DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

Dlaczego feminizm nie powinien wtrącać się w kapłaństwo?

Dlaczego feminizm nie powinien wtrącać się w kapłaństwo?
Fot. Lukasz Zarzycki/Echo Dnia/Forum

Nowoczesny feminizm zrodził się z potrzeby uzyskania siły, potęgi i prestiżu: „W związku z tym nadprzyrodzona, milcząca, i pozornie pozbawiona siły władza Boga nie znajdowała się nawet na radarze rozwścieczonych feministek” - pisze Sue Ellen Browder z National Catholic Register.

 

Pomimo tego, że już trzech papieży (Święty Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz Franciszek) potwierdziło brak możliwości ordynacji kobiet, jeszcze tylko w tym roku 11 niemieckich księży z archidiecezji w Kolonii napisało list otwarty, w którym wzywa do otwarcia się Kościoła na kapłaństwo kobiet. Sue Ellen Browder, amerykańska pisarka i komentatorka życia społecznego, na stronie portalu „National Catholic Register” zastanawia się co sprawia, że idea wyświęcania kobiet nie chce umrzeć i niczym bumerang wciąż powraca jako temat medialnej dyskusji.

 

W lutym tego roku, jak przypomina Browder, włoski magazyn jezuicki „La Civitta Cattolica” debatował nad tym, czy wypowiedź Świętego Jana Pawła II dotycząca wyświęcania kobiet stanowi „wiążący element magisterium Kościoła”. Z kolei w kwietniu „schizmatycy” z Charlotte w Północnej Karolinie „wyświęcili” kobietę do rzekomo „katolickiej” posługi duszpasterskiej. Autorka zauważa, że każdego dnia wyznawcy na całym świecie zmuszeni są bronić Kościoła Katolickiego przed oskarżeniami takimi jak: „Dlaczego Kościół tak bardzo nienawidzi kobiet?”, „Dlaczego Kościół nie chce, by kobiety były równe mężczyznom?”. Tak skonstruowane pytania, jak słusznie zauważa Browder, nie mają na celu uzyskania odpowiedzi, ale są elementem szeroko zakrojonej propagandy, która wymierzona jest przeciwko Kościołowi. Pisarka porównuje je do manipulacyjnych pytań typu: „Czy przestałeś już bić swoją żonę?”.

 

Zdaniem Browder przekonanie jakoby kobiety powinny zostać dopuszczone do kapłaństwa wynika z radykalnego nieporozumienia pomiędzy zwolennikami feminizmu a istotną kapłaństwa. Feminizm i kapłaństwo katolickie są od siebie tak diametralnie różne, że to ostatnie nie stanowi nawet kwestii będącej z zasięgu feminizmu, pisze autorka. Jej zdaniem katolicy są radykalni. Słowo to wywodzi się z łacińskiego „radix” co oznacza korzenie, rdzeń. W związku z tym radykalny oznacza „powracający do korzeni”, do istoty rzeczy. 

 

Pisarka zauważa, że gdyby feministki rzeczywiście posiadały wiedzę na temat fundamentalnych wartości katolickich, do których zostali wezwani kapłani, gdyby widziały jak bardzo kolidują one z ich własnymi wartościami – nigdy nie pragnęłyby pełnić posługi kapłańskiej.

 

W kontekście początku feminizmu autorka powołuje się na Betty Friedan, która zapoczątkowała ruch nowoczesnych kobiet w 1963 roku poprzez swoją książkę „Mistyka kobiecości”. Browder uważa, że Friedan „była tak daleka od katolickiego kapłaństwa w swoich pragnieniach i sposobie myślenia, jak tylko kobieta może być”.  Książka Friedan dotyczyła kobiet, które zgodnie z modelem panującym w tamtych czasach w USA  podobnie jak ona wyszły za mąż i urodziły dzieci. Czując się uwięzione na przedmieściach miast pragnęły czegoś więcej, czegoś co wypełni pustkę w ich życiu. Wnikliwa lektura wywiadów z tymi kobietami pozwala przypuszczać, że wiele z nich borykało się z problemami natury duchowej. Jednakże Friedan nie oferowała swoim czytelniczkom pomocy w tym obszarze. Zamiast tego obiecywała, że jeśli wyjdą z domu, zdobędą władzę polityczną, znajdą pracę i zaczną zarabiać pieniądze, natychmiast staną się szczęśliwe i wolne.

 

Friedan nie była przeciwnikiem macierzyństwa, jako że sama wychowała trójkę dzieci. Jednak najbardziej drażniła ją pokorna posługa wobec Boga i innych. Zapytana kiedyś co dało jej oraz innym feministkom siłę do zapoczątkowania ruchu kobiet w latach 60-tych napisała: „Stało się tak, ponieważ robiłyśmy to dla nas samych. Nie była to więc zwykła życzliwość wobec biednych innych”.  Inspiratorka ruchu feministycznego urodziła się jako Żydówka, ale jeszcze będąc nastolatką wyrzekła się Boga, po czym w 1973 roku podpisała „II Manifest Humanistyczny”, który stanowi: „Żadne bóstwo nas nie zbawi; musimy zbawić się sami”. Manifest zaprzecza istnieniu „wrażliwego na modlitwy Boga, który kocha i troszczy się o ludzi, który słyszy i rozumie ich modlitwy i potrafi na nie odpowiedzieć”.

 

Browder zauważa, że w skoncentrowanym na człowieku światopoglądzie Friedan, uwielbieniu podlega ludzkie „ja”, które jest odpowiedzialne za cały wszechświat, a nie „Bóg”. Zdaniem autorki katolicy podążający za Friedan, między innymi kiedy pomagała stworzyć Narodową Organizację Kobiet (National Organzation for Women, NOW) mogli nie być świadomi antropocentrycznej filozofii, której była zwolenniczką. Pomimo tego wyznawane przez nią wartości głęboko przenikały do świadomości feministek, pisze Browder.

 

Elizabeth Farians, posiadająca wykształcenie teologiczne, była pierwszą przewodniczącą grupy zadaniowej NOW skoncentrowanej na kobietach i religii, jak również pierwszą kobietą przyjętą do Katolickiego Towarzystwa Teologicznego. Jak zauważa Browder wraz z tym jak coraz bardziej pogrążała się w feminizmie Friedan, stawała się coraz większą przeciwniczką nauczania Kościoła. W 1970 roku kiedy będąc w restauracji usłyszała jak jakiś człowiek dziękuje „Ojcu Niebieskiemu”, Farians miała odwrócić się i krzyknąć przez całą salę: „Bóg nie jest naszym Ojcem”.  Kobieta ostatecznie wystąpiła z Kościoła Katolickiego i stała się aktywistką działającą na rzecz praw zwierząt.

 

Mary Daly, amerykańska pisarka, filozof oraz teolog również ujawniała swoje myślenie skoncentrowane na „ja”, będące źródłem ruchu feministycznego, zauważa Browder. Daly miała stwierdzić: „Nie byłam dotknięta pobożnością czy gorliwością misyjną… Prostym faktem pozostaje to, że im więcej studiowałam i badałam, tym silniej pozostawałam w kontakcie z moim ja , więc w końcu chodzenie do kościoła stało się odrażające”. Kiedy w 1966 roku została poproszona o wykładanie chrystologii na Uniwersytecie w Bostonie, Daly miała odpowiedzieć: „Faktem jest, że przez lata, chrześcijańska fiksacja na boskości Chrystusa i postaci Jezusa stała się dla mnie niepokojąca i głęboko odpychająca”. Podobnie jak wiele innych feministycznych teologów Daly otwarcie pogardzała Chrystusem i Jego Kościołem. Jednak nie przeszkadzało jej to nauczać teologii w jezuickim Boston College, przez ponad 30 lat (1967-1999).

 

Podsumowując tę cześć rozważań Sue Ellen Browder zauważa, że nowoczesny feminizm zrodził się z potrzeby uzyskania siły, potęgi i prestiżu: „W związku z tym nadprzyrodzona, milcząca, i pozornie pozbawiona siły władza Boga nie znajdowała się nawet na radarze tych rozwścieczonych feministek”.

 

Browder słusznie podkreśla, że agitatorzy kapłaństwa kobiet w Kościele Katolickim zdają się nie zauważać, że nie jest ono skoncentrowane na kwestii samorealizacji kobiet, ale na pełnymi miłości pragnieniu naśladowania Chrystusa. Nieustannie przeszukują oni Pismo Święte oraz starożytne źródła historyczne, by dowieść, że Chrystus tak naprawdę nie chciał wybrać do posługi kapłańskiej wyłącznie mężczyzn.

Nikt nie zna myśli i zamierzeń Pana Boga, pisze autorka: „możemy jedynie rozważać to, co Jezus powiedział i zrobił. […] Ale Stwórca wszystkiego i wszystkich może robić cokolwiek mu się podoba, i pozostawienie nam 12 mężczyzn jest dokładnie tym co chciał uczynić”. To właśnie dlatego, zdaniem Browder, Kościół nieustannie powtarza, że nie posiada władzy, by ustanowić kapłaństwo kobiet. Władza Kościoła pochodzi od Chrystusa, który to jest zarówno człowiekiem jak i Bogiem, a nie od ludzi, którzy są zaledwie ludźmi – w prostych słowach podsumowuje autorka.

 

Kończąc swoje rozważania Browder zastanawia się czy współczesne feministki, chcące zostać wyświęcone na kapłanów Kościoła Katolickiego zdają sobie sprawę, że jest to tak naprawdę: „wezwanie pochodzące od naszego ukrzyżowanego Pana, który wybrał odpowiednich mężczyzn, by umarli za ziemskie przywileje, potęgę i prestiż, by zostali z nim ukrzyżowani”. Kapłan, jak zauważa Browder, nie jest dyrektorem Kościoła – kapłaństwo to wezwanie do pokornej służby, czyli tego co zaciekłością odrzuca współczesny feminizm.                

 


Źródło: National Catholic Register

malk


DATA: 2017-05-17 13:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Feminizm został wymyślony przez komunistów jako narzędzie walki z rodziną. I komuniści piszą to absolutnie wprost. Polecam zapoznać się z książką Fryderyka Engelsa "Pochodzenie rodziny, własności prywatnej i państwa". Zdaniem komunistów rodzina została stworzona wyłącznie w celu kumulacji kapitału (który zdaniem czerwonych jest źródłem wszelkiego zła), dlatego nie ma dla niej miejsca w nowym społeczeństwie. A nowe społeczeństwo nigdy nie powstanie bez uprzedniego zwalczenia rodziny. Feminizm to po prostu kolejny etap postępującej rewolucji komunistycznej. Etap absolutnie niezbędny.
ponad 1 rok temu / Adam
 
Feminizm jest źródłem wszelkiego zła przede wszystkim w rodzinach. Odwraca, niszczy i sprzeniewierza się modelowi rodziny i panującej w niej hierarchii ustanowionej przez Boga. To przenoszone jest na wszystkie inne sfery życia. Również w Kościele jest to widoczne. Najgorsze jest to, że duża rzesza kapłanów tego nie widzi, a większość z tych, którzy to widzą siedzi cicho.
ponad 1 rok temu / 49
 
Obserwujmy piękną przyrodę: ptactwo, które nie zmieniło szat, nawyków nie upadło- podziwiam dzikie kaczki. Tylko człowieka mającego wolną wolę bo gorzej z rozumem , pycha, rozpusta, język zaprowadził dalej niż sam chciał.
ponad 1 rok temu / Witold
 
Bardzo dobry artykuł
ponad 1 rok temu / An
 
GDZIE DIABEŁ NIE MOŻE TAM BABĘ stricte FEMINISTKĘ POŚLE......NIE DAJ BOŻE....chociaż znając życie to skoro mamy MONSTRUM niesakramentalnych małżeństw, to co stoi na przeszkodzie byśmy mieli niesakramentalne kapłaństwo...TEOLODZY WYZWOLENIA JAK SIĘ OKAZUJE MOGĄ WSZYSTKO....WYZWOLIĆ z klarykalizmu, to być może dobra okazja,by wyzwolona i wojująca z mężczyznami BABA zrobiła rewoltę w KK (sic!)
ponad 1 rok temu / Megi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.