DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
 
 
 
 

Diamenty podrożeją?

Diamenty podrożeją?
By Parent Géry (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Cena diamentów, w których wydobyciu przoduje Afryka, a szczególnie Zimbabwe, jeden z czołowych producentów diamentów na świecie, może niedługo wzrosnąć. Dostępne w Afryce technologie czynią nieopłacalnym pozyskiwanie diamentów metodą odkrywkową z większych głębokości, niż obecnie.

 

Zimbabwe może być wkrótce zmuszone do zakończenia wydobycia na najważniejszych obszarach Marange i Chiadzwa. Lokalny dziennik „Herald” poinformował, że do ministra górnictwa Waltera Chidhakwa dotarły informacje, iż wydobywane metodą odkrywkową diamenty aluwialne nie są już dostępne. Miejscowi górnicy nie posiadają wiedzy ani funduszy, by kopać głębiej w poszukiwaniu szlachetnych kamieni.

 

Szef jednej z firm wydobywających diamenty stwierdził w rozmowie z gazetą, że jego spółka działa już poniżej progu rentowności. – Nasze złoża znajdują się znacznie głębiej, nawet na poziomie 40 metrów i niektóre stanowiska musieliśmy po prostu porzucić, bo wydobycie przestało się opłacać – przyznał. Jeśli informacje o problemach miejscowych górników zostaną potwierdzone, możemy spodziewać się znacznego spadku podaży diamentów, a co za tym idzie – wzrostu ich cen.

 

Inwestorzy przyjęliby takie wieści z dużym zadowoleniem, jednak dla nękanej przez lata korupcją i złym zarządzaniem gospodarki Zimbabwe  oznaczałoby to katastrofę. Ogromne złoża odkryto w tym kraju w 2006 r. Dwa lata później świat obiegła informacja, że do samowolnego wydobycia przystąpiło 20 tysięcy drobnych spółek i pojedynczych górników. Z bogatych w diamenty terenów wypędzono ich z pomocą wojska i policji. Zginęło wtedy blisko 200 osób.

 

W opublikowanym niedawno raporcie Bain&Company i Światowego Centrum Obrotu Diamentami w Antwerpii zwrócono uwagę na rosnący popyt na diamenty ze strony Indii, Japonii, czy Chin. Rynki wschodnie są bardzo chłonne, o czym świadczy choćby ilość nabywanego tam złota. Zgodnie z prognozami ekspertów, tylko w ciągu najbliższej dekady popyt na diamenty może rosnąć nawet o 5 proc. w skali roku. Szacuje się również, że w związku z wyczerpywaniem się złóż diamentów, ogromny deficyt dotknie ten rynek w przeciągu kilku najbliższych lat. W najnowszych prognozach wspomina się o 2018 r.

 

 

Źródło: rynekalternatywny.pl, e-numizmatyka.pl

Tomasz Tokarski


DATA: 2013-12-30 07:17
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

diamenty podrożeją, ropa podrożeje, gaz podrożeje, energia podrożeje, żarcie podrożeje, alkohol podrożeje, papierosy podrożeją, pieniądze podrożeją, podatki podrożeją, wszystko podrożeje; ładna nas czeka perspektywa; jest jednak nadzieja; jest coś co potanieje - to życie; dzisiaj zabijają już za 20 zł; zabijają nienarodzone dzieci praktycznie bez wysiłku - z dorosłym osiłkiem jest trudniej, trzeba by zastosować energię, a to kosztuje; zabijają jakąkolwiek ludzką działalność; przerabiają nas na niewolników; co czeka ludzką rasę? pożyjemy zobaczymy; a co do diamentów, to odkryto właśnie idealne sztuczne diamenty, których nie potrafią odróżnić od naturalnych nawet eksperci; dopiero dokładne badania pod mikroskopem, czy jakimś tam innym przyrządem, to pokazuje; tak więc świat idzie dalej do przodu, a co przyniesie to obaczym już niedługo
ponad 5 lat temu / jaro
 
"Nasi,nasi" tam byli. Dla naszych wszystko się nie opłaca. Zniszczyli nawet taaaki intheres!
ponad 5 lat temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "20138"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.