DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska bez tradycyjnej kolędy

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska bez tradycyjnej kolędy
Fot. D. Dmitriew / Forum

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej nie będzie tegorocznej wizyty kolędowej. Wierni będą zapraszani do parafialnych kościołów. W ich intencji będzie sprawowana Msza święta a po niej odbędzie się mniej formalne spotkanie: kolędowanie lub rozmowa. Swoje mieszkania wierni pokropią wodą święconą samodzielnie.

 

 

Wśród ograniczeń zarządzonych przez biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka, w związku z obostrzeniami podjętymi przez władze państwowe pod hasłem pandemii COVID–19, znajdują się kwestie dotyczące przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej w domach diecezjan, czyli tradycyjnej kolędy.

Podejmując swoją decyzję ordynariusz powołał się na „solidarność i braterstwo, które są wyrazem miłości i wzajemnej odpowiedzialności za siebie nawzajem”. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej kolęda, sprawowana tradycyjnie na przełomie roku jako kapłańska wizyta w domach parafian, nie odbędzie się.

Zamiast odwiedzin duszpasterzy w domach, powinni oni zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub małych miejscowości) na wieczorną Mszę Świętą, której intencją winna być modlitwa za zgromadzonych parafian.

Podczas Mszy świętej duszpasterze powinni wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Można także poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła we własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów.

Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz rozmowę, poruszającą bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach.

Duszpasterze powinni zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odprawili celebrację „liturgii rodzinnej”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2020-11-23 17:19
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Można zaprosić księdza na prywatną wizytę i sprawa rozwiązana.
1 miesiąc temu / Tomcio
 
"Uderzę w pasterza, to owce się rozproszą." Pasterze zostali spacyfikowani, a zwykli, normalni księża i wierni zostali pozostawieni samym sobie. Wydani na łup wilkom - wiadomo jakim.
1 miesiąc temu / Republikanin
 
I jeszcze jedno - biskupom to się nawet specjalnie nie dziwię. Wielu, a może nawet większość, ludzi dała się zupełnie omamić tym obecnym szaleństwem aż do stanu kompletnej nieobliczalności więc tradycyjne wysyłanie księży z ministrantami może być dla nich zwyczajnie groźne. Ale skoro mamy "nową normalność" to trzeba też szukać nowych pomysłów. Jest i będzie coraz gorzej - silne relacje między wiernymi i kapłanami za chwilę będą kluczowe do przetrwania tych czasów. Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem byłoby np. indywidualne zapraszanie księży do "cichych odwiedzin", tylko że taka inicjatywa powinna powinna wychodzić od proboszczów, wystarczyłoby ogłoszenie parafialne. A już byłoby zupełnie rewelacyjnie gdyby takie sugestie wyszły od biskupów bo już powinni być chyba świadomi do czego to wszystko zmierza.
1 miesiąc temu / abc
 
Prawdopodobnie nigdzie nie będzie kolędy. Jeśli rozbija się nawet więzi rodzinne to tym bardziej między kapłanami i wiernymi. Dla większości to praktycznie jedyna okazja aby spokojnie porozmawiać z księdzem więc w "nowej normalności" coś takiego trzeba skasować.
1 miesiąc temu / abc
 
Przecież katowicka również. Już we wrześniu abp Swkorc ogłaszal.
1 miesiąc temu / matkaPolka
 
Zastanawiam się, co by to powiedział bp Dajczak św. Szymonowi z Lipnicy, gdy ten ofiarnie opiekował się chorymi i sprawował posługę kapłańską podczas zarazy w średniowiecznym Krakowie?
1 miesiąc temu / Krakusik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected]4.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.