DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Diecezja płocka wprowadza dla rodziców chrzestnych deklarację życia sakramentalnego

Diecezja płocka wprowadza dla rodziców chrzestnych deklarację życia sakramentalnego
fot. pixabay.com/Creative Commons CC0/Rosangelaresende

W diecezji płockiej każdy kto chce zostać rodzicem chrzestnym, będzie musiał podpisać oświadczenie dotyczące swego życia sakramentalnego i praktyk religijnych. Nowy przepis wprowadził w życie specjalną instrukcją biskup płocki Piotr Libera.

 

W diecezji płockiej zaczęła już obowiązywać „Instrukcja Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych”. Na jej podstawie kandydat na rodzica chrzestnego musi w kancelarii parafii zamieszkania (a więc własnej parafii) podpisać oświadczenie, które ma pomóc w rozeznaniu, czy powinien podejmować funkcję chrzestnego i czy spełnia wszystkie warunki, określone przez prawo kanoniczne. Kandydat rozstrzyga te sprawy w swoim sumieniu. 

 

Rodzic chrzestny w oświadczeniu potwierdza, że jest świadom odpowiedzialności, jaką przyjmuje przed Bogiem i przed Kościołem i że spełnia warunki, które zgodnie z prawem Kościoła katolickiego umożliwiają mu zostanie matką chrzestną lub ojcem chrzestnym. Tak więc: ukończył 16 rok życia, został ochrzczony w Kościele katolickim, przyjął Pierwszą Komunię świętą i sakrament bierzmowania (tu załącza stosowne zaświadczenie), wypełnia praktyki religijne i uczestniczy w niedzielnej Mszy świętej.

 

W oświadczeniu należy również zapewnić o gotowości do przystąpienia do sakramentu pokuty i Komunii świętej. Kandydat na chrzestnego musi prowadzić życie zgodne z wiarą katolicką tj. nie żyje w związku jedynie cywilnym, nie żyje w związku niesakramentalnym czy w konkubinacie, nie podlega żadnej karze kanonicznej wymierzonej lub zadeklarowanej zgodnie z prawem, a także uczęszczał (lub nadal uczęszcza) na katechezę szkolną oraz uczyni wszystko, aby należycie wypełnić przyjmowany obowiązek bycia rodzicem chrzestnym.

 

Drugą część dokumentu wypełnia proboszcz, który na postawie oświadczenia kandydata na chrzestnego stwierdza, że „nie widzi przeszkód”, aby dana osoba mogła zostać rodzicem chrzestnym. Oryginał oświadczenia otrzymuje kandydat na rodzica chrzestnego, natomiast kopia pozostaje w kancelarii parafialnej. Dokładna treść oświadczenia dla kandydata na rodzica chrzestnego znajduje się na stronie duszpasterstwa rodzin diecezji płockiej: www.plockierodziny.pl.

 

Biskup płocki Piotr Libera w Instrukcji o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych odwołuje się do podkreślanej przez papieża Franciszka potrzeby „rozeznawania przez wierzących i konieczności towarzyszenia wierzącym przez kapłanów”.

 

Prace nad przygotowanie oświadczenia dla chrzestnych koordynował ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej w Płocku. „Dokument ten jest owocem szerokich konsultacji w diecezji, wśród dekanalnych duszpasterzy rodzin, wielu kapłanów i wiernych świeckich. Przemieszczanie się ludzi i zmiany miejsca zamieszkania, a przede wszystkim potrzeba formacji moralnej wierzących, są nowymi wyzwaniami duszpasterskimi naszych czasów, na które należy odpowiadać i, jak prosi Franciszek, wychodzić do ludzi – zauważa kapłan.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2020-02-23 17:37
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
22
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rozumiem, że zaświadczenia o chrzcie, komunii, bierzmowaniu będą w takim razie bezpłatne? Ja wszystkie te sakramenty miałam w innych parafiach, za każde płace 30-50 zł. Natomiast będą chrzestną w swojej parafii było wymagane ode mnie zaświadczenia za które zapłaciłam i złożyłam u tego samego proboszcza. Moim zdaniem rodzice, wybierają ze swojego otoczenia najlepszych kandydatów na rodziców chrzestnych, znając ich lepiej niż ksiądz
10 miesięcy temu / Malwina
 
Jestem chrzestnym dzisiaj już 34 letniego mężczyzny, z rodziny żyjącej tylko " na kontrakcie", nie praktykującej. Nie jestem też krewnym żadnego z rodziców, tylko tzw." przyszywanym". Nie narzucałem się im ze swoim pojmowaniem wychowania katolickiego, aby ich nie zrazić. Postanowiłem polecić to wszystko Panu Bogu w nieustającej modlitwie za nich, którą praktykuję od 34 lat.Efekty są : najpierw uroczysta Pierwsza Komunia Chrześniaka. Potem katolicki ślub kościelny z praktykującą wybranką, chrzty dzieci, uczestnictwo w lekcjach religii w szkole - i oby tak dalej.
10 miesięcy temu / Bernard Gui
 
Bardzo słuszne działania. Sama zostałam matka chrzestną, już teraz dorosłych "córek", w okresie mojego życia, który nazywam neopogańskim, to znaczy nie pojmującym Chrystusa Pana, Jego cudownej miłości i precyzji tej Jego "Pełni Bóstwa na sposób ciała", która ma Boską moc przemieniającą i oświecającą nasze myślenie i działanie. Nie znałam Boga żywego więc nie umiałam wzbudzić wobec Niego ufnej, prawdziwie podmiotowej relacji. Dopiero w póżniejszym wieku zaczął Pan Bóg uświadamiać mi Siebie, na fundamencie dużego duchowego cierpienia. Niestety wszystkie moje córki "nie praktykują", bo tak jak wielu chrześcijan współczesnych, i jak ja sama w przeszłości, "wiedzą swoje". Dzisiejszy człowiek nie rozumie sensu i siły wiary: ani tej przyrodzonej, naturalnej, stającej się często powierzchownym zadufaniem w "swoją" logikę i przyswojona wiedzę, ani tym bardziej tej nadprzyrodzonej, świętej - ze zjednoczenia z Bogiem, przez chrzest święty zainicjowanej w duszy.
10 miesięcy temu / Buk
 
a nie lepiej wrócić do chrztu św . rytu trydenckiego ?
11 miesięcy temu / adam
 
Pokoj i Dobro Faktem jest ze,swiadomosc odpowiedzialnosci rodzicow chrzestnych w Polsce obecnie jest bardzo mala - czasem pro forma.Ale jako osoba wierzaca w Boga Ojca i Jego Laske jaka jest Sakrament Chrztu Sw,pozno zrozumialam z mezem jak wazna role w zyciu dziecka spelniaja rodzice chrzestni. Nasze Corki maja tak jak ktos tutaj w komentarzach okreslil z "lapanki" chrzestnych ze strony meza.Maz jest jedynakiem, rodzine ma mini, wiec kolega ze szkoly,rozwiedziony w mlodym wieku na poczatku studiow,ktory do dzis nie interesuje sie najstarsza corka jego chrzesnica, i zawsze sluchal Metalic musik, ciezkie zle klimaty itp. byl wtedy jedyna alternatywa. Drugi chrzestny najmlodszej corki kolega meza,samotny, impreziarz, nie potrafil sie ogarnac.Zyl tez z dala od Boga. Tylko srednia corka ma dobrych chrzestnych.teraz dla wnukow corka wybiera swiadomie chrzestnych.A aspekt duchowy?! ile zla moze spowodowac dziecku,kiedy chrzestny przyjal Komunie sw w grzechu bo musial tak bylo u nas
11 miesięcy temu / Marta
 
Co do praktyk samych rodziców, czy rodziców chrzestnych, czy ktokolwiek z katolików piszących tutaj pamięta o tym że katolicki chrzest, poza tym że jest włączeniem w kościół ma również zmazywać grzech pierworodny? Jeżeli ktoś wierzy w ten grzech to chyba normalne że chce dziecko ochrzcić.
11 miesięcy temu / WaWal
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.