DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Diecezja rzymska: rozwodnicy mogą przystępować do Komunii świętej

Diecezja rzymska: rozwodnicy mogą przystępować do Komunii świętej
fot. vicbuster / sxc.hu

W diecezji rzymskiej „w szczególnych przypadkach” dopuszczono rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej. Taką decyzję podjął kardynał Agostino Vallini, podpierając się Amoris laetitia.


Wikariusz generalny Rzymu, kard. Agostino Vallini, dopuścił niektórych rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej. Jak napisał w specjalnie wydanych wytycznych dla diecezji rzymskiej, w świetle Amoris laetitia jest uprawnione otwarcie sakramentów dla rozwodników w szczególnych, uzasadnionych przypadkach. Kardynał jako warunku nie wymienia zachowania wstrzemięźliwości seksualnej, jak stanowi niezmienne nauczanie Kościoła. Mowa po prostu o rozróżnianiu poszczególnych sytuacji.


Jak podkreśla kard. Vallini, księża diecezji rzymskiej rozstrzygając sprawy rozwodników w nowych związkach muszą unikać zarówno „przesadnej” surowości, jak i liberalizmu. Wikariusz generalny Rzymu podkreśla, że Ojciec Święty w żadnym miejscu Amoris laetitia nie pisze, iż rozwodnicy „muszą” mieć możliwość przystępowania do Komunii świętej. Z drugiej jednak strony papież nie wykluczył też takiego rozwiązania w niektórych przypadkach.

Opisujący sprawę portal „Vatican Insider” podkreśla, że kard. Vallini taką interpretację Amoris laetitia przedstawił już w sierpniu podczas przemówienia wygłoszonego do kapłanów diecezji.


Dopuszczenie rozwodników do Komunii świętej ma być według wikariusza generalnego Rzymu możliwe dopiero wówczas, gdy nie jest możliwe stwierdzenie nieważności małżeństwa na gruncie prawa kościelnego. Jeżeli dany rozwodnik chciałby przystępować do sakramentów, jego spowiednik musi zachęcać go do uprzedniego wyjaśnienia swojej sytuacji przed sądem kościelnym. Jeżeli okaże się, że przeprowadzenie procesu jest po prostu niemożliwe, wówczas potrzebna jest duszpasterska inicjatywa kapłana. Każdy przypadek należy sprawdzić szczegółowo i rozróżniać wszystkie sytuacje. Konieczne są regularne rozmowy z rozwodnikiem, tak, by przekonać się o dojrzałości jego sumienia i szczerym żalu za rozpad małżeństwa.Pach

Źródło: Katholisch.de


DATA: 2017-01-10 07:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@czytelniczko - słusznie zauważyłaś, że o opuszczonych małżonkach i dzieciach z małżeństwa w zasadzie nie ma mowy w adhortacji AL. Adhortacja liczy 325 paragrafów, ale do porzuconych odniesiono się zaledwie w jednym lub dwóch punktach. Kompletny brak zainteresowania ofiarami rozwodów.
ponad 3 lata temu / ada
 
Obowiązkowo posłuchać kazania Ks. Grzegorza Śniadocha pt: "Kazanie odpustowe na uroczystość św. Antoniego - ks. Grzegorz Śniadoch IBP - 13 czerwca 2016 r." To Kazanie jako Jedyne rozwiewa wszystkie wątpliwości w materii tu poruszanej. Nikt tego tak precyzyjnie jeszcze nie powiedział jak ten Święty Kapłan. Ponadto obowiązkowo posłuchajcie innego wykładu Ks. Grzegorza Śniadocha pt: "Walka w czasach ostatecznych", a także wszystkich dostępnych wykładów i kazań innego, bardzo odważnego i mówiącego prawdę Kapłana - Ks. Pawła Murzińskiego.
ponad 3 lata temu / Serafin
 
A ja się pytam - gdzie jest w AL mowa o przecież strasznym i niewymownym cierpieniu zdradzonej/-go i porzuconej/-go żony/męża i dzieci? Gdzie JAKIEKOLWIEK dla nich współczucie w tej Adhortacji i wsparcie Kościoła? Gdzie wsparcie dla zdradzonej/-go małżonki/małżonka i dzieci z tego małżeństwa??? Przepraszam ale takie osoby po AL mogą się w pełni czuć zdradzone przez Kościół i pozostawione dosłownie "na lodzie" w 100%.
ponad 3 lata temu / czytelniczka
 
To koniec kościola .Franciszku obudz się..wROTA PIEKŁA OTWARŁY SIĘ. kATOLICY x PRZYKAZAŃ bedziecie w mniejszosci.. Diabełdostał się na Watykan
ponad 3 lata temu / baj900
 
http://malydziennik.pl/niejasnosci-amoris-laetitia-nie-sa-przypadkowe-kongregacja-nauki-wiary-i-wiele-episkopatow-przestrzegalo-papieza-przed-sformulowaniami-w-tym-dokumencie,1714.html
ponad 3 lata temu / Przed oficjalnym ogłoszeniem adhortacji odważnych było więcej niż czterech...?
 
W odpowiedzi na "A co mają myśleć którzy żyją jak Bóg nakazał??jaka sprawiedliwosc na tym świecie jej poprostu nie ma ale Jezus Powiedzial jego Królestwo nie jest z Tego Świata" Z Ewangelii Mateusza: "Szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: "Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzyśmy znosili ciężar dnia i spiekoty". Na to odrzekł gospodarz jednemu z nich: "Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje i odejdź! Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chce?" Mt 20, 11-14
ponad 3 lata temu / Gosc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.