DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Dlaczego Francja nie chroni swoich kościołów?

Dlaczego Francja nie chroni swoich kościołów?

Pożar katedry św. Piotra i Pawła w Nantes wpisuje się w całą serię takich wydarzeń we Francji. Obfitował w nie zwłaszcza rok 2019. Wydaje się, że po okresie pandemii, sytuacja w dziedzinie profanacji miejsc kultu i symboli chrześcijaństwa wraca do laickiej „normy”. Czy nie za długo stanie się aktualnym hasło: spieszmy do francuskich katedr, bo tak szybko odchodzą?

 

Trzy ataki dziennie

Nie ma oficjalnych danych na temat liczby pożarów w kościołach katolickich. Ostatni raport francuskiego MSW za rok 2019 r., wymienia liczbę tzw. „aktów antychrześcijańskich”. Odnotowano w nim 1063 takie przypadki. W 2017 takich „aktów” było 1038, w 2018 - 1052. Oznacza to trzy akty wandalizmu, profanacje lub pożary dziennie. Jeśli chodzi o same „ataki na miejsca kultu” - 877 aktów miało dotyczyć zniszczeń materialnych budynków, a 129 kradzieży. Pożarów w 2018 roku było minimum 32. Większość to celowe podpalenia.

 

We Francji kościoły płoną i są profanowane od lat. Tylko pod koniec wspomnianego 2018 roku, podpalono w październiku kościół Saint-Jean-du-Bruel w Millau. Miało to być działanie piromana. W tym samym miesiącu odnotowano pożar kaplicy Sacre Couer w Sables d’Olonne w Wandei, czy kościoła św. Magdaleny w Tuluzie. W listopadzie „nieznani sprawcy” podpalili świątynię ewangelikom w Annemasse (Sabaudia), a katolicy po pożarze utracili bazylikę Saint Epvre w Nancy. Także w listopadzie 2018 paliła się katedra Saint-Maclou w Pontoise w podparyskim departamencie Val d'Oise.

 

Rok 2019 zaczął się od podpalenia w styczniu kościoła w Selestat w Alzacji i kościoła Saint-Jacques w Grenoble (przyznawali się do tego aktu anarchiści). Pożar w styczniu dotknął także katedrę w Lavaur (departament Tarn). Dalej był kościół Sacre-Coeur w Angouleme.

Tylko szybkiej akcji strażaków (marzec) ocalenie zawdzięcza znany paryski kościół Saint-Sulpice. Mniej szczęścia miała w kwietniu… katedra Notre Dame de Paris.

 

Rok 2020

Nieciekawie zaczął się rok 2020. Do profanacji kościółków wiejskich dochodziło m.in. w Pirenejach. Wandale zniszczyli tam kilkanaście figur Matki Bożej w jeden dzień. W Bordeaux doliczono się sześciu kościołów, których elewacje pokryto rozmaitymi antyklerykalnymi hasłami. Były też profanacje cmentarzy. W czasie pandemii sprawy takie ucichły, ale wróciły razem z „odmrożeniem” życia społecznego. Był ścięty krzyż na górze Saint-Loup, czy dekapitacja figury NMP w departamencie Herault. Były i pożary. Spłonął niemal bez echa m.in. kościół polskiej wspólnoty katolickiej w Corbeil-Essone w regionie paryskim. W głównym „polskim kościele” we Francji, czyli parafii „na Concordzie” p.w. Wniebowzięcia NMP, nieznani sprawcy zniszczyli dekoracje i zieleń przed popiersiem św. Jana Pawła II. Stoi ono przy wejściu do kościoła na rue Saint Honore. Teraz spłonęła katedra w Nantes. Eksplozja barbarzyństwa trwa.

 

Stanowisko władz

Władze twierdzą, że „motywy ideologiczne są w mniejszości”, a chodzi głównie o kradzieże i wandalizm, za którym stoją często nieletni. Bagatelizują problem, bo nie chcą wzbudzać żadnych waśni na tle religijnym. Poza tym „rozgłos” mógłby sprowokować społeczeństwo do zadawania pytań  o stan państwa i bezpieczeństwo społeczne. O profanacjach wspominają więc na ogół tylko media lokalne.

 

Jednak nawet jeśli sprawcami bywają „nieletni”, to wynika to z pewnej atmosfery przyzwolenia i usunięcia Kościoła na margines życia społecznego. Wiele przypadków wskazuje też, że za atakami na kościoły stoją nie tylko „nieletni wandale”, czy kryminaliści, ale też zwolennicy dżihadu (chyba już tylko oni nadal dostrzegają jakiś aksjologiczny związek republiki z chrześcijaństwem), aktywiści LGBT, „wojujący bezbożnicy” z lewicy, czy sataniści. Bez zdecydowanej postawy władz takie przypadki nigdy się nie skończą. Problem w tym, że Republika pojmuje swoją laickość jako politykę désintéressement…

 

Bogdan Dobosz                     

Czytaj także:
DATA: 2020-07-19 18:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli Francja nie obudzi się, za 10 - 15 lat islam będzie we Francji religią państwową, szariat obowiązującym prawem, a na francuskim guziku broni atomowej będzie trzymał palec Arab urodzony we Francji. Część kościołów i katedr zostanie zamieniona na meczety, część na osiedlowe domy kultury, a w pozostałych będzie można odprawiać nabożeństwa bez prawa bicia w dzwony. Nad laicką Francją głos muezzinów będzie niósł słowa "Allah u-akbar!", rdzenni Francuzi będą płacić dżizję przecież są bardziej majętni, a kafir ma się okupywać prawowiernym i razem z wyznawcami islamu świętować w piątek. Już od dziesięciolecia masońskie rządy składają wyznawcom islamu we Francji w dniach ich świąt życzenia pomyślności, zabraniając równocześnie stawiania choinek na placach miast i szopek Bożenarodzeniowych. A może światowa masoneria chce dorżnąć cywilizację chrześcijańską w Europie, organizując z "uchodźców" Armię Unii Europejskiej i poszczuć ją na niesforne kraje?
4 miesiące temu / Łached Srani
 
A nas chcą pouczać
4 miesiące temu / Piotr
 
Jeden, dwa, trzy pożary to może być przypadek. Wystarczy się zastanowić dla kogo ta sytuacja jest korzystna - lewicowe elity oraz muzułmanie. Nie ma w tym nic skomplikowanego.
4 miesiące temu / WvB
 
A może prokurator i IPN zajmą się barbarzyńcami, którzy zniszczyli Sobór w Warszawie w latach 1919 1922 na Placu Saskim w Warszawie.Dziś stoi tam pomnik ofiar "Smoleńska"
4 miesiące temu / Prawo/wierny/s
 
Widocznie są wielkiej wiary i ufają OPATRZNOŚCI.
4 miesiące temu / racjonalista
 
Nie broni dlatego że jest masońska.
4 miesiące temu / t
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.