Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Dlaczego „Dzień dobry” jest lepsze od „Siema”? [VIDEO]


Odtwórz w YouTube
 

Od kilkudziesięciu odcinków Tomasz A. Żak rozpoczyna program „Kultura TAK” słowami „Dobry Dzień”. Wiele osób zastanawia się dlaczego? Czy nie lepiej mówić tak jak wszyscy, czyli „Dzień dobry”, „Cześć” bądź „Siema”?

 

To niejedyny wątek naszej kultury, o jakim niepowtarzalny reżyser i pisarz Tomasz A. Żak chciałby opowiedzieć Państwu w ostatnim w roku 2019 odcinku programu „Kultura TAK”. Serdecznie zapraszamy!


DATA: 2020-01-05 18:46:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Dzieki, za tlumaczenie nam naszej polskiej kultury. TAK, najlepiej jak pan uczy i przypomina nam kulture naszych przodkow, z ktorej powinnismy byc bardzo dumni. Pan zawsze przygotuje nam cos ciekawego i dobrze sie pana slucha. Aby nauczyc naszych mlodych decsendantow to trzeba im pokazac to kim oni sa w postaci muzeum. Fajne by bylo muzeum Mieszka I i Chrzest Polski. Muzeum Krola Jagiely i Krolowej Jadwigi. Muzeum Dumy Narodowej . Dlaczego musimy ciagle ogladac muzea zla i porazki. Potrzebujemy muzea dobra i nadziei. Zycze panu panie Tomaszu samych DOBRYCH DNI w 2020!
10 miesięcy temu / anielka
 
"siema" brzmi jak "sciema"
10 miesięcy temu / PolKa
 
Kiedyś mówiło się na powitanie ?niech będzie pochwalony Jezus Chrystus? czy ?szczęść Boże? w polu - Panie Boże dopomóż a teraz papież mówi po wyborze ?dzień dobry? zaś młodzież mówi ?siemka?. Żeby pozdrowić po ludzku szanujmy dobry obyczaj i nie pozdrawiajmy się jakimś tam francuskim ?dzień dobry?. Równie dobrze można mówić ?śrubokręt dobry?. Dobry to jest tylko Bóg. Obyczaj zanika wraz z samodzielnym myśleniem. Już to ?dzień dobry? po wyborze Bergoglio było zastanawiające. To ?dzień dobry? w oknie biblioteki, po wyborze na papieża, to mnie wbiło w łóżko na którym siedziałem. Dobrze, że siedziałem bobym się przewrócił. Słowo. ..... Żaden papież w ciągu 2000 lat o czymś takim nawet nie pomyślał. Mówimy na przywitanie ?Laudetur Iesus Christus? lub ?Króluj nam Chryste? bo Chrystus jest naszym Zbawicielem i naszą Dumą. Dlatego tak mówimy.
10 miesięcy temu / Jagna
 
Kiedy ktoś usiłuje powiedzieć do mnie "siema" to odpowiadam mu - nie grypsuje.
10 miesięcy temu / Tak mysle
 
Pan Tomasz A. Żak wyjaśniał kilka miesięcy temu także w "Kulturze tak!" tytuł: Kiedy mówić ?Szczęść Boże?? Czyli o katolickich pozdrowieniach, że "Szczęść Boże", a odpowiedź "Daj Boże" odnosiło się do napotkanej osoby wykonującej pracę, aby ta praca była przez Boga pobłogosławiona. Polecam obejrzeć.
10 miesięcy temu / Do_odszkodowani
 
Zadedykować proszę Papieżowi Franciszkowi- dlaczego Szczęść Boże jest lepsze od Dzień dobry
10 miesięcy temu / Zgryzliwy
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 119 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.