: Henryk Walezy) obrany został królem wschodniego mocarstwa. Równo dwa miesiące potem, 19 sierpnia 1573 roku około trzeciej po południu, trzystu jeźdźców oraz pół setki poszóstnych i poczwórnych powozów faits à la polonaise wjechało bramą Świętego Marcina do stolicy Francji, aby przypieczętować wybór dokonany na elekcji. Historyk tamtej doby, Jean‑Auguste de Thou pozostawił opis tej wspaniałej intrady:

Całe miasto wyległo oglądać ów spektakl. Nikogo nie zdołały powstrzymać ani wiek sędziwy, ani płeć słaba, ani słabe zdrowie. Okna na trasie przejazdu zapełniły się do reszty, dachy tak zaś były obciążone gapiami, iż wydawało się, że runą pod ich ciężarem. Tłum zatarasował ulice do tego stopnia, że zdumionym gościom pozostawał ledwie wąski przejazd. Paryżanie zaś ze wzajemnym podziwem spoglądali na onych mężów wspaniałej postury, na ich szlachetną dumę i niezwykłą powagę, na ich wspaniałe długie brody, czapki zdobne kosztownym futrem i szlachetnymi kamieniami, szable i cholewy odziane stalą, kołczany i łuki, podgolone z tyłu głowy i podkute buty. Wszakże nie było pośród nich ani jednego, który nie władałby łaciną; wielu też mówiło po włosku, nadto niektórzy mówili też naszym językiem i to tak czysto, że można ich było wziąć za mężów wychowanych raczej nad brzegami Sekwany i Loary niż mieszkańców krain, które omywa Wisła i Dniepr. Wszystko to ku wstydowi naszych dworaków, którzy nie tylko, że nic nie umieją, ale nadto są jeszcze nieprzyjaciółmi wszelkiej nauki; pytani bowiem o cokolwiek przez tych gości, odpowiadali na migi albo się tylko rumienili.

 


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Po zarejestrowaniu przez Marszałka Sejmu RP Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” ruszyła zbiórka podpisów. By Sejm zajął się projektem musi zyskać on poparcie przynajmniej 100 tys. osób. Sprawa jest paląca, bo przez samorządy do Polski wlewa się fala deprawacji, która uderza w dzieci. Jest jeszcze czas, by ją powstrzymać.

 
 

To nie żarty. Historyk sztuki Tom Wilkinson na łamach magazynu „Domus” przekonuje, że doskonałym rozwiązaniem będzie wybudowanie w miejscu zniszczonej pożarem iglicy katedry Notre-Dame „pełnego wdzięku minaretu”.

 

Łukasz Karpiel zaprasza na „Prawy prosty”. Dr Paweł Momro o początkach III RP. Rok 2019 to seria 30. rocznic: Okrągłego Stołu, wyborów czerwcowych, powołania rządu Mazowieckiego... Jaką rolę w transformacji ustrojowej odegrali dwaj pierwsi prezydenci III RP - Wojciech Jaruzelski i Lech Wałęsa?

 

Pasterze Kościoła katolickiego stracili zdrowy ogląd. Nie walczą z błędami. W tej sytuacji działać muszą wierni – mówi niemiecki kardynał Walter Brandmüller.

 

Wzrosła liczba osób zmarłych w wyniku islamistycznych zamachów terrorystycznych na Sri Lance. Wcześniej służby informowały o 321 ofiarach – teraz o 359.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.