DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Diecezja trewirska domaga się „równouprawnienia” kobiet w Kościele

Diecezja trewirska domaga się „równouprawnienia” kobiet w Kościele
Biskup Stephan Ackerman. Fot. REUTERS/Wolfgang Rattay/FORUM

Równouprawnienie kobiet, odejście od „męskiej” perspektywy autorów biblijnych, dopuszczenie kobiet do święceń diakonatu – to niektóre spośród tematów poruszanych w trakcie diecezjalnej debaty. Z kolei biskup diecezji, Stephan Acerkmann, chciałby powierzać więcej stanowisk kierowniczych kobietom.

 

Forum „Kobiety: Perspektywy” – dotyczące roli kobiet w Kościele – zakończyło się 19 lipca. Według założeń, miało być trzecią już częścią przygotowań do październikowej sesji synodu biskupów. Poprzednie dyskusje dotyczyły sytuacji rozwodników żyjących w kolejnych związkach, miłości i seksualności.

 

Biskup Trewiru Stephan Acerkmann przekonywał, że kobietom należy powierzyć więcej stanowisk kierowniczych w Kościele. Jego zdaniem chodzi „nie tylko” o sam odsetek kobiet na takich funkcjach czy o parytety, ale w ogóle o „partnerską kulturę kierowniczą w przestrzeni Kościoła”. Jak wyjaśnił, dzisiaj kobiety piastują 19 proc. funkcji w administracji diecezjalnej w Niemczech.

 

Biskup stwierdził, że jedną z możliwości „otwarcia” Kościoła na kobiety jest powierzanie ważnych stanowisk dwóm naraz osobom. Jego zdaniem kobiety powinny odgrywać większą rolę także we wspólnotach parafialnych. Ich zadań nie można ograniczać do tych tylko obszarów, do których „oddelegowuje” ich proboszcz. Należy – kontynuował hierarcha – zwracać uwagę na ich „konkretne oczekiwania”.

 

Na forum „Kobiety: Perspektywy” dyskutowano także sprawę udzielania kobietom… święceń diakonatu. Zaprezentowano między innymi petycję synodu diecezji Würzburga, która oficjalnie domaga się takiego kroku. Duszpasterz młodzieży z Marienburga – Jan Lehmann – wzywał do zrozumienia kobiet, które nie mogą pełnić ról duchownych. - Przyglądać się, jak umierają marzenia życiowe, to dla mnie naprawdę straszliwe wyobrażenie. Wyjście naprzeciw z Biblią i Tradycją – to według mnie nie jest na to adekwatna odpowiedź  – przekonywał kapłan.

 

Z kolei teolog Helen Schüngel-Straubmann z Kassel twierdziła, że autorzy biblijni byli „dziećmi swoich czasów i reprezentowali męskie interesy”. Dlatego też Boga przedstawiali przede wszystkim jako mężczyznę. Zdaniem Schüngel-Straubmann należy to zrozumieć, by odpowiednio podejść do kwestii udzielania święceń kobietom.

 

Obecni na forum świeccy domagali się z kolei „polepszenia sytuacji kobiet w Kościele”. Jak relacjonuje Katholische Nachrichten Agentur, chodziło w tym przypadku o „Kościół, który byłby tak samo atrakcyjny zarówno dla kobiet jak i mężczyzn”. Świeccy apelowali, by Kościół przestrzegał zasady równouprawnienia, zwłaszcza w doborze współpracowników w administracji i instytucjach.

 

Źródło: domradio.de

pach

 


DATA: 2015-07-23 08:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No dobrze, ale skąd nabrać tych kobiet w pustym kościele?
ponad 4 lata temu / żeńska pustka
 
zdegustowany tak właśnie jest
ponad 4 lata temu / stach
 
Szkoda słów. Spełnianie marzeń??? Czyżby niektórzy już mieli tak zlasowane umysły, że zapomnieli o istnieniu czegoś takiego jak POWOŁANIE. Powołuje sam Chrystus!!! To nie koncert życzeń ani spełnianie marzeń.
ponad 4 lata temu / Beata
 
do razar. Tylko co oznaczała ta funkcja? Diakon, czy dikonisa po starogrecku to po prostu usługujący czy usługująca. Diakonise nie należały do kleru i nie były częścią prezbiterium. Do ich funkcji należało na przykład asystowanie przy chrzcie kobiet, w czasie którego namaszczało się ciało kobiety. Czy widziałeś w Nowym Testamencie nakładanie rąk i modlitwę nad diakonisami czyli udzielanie sakramentu święceń?
ponad 4 lata temu / Neptun
 
No cóż jeśli dla tego "biskupa" priorytetem jest spełnianie marzeń wiernych, a nie służba Bogu w duchu wierności zdrowej katolickiej nauce to droga wolna, sekt protestanckich są tysiące, na co czeka?
ponad 4 lata temu / Iw
 
Żydów i masonów nawpuszczali do Kościoła Katolickiego i takie są tego owoce.
ponad 4 lata temu / zdegustowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.