DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 40  >   EDYTORIAL

Sławomir Skiba

Dlaczego burzą się narody?


Mija właśnie sto lat od śmierci jednego z najwybitniejszych papieży w historii Kościoła – świętego Piusa X, którego biskup Athanasius Schneider w jednym z artykułów tego numeru nazywa Wielkim. Papież przełomu stuleci, który z niezwykłą przenikliwością dostrzegał nie tylko zagrożenia zewnętrzne dla Mistycznego Ciała Chrystusa, ale co ważniejsze – bo wymagające olbrzymiej roztropności i duszpasterskiej troski – niebezpieczeństwa płynące ze strony „nieprawych dzieci” wewnątrz wspólnoty Kościoła. Nie tylko je dostrzegał, ale z wielką troską i gorliwością przystąpił do ich demaskowania, nazywając herezję modernizmu jednym z największych zagrożeń w historii Kościoła. Napiętnowanie i potępienie tej groźnej herezji przez świętego papieża z pewnością na długi czas powstrzymało jej rozwój i zaowocowało prawdziwą odnową życia katolickiego.

Ten prawdziwie pokorny Namiestnik Chrystusowy, na co dzień łagodny i miłosierny, w kwestii obrony wiary potrafił być jak krzyżowiec w boju – nieustępliwy i waleczny. Jednocześnie nazywano go „papieżem dzieci”, gdyż to jego trosce o dusze najmłodszych i jego osobistej decyzji zawdzięczamy obniżenie granicy wiekowej dopuszczenia dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Warto o tym pamiętać zwłaszcza obecnie, gdy tak wielu polskim dzieciom wstrzymano na rok możliwość przyjęcia Pana Jezusa do serc ze względu na… reformę systemu edukacji i obniżenie wieku szkolnego (sic!).

Pontyfikat świętego Piusa X zakończył się nieoczekiwanie w chwili wybuchu pierwszej wojny światowej, a więc w czasach olbrzymiego zamętu u progu prawdziwej katastrofy dla cywilizacji europejskiej. Jakże zatem nie znaleźć licznych analogii pomiędzy epoką, w której żył i prowadził Chrystusową owczarnię ten Wielki Papież, a naszymi czasami. Wystarczy wspomnieć historyczny kontekst wydarzeń, które wówczas zapowiadały upadek dawnego świata, a dzisiaj – przywołując niedawną wypowiedź Ojca Świętego Franciszka – zanurzają ludzkość w trzecią wojnę światową na raty.

W obliczu zaś herezji w sferze doktryny i postulowanych zmian wewnątrz Kościoła, jakie rozpowszechniają dziś spadkobiercy tez potępionych przez świętego Piusa X, jaśnieje jeszcze bardziej proroczy charakter nauczania tego Wielkiego Papieża. Jego przestrogi i wezwania bowiem jeszcze bardziej niż jemu współczesnym wydają się adekwatne właśnie dla naszej biednej epoki.

Dzisiaj, gdy jedni w Kościele dążą do zmiany jego Magisterium w taki sposób, aby je samobójczo dostosować do ducha tego świata, inni zaś ulegają urokowi ziemskich zbawców i z nienawiści do gnijącego w dekadencji Zachodu z nadzieją oczekują nadejścia barbarzyńców ze Wschodu, po raz kolejny wołamy za świętym Piusem X: Wszystko odnowić w Chrystusie! Albowiem Jezus Chrystus jest Panem historii i – jak uczy pierwszy papież, święty Piotr Apostoł – nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni (Dz 4, 12).

W obliczu bodaj największego w historii zamętu politycznego i ekonomicznego, kryzysu wiary, nowych prześladowań i perspektywy budzącego się potwora z twarzą islamskiego kalifatu, jakże ożywczo i budująco dla chrześcijanina brzmią słowa psalmu mesjańskiego króla Dawida: Dlaczego się burzą narody, czemu ludy żywią daremne zamysły? Buntują się królowie ziemi i władcy spiskują wraz z nimi przeciwko Panu i Jego Pomazańcowi. (…) Śmieje się Ten, który mieszka w niebie, Pan się z nich naigrawa. A potem do nich mówi w gniewie swoim i w swej zapalczywości wzbudza w nich trwogę. (…) A teraz, królowie, zrozumcie, nauczcie się, sędziowie ziemi! Służcie Panu z bojaźnią i Jego nogi ze drżeniem całujcie, bo zapłonie gniewem i poginiecie w drodze, gdyż gniew Jego prędko wybucha. Szczęśliwi wszyscy, co w Nim szukają ucieczki (Ps 2).

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według lokalnych mediów, już na początku kwietnia służby Sri Lanki miały informację o możliwych zamach samobójczych w kościołach w tym kraju. Odpowiedzialnymi za ataki miało być m.in. radykalne muzułmańskie ugrupowanie NTJ.

 
 

 „Prawdopodobnie co najmniej dwie z sześciu eksplozji, do jakich doszło w wielkanocny poranek na Sri Lance były dziełem zamachowców samobójców”, poinformowała agencja AP.

 

„Co najmniej 160 sób zginęło, a prawie 400 zostało rannych w sześciu eksplozjach, do których doszło w niedzielę wielkanocną na Sri Lance”, informuje TVP INFO. Do wybuchów doszło w trzech kościołach i trzech hotelach.

 

W historii świata tylko przed jednym grobem zatoczono kamień oraz ustawiono przed nim na straży żołnierzy, aby zapobiec powstaniu złożonego w nim martwego człowieka: był to grób Chrystusa, wieczorem, w piątek zwany wielkim. Jakież widowisko mogłoby być bardziej absurdalne niż uzbrojeni żołnierze mający oko na zwłoki? Ale wartowników ustawiono na wypadek, gdyby Martwy zaczął chodzić, Milczący przemówił, a przebite Serce zaczęło bić gwałtownie w rytm życia. Mówili, że jest martwy; wiedzieli, że jest martwy; mówili, że nie powstanie ponownie, a jednak obserwowali! 

 

O godzinie 8.00 czasu lokalnego na Ukrainie otwarto lokale wyborcze i oficjalnie rozpoczęto II turę wyborów prezydenckich, w której o najwyższe stanowisko w państwie ubiegają się showman Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.