DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

„Die Zeit”: Fantazje o przemocy są wyrazem skrajnych nastrojów części społeczeństwa niemieckiego

„Die Zeit”: Fantazje o przemocy są wyrazem skrajnych nastrojów części społeczeństwa niemieckiego
fot.REUTERS/Hannibal Hanschke/FORUM

Czarne chmury gromadzą się nad kanclerz Angelą Merkel. I to nie tylko z powodu polityki otwartych drzwi dla imigrantów. Szefowa niemieckiego rządu krytykowana jest także za negocjacje w sprawie porozumienia handlowego z USA. Reporter „Die Zeit” ostrzega: Niemcy mogą stać się reakcyjnym zaściankiem.

 

Reporter „Die Zeit” Jochen Bittner w komentarzu dla „The New York Timesa” zauważa, że „złowieszcze protesty uliczne” wpisały się w krajobraz niemiecki na stałe. Od kilku miesięcy niemal codziennie odbywają się masowe demonstracje. „W Dreźnie kilkutysięczne zgromadzenia obywateli protestują rzekomo w obronie cywilizacji zachodniej przed napływem barbarzyńskich muzułmanów. Podczas jednego z takich marszy pewien mężczyzna trzymał prowizorycznie zrobioną gilotynę z napisem: Zarezerwowana dla Angeli Merkel” – pisze Bittner.

 

Reporter podkreśla, że Niemcy są źli na władzę już nie tylko z powodu uchodźców. Równocześnie z protestami wobec polityki imigracyjnej w Berlinie odbywają się marsze przeciwko negocjowanej za zamkniętymi drzwiami transatlantyckiej umowy o wolnym handlu (TTIP), także z udziałem prowizorycznych gilotyn, tym razem przeznaczonych również dla wicekanclerza Sigmara Gabriela z partii socjaldemokratów.

 

„Oczywiście byle co może przyciągnąć szaleńców różnego rodzaju. Jednak niepokojące jest to, że te fantazje o przemocy są wyrazem skrajnych nastrojów coraz większej części społeczeństwa niemieckiego” – kontynuuje reporter.

 

Reportera niepokoi fakt, że zdecydowana większość Niemców - a nie tylko osoby o poglądach skrajnie prawicowych czy lewicowych – podziela stanowisko, że „władza jest oderwana od rzeczywistości i trzeba ją ukarać”.

 

Merkel – zdaniem reportera – posunęła się za daleko w kwestii polityki otwartych drzwi dla imigrantów i wolnego handlu.

 

„To, co obserwujemy obecnie nie jest gniewem, że tak powiem ludzi z klasycznie zaczesaną grzywką, lecz dominującej części społeczeństwa, ludzi o umiarkowanych poglądach, którzy odrzucają elity, ponieważ straciły one kontakt z rzeczywistością i zdrowym rozsądkiem” – czytamy.

 

Bittner wylicza, co denerwuje Niemców: kryzys uchodźców, kryzys euro, kryzys na Ukrainie i niebezpieczeństwo „rozpasania globalnego kapitalizmu”. Ludzie zaczęli zadawać sobie pytanie, czy politycy wciąż wiedzą, co robią? – podkreśla reporter.

 

Publicysta uważa, że to pytanie, które dotyka podstawowej relacji między rządzącymi a obywatelami, ma kluczowe znaczenie. Nie chodzi o to, że Merkel straci w sondażach. Obecna polityka podkopuje zaufanie obywateli do wszelkich instytucji państwowych.

 

Niemcy coraz częściej wyrażają obawy o swoją tożsamość. Znamienne są słowa już nie tylko przedstawicieli antyimigracyjnej partii Alternatywa dla Niemiec. Ostatnio Boris Palmer, burmistrz zamożnego miasteczka uniwersyteckiego Tübingen, ostrzegł, że kryzys uchodźców oznacza, iż „pokój społeczny w Niemczech jest zagrożony”.

 

„Palmera – pisze reporter – z pewnością nie można posądzać o ksenofobię. Jest wybitnym przedstawicielem liberalnej Partii Zielonych”. Bohnner dodaję, że widać wyraźnie, iż krajobraz polityczny Niemiec już się zmienił. Frustracje wyczuwa się wśród tradycyjnej centrolewicy i centroprawicy. W związku z tym w przyszłorocznych wyborach w trzech landach należy się spodziewać zwycięstwa partii populistycznych, które mają jasny przekaz: nie dla imigrantów i nie dla umowy TTIP. „Niestety, jest prawdopodobne, że wściekli wyborcy – uwiedzeni przez populistów – ukarzą elity, oddając swój głos na skrajne partie, spychając tym samym kraj do ciasnego, reakcyjnego zaścianka, przed czym tak długo się broniono” – konkluduje reporter.

 

Źródło: nytimes.com

AS

DATA: 2015-11-02 08:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

oni też mają swoją Gazetę Wybiórczą
ponad 4 lata temu / toosoon
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.