DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Diecezja Richmond: FSSPX to jednak nie „schizmatycka sekta”

Diecezja Richmond: FSSPX to jednak nie „schizmatycka sekta”
fot. DENIS BALIBOUSE / REUTERS

Diecezja Richmond postanowiła wydać dodatkowe oświadczenie dotyczące Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Jak przyznają jego autorzy, wbrew poprzedniemu komunikatowi, FSSPX nie jest „schizmatycką sektą” a sakramenty sprawowane przez tradycjonalistycznych duchownych są ważne. „Ubolewamy nad błędami zawartymi w poprzednim artykule” – przyznaje kuria wzywając do modlitwy o jedność.


W poprzednio wydanym komunikacie władze kościelne diecezji Richmond nazwały Bractwo „schizmatycką sektą”, w której sakramenty sprawowane są nieważnie a „Papież Benedykt XVI oświadczył, że z powodów raczej doktrynalnych niż dyscyplinarnych Bractwo św. Piusa X nie posiada statusu kanonicznego w Kościele rzymsko-katolickim”.


Teraz kuria przyznaje, że do tekstu wkradły się pewne „nieścisłości”. „Nasz poprzedni Ojciec święty nigdy nie oświadczył osobiście, że to różnice doktrynalne stoją na przeszkodzie kanonicznej regulacji Bractwa, niemniej, takie uregulowanie nie miało jeszcze miejsca” – głosi nowy komunikat.


„Msze święte sprawowane przez duchownych Bractwa są ważne”, wątpliwości dotyczą jedynie sakramentów spowiedzi i małżeństwa. Dodatkowo „nie jest jasne, czy Bractwo znajduje się w schizmie i nie jest właściwe nazywanie go „sektą”. W ciągu ostatnich lat Stolica Apostolska uznała chęć Bractwa do nawiązania zwykłej komunii z Biskupem Rzymu i Kościołem” (…).


Jak czytamy w wyjaśnieniu, należy także „rozróżnić z jednej strony księży, braci i siostry należące do Bractwa, a z drugiej strony świeckich wiernych, którzy uczestniczą w Mszach sprawowanych w kaplicach bractwa. Ci pierwsi znajdują się wyraźnie w nieuregulowanej sytuacji kanonicznej. W odniesieniu do wiernych, którzy uczestniczą w Mszach w kaplicach bractwa, Stolica Apostolska nigdy nie oświadczyła, by te osoby znajdowały się w schizmie. W rzeczywistości Stolica traktuje ich tak, jak wszystkich innych świeckich”.


Diecezja Richmond przyznaje: faktycznie, należy rozróżnić ważność sakramentów od ich legalności. Sakramenty sprawowane przez tradycjonalistycznych duchownych są uważane za ważne, choć są nielegalne ze względu na brak umocowania kanonicznego. Sprostowanie dotyczy także uczestnictwa w liturgii niedzielnej w kaplicach FSSPX. Wierni, uczestniczący we Mszy św. nie mają „właściwie” wypełniać obowiązku niedzielnego ze względu z braku pełnej komunii z Kościołem i jego hierarchią.


Jak zauważa jeden z autorów bloga „Rorate Coeli”, sama kwestia wypełniania obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele pozostaje niejasna. Przedstawiciele Papieskiej Komisji Ecclesia Dei - zajmującej się m. in. sprawami Bractwa  –  prezentowali pod tym względem sprzeczne stanowiska. Dotyczy to także zapytań kierowanych do Komisji przez wiernych świeckich. Co dodatkowo komplikuje sytuację, kwestia ta dotyka interpretacji kanonu 1248, który stanowi, iż obowiązek uczestnictwa w Mszy św. wypełnia każdy, „kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim”.


Przeczytaj także: „Schizmatycka sekta”, czyli dialog w praktyce.źródło: catholicvirginian.org

mat


DATA: 2013-07-27 10:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie ma problemu z Mszą Św Trydencką i jej ważnością, problem jest z NOM. NOM jest mało-katolickie, a raczej akatolickie - nie wyraża wiary katolickiej - wierny katolik jeśli uczestniczy w tym podejrzanym zgromadzeniu, winien zachowywać sie biernie - czyli dokładnie tak, jak czyni się będąc z jakichś powodów obecnym np. na heretyckim "nabożeństwie". nie przykładajmy ręki, do zła.
ponad 7 lat temu / Piotr PX
 
Ciekawe.
ponad 7 lat temu / KatolikZLondonistanu
 
Koniec świata, jakaś kuria przyznala ze się w czymś myliła.
ponad 7 lat temu / Wiesław
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.